Wokalista zespołu The Black Eyed Peas zgarnia 117 mln dolarów. Stworzy asystenta głosowego jak Amazon Alexa

Dodane: 07.11.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Will.i.am to wokalista amerykańskiego zespołu The Black Eyed Peas i od 2012 roku właściciel technologicznego startupu I.am+, który zgarnął właśnie 117 milionów dolarów. Dzięki tym środkom, pomoże korporacjom obsługiwać klientów za pośrednictwem asystenta głosowego.

Współpraca z Deutsche Telekom

Reuters podaje, że większość kapitału zebranego w tej rundzie finansowania pochodzi z marcowej inwestycji, kiedy to Salesforce Ventures wpompowało w I.am+ 89 milionów dolarów. Okazuje się, że spółka, która do tej pory zajmowała się głównie sprzedażą słuchawek, tym razem przeznaczy pozyskane środki na rozwój asystenta głosowego Omega i będzie współpracować z korporacjami, aby szybciej wprowadzić go na rynek.

Na razie jednak I.am+ ma tylko jednego klienta korporacyjnego. Od lipca partnerem startupu jest niemiecki gigant telekomunikacyjny Deutsche Telekom, który wykorzystuje Omegę w swoim chatbotcie do obsługi klientów. Zdaniem pomysłodawcy rozwiązania, platforma głosowa sprawdzi się w przedsiębiorstwach w szeregu innych sytuacjach i w związku z tym planuje wkrótce zbudować kolejne produkty oparte o sztuczną inteligencję.

Wiele zastosowań

– Jednym z zastosowań jest odpowiadanie na setki tysięcy pytań klientów dotyczących ich planów taryfowych. Jeśli podoła temu, jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia – mówi Will.i.am. Póki co jednak nie zdradza szczegółowych planów dotyczących tego projektu. Nie wiemy więc ilu klientów chce pozyskać, jakie dokładnie kroki podejmie po zamknięciu tej rundy finansowania i jakie przychody zamierza generować dzięki sprzedaży Omegi.

Poza tym o samym asystencie głosowym wiemy tylko tyle, że ma przypominać w działaniu Siri od Apple lub Amazon Alexa. Na oficjalnej stronie produktu czytamy, że silnikiem platformy od I.am+ jest rozumienie języka naturalnego, technologia rozpoznawania mowy i maszynowe uczenie. Przypuszczać można, że przynajmniej na początku system będzie obsługiwać jedynie język angielski i być może z czasem będą dodawana kolejne.

Ashton Kutcher i Michael Jordan

Will.i.am z The Black Eyed Peas nie jest jedyną gwiazdą, która prowadzi biznes i angażuje się w społeczność startupową. Pod koniec sierpnia pisaliśmy o inwestycji w Gigster z udziałem aktora Ashtona Kutchere i byłego koszykarza Michaela Jordana. Wówczas kalifornijski startup pozyskał 20 mln dolarów, aby pomóc niezależnym programistom w znalezieniu zatrudnienia w korporacjach i pozyskiwaniu zleceń od firm technologicznych.

– Nowa runda finansowania przyśpieszy rozwój naszej podstawowej platformy technologicznej, tym samym zapewniając klientom lepszą jakość usług oraz pomoże nam zwiększyć zespół do stu osób w ciągu 12 najbliższych miesięcy – pisali przy tej okazji współzałożyciele Gigster Roger Dickey i Debo Olaosebikan. Dodali, że cieszą się z zaangażowania Michaela Jordana, którego podziwiają za osiągnięcia sportowe.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem