WhatsApp uruchomi płatności za pośrednictwem komunikatora. Na razie tylko w Indiach

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą przekazywać sobie pieniądze za pośrednictwem Messengera już od jakiegoś czasu. Teraz przyszła pora na użytkowników z Indii. Niebawem będą mogli realizować przelewy z poziomu WhatsAppa.

200 mln użytkowników

Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą spółka medialna The Ken twierdzi, że WhatsApp rozmawiał z indyjskim rządem o zintegrowaniu popularnego komunikatora z tamtejszym system płatności UPI. W efekcie użytkownicy aplikacji mieszkający w Indiach mieliby już za sześć miesięcy przesyłać sobie pieniądze za pośrednictwem programu należącego do Facebooka.

Tym samym WhatsApp wszedłby na rynek finansowy i mógł obsłużyć płatności ponad 200 milionów osób, które korzystają w Indiach z tego komunikatora. Jednak amerykańska spółka na razie ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza tym doniesieniom. W rozmowie z TechCrunch podaje, że Indie są dla niej ważnym rynkiem i że rozumie w jaki sposób może przyczynić się do ich cyfryzacji. Na razie natomiast wsłuchuje się w opinie użytkowników.

Rynek płatności

TechCrunch dodaje jednak, że współzałożyciel WhatsAppa Brian Acton rozmawiał w lutym tego roku z przedstawicielami indyjskiego rządu i wyraził wówczas chęć wejścia na rynek płatności mobilnych. Byłby to zresztą naturalny kierunek rozwoju komunikatora, którego bratnia aplikacja Messenger taką funkcję już posiada – na razie jednak tylko w Stanach Zjednoczonych, przy czym w Indiach to WhatsApp jest bardziej popularny.

Jeśli te doniesienia się potwierdzą i komunikator faktycznie zostanie zintegrowany z systemem płatności UPI, to rzeczywiście WhatsApp przyczyni się do cyfryzacji Indii. Wówczas tylko powstaje pytanie, kiedy ta opcja zostanie udostępniona użytkownikom w innych krajach i czy w ogóle do tego dojdzie. Obserwując to, co dzieje się z Messengerem można przypuszczać, że nieprędko.

Zapłać z Gmailem

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą jednak przekazywać sobie pieniądze nie tylko za pośrednictwem popularnego komunikatora, ponieważ mają do dyspozycji również mobilna wersję Gmaila obsługiwaną przez Androida. Dzięki niej nie muszą pobierać żadnych innych aplikacji ani nawet przechodzić do bankowości mobilnej, bo przelew mogą zrealizować z poziomu poczty elektronicznej. 

fot. pexels.com