Wiemy, że rośnie konkurencja w poszukiwaniu najlepszych ofert. Podsumowanie roku Arkley Brinc VC

Dodane: 21.12.2021

Magdalena Chalas

Udostępnij:

Europejski sektor Venture Capital osiągnął rekordowy poziom inwestycji w ubiegłym roku, a inwestycje na wczesnym etapie wzrosły o 96%. Wiemy więc, że rośnie również konkurencja w poszukiwaniu najlepszych ofert. Pomimo tego, że pandemia spowodowała przeniesienie wielu wydarzeń do internetu, w tym roku nadal byliśmy bardzo aktywni w wydarzeniach związanych ze startupami technologicznymi.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Arkley Brinc VC jest funduszem dedykowanym spółkom na wczesnym etapie rozwoju utworzonym w ramach programu PFR Starter FIZ przez PFR Ventures oraz prywatnych inwestorów z Group One (największa niezależna polska grupa komunikacyjna) i współzałożyciela Brinc (globalny akcelerator i fundusz venture capital wspierający rewolucyjne startupy). Mając na uwadze doświadczenie naszego zespołu i rozległą sieć kontaktów w zakresie Deep Tech, IoT, hardware w 2019 roku rozpoczęliśmy działalność inwestycyjną koncentrując się na innowacjach w tych obszarach.

Nasza średnia (i maksymalna) wielkość inwestycji to 2 mln zł. Możemy zainwestować kolejne 2 mln zł (maksymalnie 4 mln zł na spółkę), jeśli zespół osiągnie wcześniej ustalone kamienie milowe. Inwestujemy w spółki na etapie pre-revenue – od etapu badań i rozwoju/prototypu (R&D/prototyping) aż do fazy MVP/pilotażowej (to według nas najlepszy moment, kiedy spółka ma już pewne osiągnięcia i może wykazać się wstępnym zweryfikowaniem produktu na rynku).

Inwestycje 2021 r.

Znaczące inwestycje z ubiegłego roku obejmowały rundy kontynuacyjne w przypadku dwóch naszych spółek portfelowych. Zainwestowaliśmy łącznie 4 mln zł w Cyberheaven – startup zajmujący się cyberbezpieczeństwem opracowujący narzędzia hardware i software do szyfrowania danych. W styczniu 2021 roku spółka pozyskała kolejny 1 mln zł od funduszu Bridge Alfa Evig Alfa na prace nad nowym produktem: platformą wideokonferencyjną do kompleksowej, szyfrowanej komunikacji zdalnej.

Dr PetCare był w 2020 roku naszą pierwszą inwestycją w obszarze FoodTech/Pet Tech. Razem z dietetykami i weterynarzami opracowują oni suplementy i zdrową żywność dla zwierząt. W tym roku otrzymali od nas kolejny 1 mln zł, co daje dotychczas razem 3 mln zł. Obserwując comiesięczny wzrost sprzedaży w kanałach B2B i B2C, planujemy zainwestować kolejny 1 mln zł w tę spółkę w 2022 roku.

Nowe inwestycje w tym roku to m.in. 2 mln zł w GO4RACE. Startup ten opracowuje wirtualnego instruktora i mechanika dla kierowców wyścigowych (Sim Racing i sporty motorowe) korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji zbudowanych na danych zebranych przy użyciu urządzeń w samochodach i symulatorach. Dzięki członkom zespołu Williams Esports F1 na pokładzie i partnerstwu z Transition Technologies widzimy wspaniałe perspektywy przed tym startupem.

Zainwestowaliśmy również 2 mln zł w nową spółkę tworzącą gry mobilne o nazwie War Bear Games z Wrocławia, która wykorzystuje podejście oparte na danych, aby skupiać się na najbardziej popularnych i rozwijających się kategoriach tworząc możliwie najbardziej pochłaniające gry z wykorzystaniem np. technologii haptic feedback. Startup testuje obecnie wśród użytkowników dwa swoje tytuły.

Zapytany o propozycję wartości, jaką daje Arkley Brinc, Partner Zarządzający Piotr Wąsowski stwierdził:

„Europejski sektor Venture Capital osiągnął rekordowy poziom inwestycji w ubiegłym roku, a inwestycje na wczesnym etapie wzrosły o 96%. Wiemy więc, że rośnie również konkurencja w poszukiwaniu najlepszych ofert. Arkley Brinc oferuje jednak znacznie więcej niż tylko pieniądze, bo prawdziwe smart money – jesteśmy praktykami biznesu, mamy bardzo szeroką sieć partnerów oraz inwestorów niezbędnych na dalszych etapach rozwoju. Dzięki temu możemy wspierać startupy od etapu wprowadzenia produktu na rynek aż do ich globalnego skalowania – już teraz obserwujemy internacjonalizację w naszym portfolio”.

Pomimo tego, że pandemia spowodowała przeniesienie wielu wydarzeń do internetu, w tym roku nadal byliśmy bardzo aktywni w wydarzeniach związanych ze startupami technologicznymi. Nasza partner zarządzająca Bryony Cooper przemawiała w zeszłym tygodniu na konferencji Hardware Pioneers w Londynie, a także na Wear IT Innovation Summit (wraz z Qualcomm czy BCG Digital Ventures), w IoT+ Network i na VCTV.

Plany na 2022 r.

Jeśli chodzi o to, co przyniesie rok 2022, zależy nam na przyspieszeniu tempa inwestowania. Oprócz sektorów, w które już zainwestowaliśmy (Cybersecurity, FoodTech, MediaTech, IoT, AI, Gaming/Esports), interesują nas również takie kategorie jak AgTech, CleanTech, Industrial IoT, czy HealthTech. Dostrzegamy również ciekawe innowacje w branży HoReCa i logistyce. Najważniejszym kryterium jest dla nas to, że startup znajduje się na wczesnym etapie rozwoju (faza pre-revenue/pilot), prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i opracowuje innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które rozwiązuje rzeczywisty problem. Największe szanse na pozyskanie od nas finansowania mają zespoły z doświadczonymi założycielami, którzy potrafią wykazać duży popyt na rynku dla swojego rozwiązania.