Wielka Brytania zachęca obywateli do rzucenia palenia. Co im w tym pomoże?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wielka Brytania zachęca obywateli do rzucenia palenia. Co im w tym pomoże?

Udostępnij:

W Polsce do do regularnego palenia papierosów przyznaje się… aż jedna czwarta dorosłych osób. Natomiast w Wielkiej Brytanii jest aż 5,4 mln palaczy. Te liczby udowadniają, że nadal trzeba głośno przypominać o tym, że palenie tytoniu jest szkodliwe – do dziś jedna z największych przyczyn chorób i zgonów, których przy odpowiedniej profilaktyce można uniknąć. Bo według najnowszych danych, co czwarty zgon z powodu wszystkich nowotworów, jest spowodowany właśnie paleniem.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem i najlepszą radą dla palaczy jest po prostu rzucenie palenia, ale to brzmi tylko tak prosto w teorii. Brytyjczycy jednak już działają i uruchomili  program „Swap to stop”, który ma zachęcać do zamiany tradycyjnych papierosów na e-papierosy, a w dalszej konsekwencji – by rzucić palenie. Ambicją brytyjskiego rządu jest bowiem, by do 2030 r. być wolnym od dymu tytoniowego, a w praktyce – zmniejszyć liczbę palaczy do pięciu proc.

Bezpieczna droga do rzucenia palenia

Brytyjczykom w rzuceniu palenia mają pomagać e-papierosy. Wiele instytucji i ekspertów badających nikotynowe alternatywy dla tradycyjnego palenia, wskazuje właśnie te urządzenia,  jako produkty o mniejszej szkodliwości, które u dorosłych palaczy ograniczają szkody zdrowotne spowodowane nałogiem. Nie zawierają tytoniu i nie generują dymu, czyli najbardziej szkodliwej substancji odpowiadającej za większość chorób odtytoniowych. PublicHealth England podaje, że mogą stanowić o 95 proc. mniejsze ryzyko niż tradycyjne papierosy, a brytyjska Royal College of Physicians poparła ich stosowanie jako produktów zastępczych dla palaczy.

W Wielkiej Brytanii, ale także i w innych krajach, stosowanie e-papierosów zostało dopuszczone jako strategia ograniczania szkodliwości palenia tytoniu i bezpieczna droga do jego całkowitego zaprzestania. Warto wiedzieć, że na rynku są dostępna jest szeroka gama produktów, które ułatwiają ten cel, np. Vuse Go – jednorazowy e-papieros napełniony e-liquidem. Prostota jego użycia i brak konieczności martwienia się o ładowanie i napełnianie go, sprawiają, że użytkownicy chętnie się przestawiają na takie rozwiązanie. To właśnie ta wygodna sprawia, że łatwo zapomnieć o tradycyjnych papierosach, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Program „Swap to stop” ma ruszyć w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku – Brytyjczycy otrzymają zachęty finansowe i wsparcie behawioralne. Lokalne władze samodzielnie będą zdefiniować swoje potrzeby i zdecydować, do kogo priorytetowo będzie trafiać taka pomoc.