Wirtualna Polska ma 50 mln zł na akwizycję. Kogo tym razem kupi?

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

W minionym roku Wirtualna Polska Holding przejęła siedem spółek, za które zapłaciła łącznie ponad 126 mln złotych. Teraz planuje zrealizować kolejne akwizycje. Koncern pozyskał właśnie w ramach Kredytu Capex 50 milionów złotych.

Wirtualna Polska zwiększa kwotę Kredytu Capex

24 marca 2015 roku Grupa Wirtualna Polska zaciągnęła kredyt w wysokości pięćdziesięciu milionów złotych, który umożliwił spółce kupno siedmiu podmiotów działających na rynku e-commerce. Zarząd przedsiębiorstwa zdecydował się podwoić kwotę zobowiązania i dwa dni temu podpisał aneks do umowy. Tym samym, koncern pozyskał 50 milionów złotych, które jak wyjaśniono, przeznaczy na kolejne akwizycje.

Na zdjęciu: Jacek Świderski, CEO Wirtualna Polska Holding | fot. materiały prasowe 

– Rozszerzenie kwoty kredytu w ramach Kredytu Capex przeznaczonej na nabycia spółek i aktywów trwałych ma zapewnić podmiotom z grupy kapitałowej Spółki elastyczność w realizacji przyjętej strategii akwizycyjnej – poinformowała WPH w komunikacie giełdowym. Przedsiębiorstwo nie zdradza natomiast, jakie firmy zamierza wchłonąć w najbliższym czasie. Można jednak przypuszczać, że będą to silne marki działające w segmencie e-commerce.

Siedem przejęć w 2015 roku

Tak przynajmniej było do tej pory. W grudniu ubiegłego roku Wirtualna Polska zapłaciła aż 84 mln złotych za Enovatis, właściciela trzech portali turystycznych: wakacje.pl, easygo.pl i wypoczynek.pl. Przy tej okazji Jacek Świderski, prezes WPH, stwierdził, że inwestycja w segment turystyczny świetnie wpisuje się w misję zarządzanego przez niego przedsiębiorstwa, którą jest wspieranie decyzji konsumenckich Polaków.

Podobnie zresztą powiedział, podczas nabycia porównywarek produktów finansowych. – Naszą misją jest wspieranie Polaków w ich codziennych decyzjach, również tych dotyczących domowych finansów – stwierdził we wrześniu 2015 roku, cytowany w komunikacie prasowym. Pytanie tylko: tym razem w jakich dziedzinach Wirtualna Polska pomoże nam podejmować decyzje i jakie spółki kupi?

50 mln zł na akwizycję

Od majowego debiutu na giełdzie przedsiębiorstwo zarządzane przez Jacka Świderskiego sfinalizowało siedem takich transakcji. Łącznie wydają na akwizycję 126,7 mln złotych. Większa część środków, bo 80 milionów, pochodziła z puli stu sześciu pozyskanych podczas IPO. Jak widać Wirtualna Polska Holding nie zwalania tempa i przygotowuje się do następnych przejęć. Tym razem, mając do dyspozycji 50 mln złotych. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem