Wokalista zespołu The Black Eyed Peas zgarnia 117 mln dolarów. Stworzy asystenta głosowego jak Amazon Alexa

wokalista zespolu the black eyed peas zgarnia 117 mln dolarow stworzy asystenta glosowego jak amazon alexa
Udostępnij:
Will.i.am to wokalista amerykańskiego zespołu The Black Eyed Peas i od 2012 roku właściciel technologicznego startupu I.am+, który zgarnął właśnie 117 milionów dolarów. Dzięki tym środkom, pomoże korporacjom obsługiwać klientów za pośrednictwem asystenta głosowego.

Współpraca z Deutsche Telekom

Reuters podaje, że większość kapitału zebranego w tej rundzie finansowania pochodzi z marcowej inwestycji, kiedy to Salesforce Ventures wpompowało w I.am+ 89 milionów dolarów. Okazuje się, że spółka, która do tej pory zajmowała się głównie sprzedażą słuchawek, tym razem przeznaczy pozyskane środki na rozwój asystenta głosowego Omega i będzie współpracować z korporacjami, aby szybciej wprowadzić go na rynek.

Na razie jednak I.am+ ma tylko jednego klienta korporacyjnego. Od lipca partnerem startupu jest niemiecki gigant telekomunikacyjny Deutsche Telekom, który wykorzystuje Omegę w swoim chatbotcie do obsługi klientów. Zdaniem pomysłodawcy rozwiązania, platforma głosowa sprawdzi się w przedsiębiorstwach w szeregu innych sytuacjach i w związku z tym planuje wkrótce zbudować kolejne produkty oparte o sztuczną inteligencję.

Wiele zastosowań

– Jednym z zastosowań jest odpowiadanie na setki tysięcy pytań klientów dotyczących ich planów taryfowych. Jeśli podoła temu, jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia – mówi Will.i.am. Póki co jednak nie zdradza szczegółowych planów dotyczących tego projektu. Nie wiemy więc ilu klientów chce pozyskać, jakie dokładnie kroki podejmie po zamknięciu tej rundy finansowania i jakie przychody zamierza generować dzięki sprzedaży Omegi.

Poza tym o samym asystencie głosowym wiemy tylko tyle, że ma przypominać w działaniu Siri od Apple lub Amazon Alexa. Na oficjalnej stronie produktu czytamy, że silnikiem platformy od I.am+ jest rozumienie języka naturalnego, technologia rozpoznawania mowy i maszynowe uczenie. Przypuszczać można, że przynajmniej na początku system będzie obsługiwać jedynie język angielski i być może z czasem będą dodawana kolejne.

Ashton Kutcher i Michael Jordan

Will.i.am z The Black Eyed Peas nie jest jedyną gwiazdą, która prowadzi biznes i angażuje się w społeczność startupową. Pod koniec sierpnia pisaliśmy o inwestycji w Gigster z udziałem aktora Ashtona Kutchere i byłego koszykarza Michaela Jordana. Wówczas kalifornijski startup pozyskał 20 mln dolarów, aby pomóc niezależnym programistom w znalezieniu zatrudnienia w korporacjach i pozyskiwaniu zleceń od firm technologicznych.

– Nowa runda finansowania przyśpieszy rozwój naszej podstawowej platformy technologicznej, tym samym zapewniając klientom lepszą jakość usług oraz pomoże nam zwiększyć zespół do stu osób w ciągu 12 najbliższych miesięcy – pisali przy tej okazji współzałożyciele Gigster Roger Dickey i Debo Olaosebikan. Dodali, że cieszą się z zaangażowania Michaela Jordana, którego podziwiają za osiągnięcia sportowe.