Wrocławski startup Bioavlee zdobył 2 mln złotych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Biotechnologiczne Bioavlee podpisało umowę o dofinansowaniu swojego projektu w wysokości ponad 2 mln zł.

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca wesprze wrocławski startup w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Bioavlee pracuje nad przełomową metodą identyfikacji mikrobiologicznej m.in. dla branży kosmetycznej.

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP) pozytywnie oceniła wniosek złożony przez Bioavlee o przyznanie unijnego wsparcia i zdecydowała się na zawarcie umowy z wrocławską spółką. Kwota dofinansowania wynosi ponad 2 300 000 zł i pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa Dolnośląskiego. Innowacyjna technologia, nad którą pracuje Bioavlee pozwala na identyfikację mikroorganizmów z blisko 98% skutecznością. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu autorskiej metody dyfrakcji laserowej, na które od dawna czeka m. in. rynek kosmetyczny.

– Fakt, że projekt Bioavlee przeszedł wymagający proces weryfikacji i uzyskał aprobatę Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej jest dla nas kolejnym dowodem na słuszność obranego kierunku prac badawczo-rozwojowych naszego zespołu. Uzyskane dofinansowanie pozwoli nam ukończyć prace nad technologią, która zredefiniują standardy w biotechnologii wprowadzając automatyzację, wcześniej manualnych i czasochłonnych, procesów laboratoryjnych –  mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee.

Dobra passa wrocławskiego startupu

Umowa z DIP jest drugim źródłem dofinansowania, które Bioavlee zdobyło w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. W wrześniu 2018 r. DFR Inwestycyjny podpisał z Bioavlee umowę inwestycyjną. Na jej mocy spółka córka Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju zainwestowała  2 mln zł w Bioavlee wchodząc jednocześnie  do grona akcjonariuszy startupu.

Potencjał drzemiący w możliwościach autorskiej technologii Bioavlee dostrzegli także polscy i międzynarodowi eksperci MIT Enterprise Forum Poland,  jednego z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych. Spośród ponad 100 firm, aplikujących do programu, Bioavlee otrzymało jedną z głównych nagród i weżmie udział w Bootcampie w Bostonie.

Wyjazd do USA otwiera kolejne drzwi nie tylko dla naszej technologii identyfikacji mikroorganizmów, ale także dla komercjalizacji naszych produktów na globalnym rynku kosmetycznym. Dzięki spotkaniom z tutorami w Stanach doszlifujemy biznespodkreśla Michał Wronecki.

Z kolei pod koniec listopada do Bioavlee zrealizowało pierwszą sprzedaż liczników kolonii Quantica 500. Quantica 500 to urządzenie umożliwiające automatyczne zliczanie kolonii mikroorganizmów w analizach ilościowych podczas badań mikrobiologicznych. Jest skuteczniejsze, szybsze i tańsze w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Dzięki sprawnie działającemu algorytmowi, Quantica 500 poprawnie sumuje nawet zlane kolonie. Ta cecha premiuje urządzenie Bioavlee na tle dotychczasowych, standardowych rozwiązań, mających trudności z oddzieleniem tego typu kolonii.

Spółka prowadzi rozmowy z dystrybutorami zagranicznymi dotyczące sprzedaży m. in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chorwacji, Hiszpanii oraz Turcji. W marcu br. Bioalvee zaprezentuje możliwości licznika kolonii Quantica 500 oraz automatycznego systemu do identyfikacji mikroorganizmów Avlee 650 na ArabLab 2019 w Dubaju. Są to największe targi poświęcone najnowszym odkryciom w świecie nauki i technologii, które łączą dziesiątki tysięcy nabywców z rynków rozwijających się, takich jak Bliski Wschód i Afryka, subkontynentu indyjskiego, a także Chin i Azji.