Wspierany przez Billa Gatesa startup Boston Metal zdobył 50 milionów dolarów

Dodane: 07.01.2021

Marta Wujek

Udostępnij:

Boston Metal to startup, który opracował technologię wytwarzania bezemisyjnej stali. Projekt wspierany jest przez Billa Gatesa. Teraz firma zdobyła kolejne dofinansowanie w wysokości 50 milionów dolarów. 
Boston Metal został założony w Massachusetts w 2012 roku przez Antoine’a Allanore’ a, Donalda Sadowaya i Jima Yurko, jego celem jest stworzenie takiej produkcji metali, która będzie przyjazna środowisku. W tym celu zespół naukowców opracował technikę produkcji o nazwie Molten Oxide Electrolysis (MOE). Wykorzystuje ona proces zwany elektrolizą stopionego tlenku (MOE) do produkcji stopów stali i ostatecznie stali bezemisyjnej.

Jak podaje serwis techcrunch.com produkcja stali stanowi około 8 proc. całkowitej emisji szkodliwych gazów, które przyczyniają się do globalnej zmiany klimatu. Jest to jedna z branż, która leży u podstaw nowoczesnej gospodarki i jest jedną z najbardziej odpornych na dekarbonizację.

Inwestycje w Boston Metal

Dzięki zdobytej inwestycji Boston Metal planuje do końca 2022 roku uruchomić półprzemysłową linię w Woburn. Kolejny krok to uruchomienie pierwszej instalacji demonstracyjnej oraz komercjalizacja projektu. Te plany firma planuje zrealizować do 2024 lub 2025 roku. Ostatecznie Boston Metal chce funkcjonować jako deweloper technologii na licencji oraz sprzedawca komponentów dla producentów stali. 

Zdobyte 50 milionów dolarów nie jest pierwszą inwestycją w ten startup. Pierwsze finansowanie Boston Metal zdobyło w grudniu 2018 roku, a rok później firma zgarnęła 20 milionów dolarów. Wśród inwestorów projektu był również Bill Gates. 

Czas na przemysł niskoemisyjny

Kryzys klimatyczny, którego jesteśmy świadkiem nie daje nam złudzeń: musimy walczyć z nim na wielu płaszczyznach jednocześnie. To dobrze, że rośnie świadomość społeczeństwa, nie chcemy używać plastiku, ograniczamy jedzenie mięsa, coraz chętniej montujemy fotowoltaikę na swoich dachach, czy segregujemy śmieci. Jednak to nie wystarczy, w działania te musi włączyć się również przemysł.

Jak wynika z najnowszego raportu Grupy Capgemini przemysł stalowy i cementowy jest odpowiedzialny za co najmniej 30 proc. emisji CO2. Na dzień dzisiejszy produkcja ciepła jest wysokoemisyjna, ze względu na intensywne wykorzystywanie paliw kopalnych. To pokazuje jak bardzo potrzebujemy rewolucji w obszarze przemysłu. Boston Metal rewolucję tę może przyspieszyć. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem