Dostęp do wszystkich banków za pomocą jednego rozwiązania. Rusza Whizzapi

Dodane: 08.12.2020

Marta Wujek Marta Wujek

Dostęp do wszystkich banków za pomocą jednego rozwiązania. Rusza Whizzapi

Udostępnij:

Firma Savangard wprowadziła na rynek nowe narzędzie – Whizzapi. Czyli agregator API, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli udostępniać płatności we wszystkich bankach swoim klientom.
Jak tłumaczy w rozmowie z MamStartup Janusz Konik, Prezes Zarządu Savangard Whizzapi to gotowy agregator API, który pozwala na szybką integrację ze wszystkimi API bankowymi w Polsce przy użyciu jednego interfejsu. Umożliwia wejście w świat otwartej bankowości bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami. 

Whizzapi dla biznesu

Zgodnie z dyrektywą PSD2 w ramach usług oferowanych jako licencjonowana strona trzecia, Whizzapi umożliwia ich dwa typy: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności. Na ten moment rozwiązanie dedykowane jest klientom biznesowym. 

– Obecnie kierujemy się do biznesu, tak aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z zalet, jakie daje otwarta bankowość i dzięki temu oferować nowe usługi swoim klientom. Firmy, które zdecydują się na Whizzapi nie muszą występować o specjalną licencję do organów nadzoru finansowego – Savangard dzięki posiadaniu licencji oferuje bowiem gotową usługę. To znacznie ułatwienie dla przedsiębiorców, z którymi współpracujemy, w tym np. leasingodawców, pożyczkodawców, firm ubezpieczeniowych. Whizzapi jest dostępne dla małych, jak i dużych firm – może być zaimplementowane lokalnie lub w chmurze. Być może w przyszłości rozważymy stworzenie rozwiązania także dla klientów końcowych, na razie będą oni mogli być beneficjentami Whizzapi poprzez firmy, z których usług korzystają, np. opłacając rachunki w ich aplikacji – tłumaczy Janusz Konik.

Możliwość płatności w bankach

Wprowadzenie otwartej bankowości spowodowało ogromny rozwój branży fintech, który dodatkowo przyspieszyła pandemia koronawirusa. W efekcie na rynku pojawia się wiele nowych rozwiązań w branży finansowej. Choć podobne rozwiązania do Whizzapi istnieją już na rynku, jednak prezes Savangard przekonuje, że rozwiązanie jego spółki wyróżnia się na tle innym możliwością dokonywania płatności w bankach.

– Whizzapi różni się od innych, podobnych rozwiązań rynkowych tym, że oferuje nie tylko usługę AIS, czyli dostęp do rachunku, ale także PIS, czyli dysponuje otwartym interfejsem, który umożliwia inicjowanie płatności w bankach. Rozwiązanie umożliwia sprawną integrację, a także optymalizację kosztów wdrożenia i utrzymania. Zapewnia również pełną zgodność z wymogami dyrektywy PSD2 i RODO – dodaje Janusz Konik.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem