Wrocławski startup Bioavlee pozyskał od DFR 2 mln złotych

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Dolnośląski Fundusz Rozwoju zainwestował 2 miliony złotych we wrocławską spółkę biotechnologiczną Bioavlee, która opracowała rozwiązanie przyspieszające prace laboratoriów nad identyfikacją mikrobiologiczną.

fot. materiały prasowe

Taniej i szybciej

Obie strony transakcji nie zdradzają konkretnie, na co zostaną przeznaczone 2 miliony złotych, które DFR zainwestowało we wrocławski startupu. Wiadomo tylko, że Bioavlee nadal będzie rozwijać system Avlee 650, który przyspieszy prace laboratoriów nad identyfikacją mikrobiologiczną. Dzięki technologii opracowanej przez Polaków proces produkcji kosmetyków ma przebiegać szybciej i taniej niż dotychczas.

– Obecnie identyfikacja drobnoustrojów, czyli najważniejszego procesu zapewniającego czystość mikrobiologiczną produktów kosmetycznych, odbywa się w oparciu o klasyczne i czasochłonne metody mikrobiologiczne. Dzięki współpracy z DFR przestarzałe standardy ustąpią miejsca automatycznym procesom laboratoryjnym – mówi Michał Wronecki, CEO Bioavlee.

Algorytm

W skrócie, rozwiązanie wrocławskiego startupu pozwala uzyskać efekt „odcisku palca” badanych drobnoustrojów poprzez dyfrakcję światła na koloniach mikroorganizmów. Wspomniana dyfrakcja laserowa polega na umieszczeniu pobranej próbki na Avlee 650 (urządzeniu opracowanym firmę), przepuszczeniu przez próbkę wiązkę lasera i rejestracji obrazu z wykorzystaniem specjalnego systemu optycznego.

– Samouczące się algorytmy analizują obraz komputerowo, a następnie porównują wynik z bazą wzorców widm dyfrakcyjnych przechowywaną i aktualizowaną w chmurze – dodaje Michał Wronecki. Korzystając z tej metody Bioavlee jest w stanie automatycznie zidentyfikować bakterie z ponad 90 proc. dokładnością w ciągu 24 godzin, osiągając wynik szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod.

Regionalny rozwój

Inwestycja DFR w Bioavlee to nie przypadek. Fundusz poszukuje wsród dolnośląskich przedsiębiorstw najbardziej interesujących i obiecujących projektów, które mogą zmienić obraz dolnośląskiej gospodarki. Celem DFR jest zresztą stworzenie „pieniężnego ekosystemu”, gdzie każda zarobiona złotówka, która powróci do funduszu, ponownie zostanie zainwestowana w przedsięwzięcia z tamtego regionu.

– DFR Inwestycyjny to projekt realizowany przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju. Wsparcie finansowe umożliwia rozwój nie tylko nowych przedsięwzięć, ale przede wszystkim naszego regionu. Dolny Śląsk zajął drugie miejsce w rankingu najbogatszych województw w Polsce – chcemy wspierać region dolnośląski wszędzie tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.