Wirtualne śmieci są bardziej realne niż nam się wydaje. Dyskusja wokół raportu o “cyfrowych śladach technologii”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Wirtualne śmieci są bardziej realne niż nam się wydaje.  Dyskusja wokół raportu o “cyfrowych śladach technologii”

Udostępnij:

“Realny ślad technologii: dlaczego dyskusja o ekologii w branży IT jest toczona zaskakująco cicho?” to nazwa panelu dyskusyjnego, który stał się azymutem konferencji Internetneta we współpracy z the: protocol.

Platforma the:protocol  od czerwca tego roku inicjuje dyskusje na temat cyfrowej ekologii, jej związku z raportowaniem ESG oraz wpływu ekologicznych postaw specjalistów technologicznych na proces rekrutacji.

Świadomość ekologicznych polskich profesjonalistów – raport

Konferencja InternetBeta to ważna inicjatywa w dziedzinie technologii. W kampusie Wyższej Szkoły i Zarządzania w Rzeszowie już od 15 lat  organizowane są trzydniowe panele dyskusyjne, których celem jest przyjrzenie się technologii z różnych perspektyw. Specjaliści z branży wskazują w jaki sposób świadomie rozwijać firmy w Polsce, budować społeczność przedsiębiorców oraz tworzyć dogodne warunki do swobodnych debat na niełatwe tematy.

W tegorocznym wydaniu, po raz pierwszy, the:protocol został strategicznym partnerem konferencji. „Beta” stała się platformą do omawiania wyników pierwszego polskiego raportu „Cyfrowy ślad technologii”, który bada świadomość ekologiczną polskich profesjonalistów z dziedziny technologii informacyjnych. Raport ten uwypukla, jak osobiste przekonania w zakresie ekologii wpływają na procesy rekrutacyjne.

Do dyskusji na temat wniosków z raportu i koncepcji green IT, the:protocol zaprosił: Joannę Murzyn, propagatorkę ekologii cyfrowej i inicjatorkę Digital Ecology Institute; Dominika Gossa, współzałożyciela software house’u Inwedo oraz twórcę narzędzia Coffideas do efektywnego networkingu; Bartka Waltera, projektanta graficznego w the:protocol i autora graficznego raportu; Piotra Wróbla, menedżera ds. innowacji i ekosystemu w firmie NOKIA. Panel moderował Paweł Luty, szef zespołu Tech & Services w agencji Linkleaders, podcaster oraz doświadczony dziennikarz technologiczny.

Czas przestać lekceważyć dane

Wnioski wyciągnięte przez uczestników debaty są jednoznaczne: ekologia cyfrowa to nie kwestia wyboru, to obligatoryjne działanie, które należy podjąć. Nie tylko z powodów etycznych, ale także ze względu na potrzebę oszczędności (zwiększające się koszty, ograniczone zasoby, zmiany w produkcji energii) oraz wzrastającą rolę naszych osobistych przekonań. Raport the:protocol pokazuje, że aż 59% specjalistów IT uważa, że pracodawcy powinni otwarcie komunikować swoje podejście do ochrony środowiska. Co więcej, 58% osób w wieku 25-34 lat deklaruje, że przy podejmowaniu decyzji dotyczącej przyszłej pracy, zwraca uwagę na wartości i misję, którymi kieruje się firma.

 

Brakuje zrozumienia wpływu decyzji biznesowych na środowisko

Diagnozy z debaty the:protocol wykazują, że brakuje zrozumienia wpływu decyzji biznesowych na środowisko. Ważne jest także oszacowanie, jak nowe produkty wpłyną na użytkowników oraz ile czasu spędzają przed ekranem. Wysokie stawki godzinowe w zespołach developerskich sprawiają, że często nie ma przestrzeni na rozważanie optymalizacji zasobów. To paradoksalne, ponieważ koszty testowania niewydajnego oprogramowania są znacznie wyższe niż początkowe inwestycje w ekologiczne projekty, takie jak energooszczędne telefony czy efektywne centra danych.

Uczestnicy dyskusji podkreślili również istotę wzrostu rozwiązań technologicznych. dostosowywaniu regulacji i analizie skutków ciągłego wzrostu technologii. Instytucje publiczne zalegają w tworzeniu odpowiednich przepisów. Ponadto, brakuje uwzględniania kosztów społecznych i ekologicznych. Jednakże, zaznaczono, że w Polsce łatwo pojawia się krytyka, gdy firma podkreśla pozabiznesowe aspekty swojej działalności pytając, dlaczego robią tak niewiele.

Waga indywidualnych wyborów

Finalnie poruszoną kwestia podczas debaty była odpowiedzialność w kontekście dużych firm dominujących w konsumpcji i przetwarzaniu danych. Wartość indywidualnych wyborów w odniesieniu do cyfrowego świata została szczególnie podkreślona ze względu na wpływ jaki wywierają na decyzje korporacji. A zatem, nie ma czasu do stracenia. Trzeba działać zdecydowanie.

Aby w pełni zapoznać się z problematyką poruszaną podczas konferencji posłuchaj podcastu Radia 357.

Realny ślad technologii – podkast radia 357

Przeczytaj także:

the:protocol- jak grupa Pracuj stworzyła startup, by walczyć o dojrzały rynek