Wkrótce nie będziesz potrzebować kluczyków. Volvo uruchomisz, dzięki aplikacji

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Volvo opracowało technologię, dzięki której otworzymy i uruchomimy pojazd bez użycia fizycznego klucza. Zastąpi go aplikacja mobilna, która łączy się z autem za pośrednictwem modułu Bluetooth. Rozwiązanie to trafi na rynek w przyszłym roku.

Aplikacja mobilna otworzy auto

Przedstawiciele Volvo zapowiadają, że do 2017 roku wypuszczą na rynek aplikację mobilną, która będzie stanowić alternatywę dla fizycznych kluczyków. Dzięki niej użytkownicy będą mogli otwierać i zamykać centralny zamek pojazdu, a także uruchamiać jego silnik. Koncern motoryzacyjny wyjaśnia, że cyfrowy klucz będzie łączył się ze smartfonem kierowcy i autem za pośrednictwem modułu Bluetooth.

fot. materiały prasowe 

Zdaniem Henrika Greena, wiceprezesa działu Product Strategy & Vehicle Line Management w Volvo Cars, technologia ta ułatwi właścicielom samochodów udostępnianie pojazdów innym użytkownikom, np. współpracownikom. Wystarczy, że za pomocą wcześniej wspomnianej aplikacji upoważnią ich do korzystania z danego auta. Nie istnieje wiec konieczność przekazywania innym kierowcom fizycznego klucza.

Cyfrowy klucz trafi na rynek w 2017 roku

Niewątpliwie jest to atut w przypadku wypożyczalni samochodów. Za pośrednictwem oprogramowania będzie bowiem można wynająć pojazd. I tak, po dokonaniu opłaty klient otrzyma cyfrowy klucz, który umożliwi mu: znalezienie właściwej maszyny na parkingu (dzięki GPS) i uruchomienie jej silnika. Przedstawiciele szwedzkiej spółki tłumaczą, że w sytuacji, gdy smartfon ulegnie rozładowaniu, a w efekcie kierowca nie będzie mógł dostać się do pojazdu, wówczas otrzyma od zespołu Volvo fizyczny kluczyk.

Koncern motoryzacyjny zaprezentuje tę technologię podczas targów Mobile World Congress 2016 w Barcelonie. Z kolei wiosną rozpocznie testy rozwiązania na lotnisku Goeteborgu, gdzie ma być oferowana usługa wynajmu samochodów otwieranych dzięki aplikacji mobilnej. Następnie w 2017 roku cyfrowy klucz Volvo ma pojawić się na rynku. Póki co, nie wiadomo kiedy zadebiutuje w Polsce.