Wkrótce będziemy wysyłać do Urzędu Skarbowego jeden plik z ewidencją i deklaracją VAT

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Wkrótce będziemy wysyłać do Urzędu Skarbowego jeden plik z ewidencją i deklaracją VAT

Udostępnij:

Od lipca podatnicy będę musieli dostarczyć jeden plik z ewidencją i deklaracją VAT. Duże firmy ten wymóg będzie obowiązywał od kwietnia tego roku.

Ministerstwo Finansów, chcąc uszczelnić polski system podatkowy, wprowadzając jakiś czas temu tzw. Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

JPK_VAT zawiera informacje z ewidencji zakupów i sprzedaży prowadzonej przez podatników oraz dane z ich deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

JPK_V7M jest przeznaczony dla przedsiębiorców odprowadzających podatek co miesiąc, a JPK_V7K dla przedsiębiorców rozliczających się z VAT kwartalnie. Nowy JPK_VAT będzie w tym roku przesyłany przez wszystkich podatników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT.

JPK_VAT w praktyce

Od 1 lipca 2020 r. będzie można składać deklaracje VAT-7 i VAT-7K tylko przez JPK_VAT  do 25. dnia miesiąca. Nowe zasady nie będą dotyczyć skróconej deklaracji VAT od usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12) oraz pozostałych deklaracji podatkowych, takich jak np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14. Te dokumenty mają być przygotowywane według obecnie obowiązujących przepisów. Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Po zakończeniu kwartalnego okresu rozliczeniowego wypełnią część ewidencyjną za trzeci jego miesiąc oraz część deklaracyjną za cały kwartał.

Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną z opisem pliku JPK_V7M / V7K.

Nowy plik będzie zawierał także dane, które obecnie nie są wprowadzane do JPK_VAT, np. nowe kody towarów wrażliwych i usług, lub kody transakcji (usług elektronicznych lub sprzedaży wysyłkowej).

Za każdy błąd w pliku trzeba będzie zapłacić 500 zł grzywny. Po wezwaniu podatnik będzie musiał poprawić błędne dane w ciągu 14 dni.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK został wprowadzony art. 193a ordynacji podatkowej i dla części podmiotów obowiązuje już od 1 lipca 2016 roku. Jednolity Plik Kontrolny są to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, przekazywane na żądanie organu podatkowego. Do momentu, gdy urząd skarbowy nie poprosi podatnika o przekazanie danych w postaci JPK, podatnik powinien te dane przechowywać.