Wstają dość późno, ale i tak osiągnęli sukces. CEO, którzy lubią pospać

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Mówi się, że ludzie sukcesu wstają wcześnie rano. Niektórzy oczywiście tak, ale są też tacy przedsiębiorcy, którzy wolą spędzić w łóżku trochę więcej czasu. Do nich między innymi należy Mark Zuckerberg i współzałożyciel Reddita. Zobacz, jak zaczynają dzień.

Aaron Levie, CEO Box

Aaron Levie miał zaledwie 20 lat, kiedy stworzył platformę do przechowywania i dzielenia się plikami Box. Siedem lat później zatrudniał już około 600 osób, a jego firmę wyceniono na ponad miliard dolarów. Osiągnął to, chociaż dzień pracy zaczyna raczej późno. Powiedział w rozmowie z magazynem The Fast Company, że budzi się zwykle około godziny dziesiątej i przez następnych kilka minut nie wychodzi z łóżka.

Na zdjęciu: Aaron Levie, CEO Box | fot. by Robert Scoble, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

Co więc robi chwilę po przebudzeniu? – Wiem, że nie jest to najlepsza praktyka, ale czytam maile. Spędzam w łóżku 30 minut wertując je, odpowiadając na nie i kasując. Staram się w ten sposób upewnić, że nie mam nieprzeczytanych wiadomości zanim pojawię się w biurze – mówi. Około godziny 11 jest już na nogach z kubkiem kawy w dłoni. Pierwszą rzeczą jaką robi po przybyciu do firmy są spotkania z pracownikami między innymi z działów sprzedaży, marketingu oraz klientami i znacznie rzadziej z inwestorami i zarządem. Gdyby mógł, z kilku spotkań by zrezygnował.

Nie ma asystenta czy asystentki, więc sporo rzeczy robi samodzielnie, w tym na przykład prezentacje w Power Poincie. Około godziny 20 ucina sobie 20-minutową drzemkę, a po przebudzeniu zaczyna drugą część dnia, trwającą mniej więcej pięć godzin. Opowiada w rozmowie z INC, że w tym czasie domyka niezamknięte sprawy, zajmuje się strategiczną częścią biznesu i czyta wiadomości. Musi bowiem wiedzieć, co dzieje się na świecie.

– Zazwyczaj opuszczam biuro około drugiej nad ranem. Prawie zawsze ktoś tam jest – mówi. Generalnie sporo pracuje; nawet w weekendy, a wciągu pierwszych siedmiu lat od uruchomienia Box nie wziął urlopu.

Alexis Ohanian, współzałożyciel Reddit 

– Zwykle wstaję dość późno, ale staram się być na nogach o godzinie 10 – mówi Alexies Ohanian w rozmowie z The Fast Company. Pierwszą rzeczą po przebudzeniu, którą robi jest pójście do toalety, nakarmienie kota i przygotowanie kubka kawy. Tak przynajmniej było jeszcze cztery lata temu, kiedy współzałożyciel popularnego serwisu nie był zaręczony ze znaną tenisistką Sereną Williams. Potem zaczął wstawać wcześniej, około godziny 6 nad ranem.

Na zdjęciu: Alexis Ohanian, współzałożyciel Reddit | fot. by USV, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

Wynika to tylko z tego powodu, że często podróżują i znajdują się w różnych strefach czasowych. Aby porozmawiać ze sobą przez wideo komunikator, muszą znaleźć najbardziej optymalną porę; czasami są to właśnie poranki. Jednak kiedy już wstanie z łóżka, ćwiczy przez jakiś czas i zjada śniadanie. Potem pakuje się i przylatuje z San Francisco do Los Angeles, gdzie odbywa kilka spotkań i wreszcie około godziny 13 dociera do biura Reddit.

Następnie idzie z zespołem na lunch, który zwykle kończy o 15. – Rezerwuję sobie ten czas na przejrzenie maili. Używam bowiem mojej skrzynki mailowej jak to-do listy, którą staram się utrzymać poniżej 50 pozycji – mówi. Potem znowu spotyka się z klientami i potencjalnymi partnerami biznesowymi, którzy przedstawiają przedsiębiorcy swoje projekty. Po długim dniu pracy, wraca do domu i o godzinie 11 zasypia.

Mark Zuckerberg, CEO Facebook

Mark Zuckerberg ma zwykle w ciągu dnia sporo roboty, ale nie wstaje tak wcześnie jak na przykład szef Apple czy Richard Branson. Budzi się około godziny 8 rano. – Pierwsze co robię [po przebudzeniu – przyp. red.], to spoglądam na telefon. Wchodzę na Facebooka, żeby zobaczyć, co się dzieje na świecie. Sprawdzam wiadomości; patrzę na Messengera i WhatsAppa – mówi właściciel serwisu społecznościowego w rozmowie z The Telegraph.

Na zdjęciu: Mark Zuckerberg, CEO Facebook | fot. materiały prasowe 

Chwilę po tym zakłada buty i wychodzi na zewnątrz, aby pobiegać. Nie robi jednak tego co dziennie, ale zwykle trzy razy w tygodniu. Jego zdaniem, treningi są ważne, bo dodają energii i pozwalają zachować dobrą formę, bez której nie można zrobić niczego na prawdę dobrze. Potem zjada śniadanie, ale nie zastanawia się zbyt długo, co znajdzie się na jego talerzu, bo zwyczajnie nie chce marnować czasu na tego typu decyzje.

Business Insider pisze, że z tego samego powodu miliarder jest ubrany niemalże tak samo każdego dnia. Nosi zwykle jeansy, trampki i szary T-shirt. Stara się żyć prosto na tyle na ile jest to możliwe. Jego dzień zwykle składa się z kilku spotkań, poświęca sporo czasu na zastanowienie się w jaki sposób lepiej łączyć świat, a w wolnych chwilach przebywa z rodziną i realizuje roczne postanowienia, między innymi uczy się języka mandaryńskiego.

Nie wszyscy przedsiębiorcy lubią jednak pospać dłużej. Richard Branson, Tim Armstrong i Jack Dorsey wstają zwykle o godzinie 5 nad ranem. Zobacz, co robią po przebudzeniu.