„Wybierz Europę” – UE chce być najlepszym miejscem do rozwoju firm technologicznych

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

„Wybierz Europę” – UE chce być najlepszym miejscem do rozwoju firm technologicznych

Udostępnij:

Komisja Europejska ogłosiła nową strategię pod hasłem „Wybierz Europę, aby rozpocząć i rozwinąć działalność”. Czy UE stanie się atrakcyjnym miejscem dla startupów i scaleupów?

Komisja Europejska przyjmuje plan obejmujący 26 działań, które mają przekształcić Europę w potęgę startupową, odpowiadając na wezwania do ożywienia innowacyjności i konkurencyjności. W centrum uwagi znalazły się m.in. harmonizacja przepisów, wsparcie finansowe, ułatwiony dostęp do talentów oraz przyspieszenie procesu komercjalizacji badań.

UE chce przyciągać innowacje i zatrzymać talenty. Nowa strategia dla startupów ma zlikwidować kluczowe bariery rozwoju

Komisja Europejska ogłosiła nową strategię wspierania rozwoju startupów i scaleupów na Starym Kontynencie. Inicjatywa ma za zadanie przekształcić UE w najlepsze miejsce na świecie do zakładania i rozwijania firm technologicznych. Strategia odpowiada na wieloletnie wyzwania związane z rozdrobnieniem regulacyjnym, ograniczonym dostępem do kapitału i trudnościami w przyciąganiu talentów.

W ramach szerszej inicjatywy przewodniczącej Ursuli von der Leyen, strategia skupia się na pięciu priorytetach: przepisach sprzyjających innowacjom, lepszym finansowaniu, szybkiej ekspansji, wsparciu dla talentów oraz dostępie do infrastruktury i usług. Celem jest objęcie całego cyklu życia startupu – od pomysłu, przez komercjalizację, aż po globalną ekspansję.

– Obecnie ekosystemy są skoncentrowane we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Inne kraje mogą się od nich uczyć. Estonia jest doskonałym przykładem: 1,5 miliona mieszkańców, 10 jednorożców – i kolejne w drodze. Musieli wprowadzić innowacje. Polska to kolejny kraj, który szybko się rozwija – podsumowuje Bart Becks, seryjny innowator, przedsiębiorca, inwestor i członek zarządu Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC), cytowany przez serwis tech.eu.

Planowane ujednolicenie

Jednym z kluczowych elementów jest tzw. „28. system europejski” (Q1 2026), który ma ujednolicić prawo upadłościowe, pracy i podatkowe, ułatwiając tym samym prowadzenie działalności w różnych państwach członkowskich. Wprowadzony zostanie również europejski portfel biznesowy, czyli cyfrowa tożsamość dla firm, umożliwiająca sprawną komunikację z administracją publiczną.

W zakresie finansowania Komisja planuje rozszerzenie działalności Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) oraz uruchomienie funduszu Scaleup Europe Fund, dedykowanego spółkom DeepTech. Dodatkowo planowany jest pakt inwestycyjny dla innowacji, który ma zachęcić dużych inwestorów instytucjonalnych do angażowania się w europejski kapitał wysokiego ryzyka.

– Nowa strategia UE dotycząca startupów i scaleupów jest wyraźnym sygnałem, że Europa jest gotowa podjąć odważne kroki, aby stać się najbardziej atrakcyjnym miejscem dla założycieli globalnych firm technologicznych – powiedział Dimitar Vassilev z EIC & SMEs Executive Agency podczas szczytu EU-Startups 2025.

Lab to Unicorn

Ważnym aspektem nowej strategii jest inicjatywa „Lab to Unicorn” (2026), która ma zniwelować lukę pomiędzy środowiskiem akademickim a przemysłem. Wspierać będzie powstawanie centrów startupowych, które umożliwią transfer technologii z uczelni i instytucji badawczych do gospodarki. Planowana jest również standaryzacja zasad licencjonowania własności intelektualnej i udziału w kapitale, by zachęcić naukowców do komercjalizacji swoich odkryć.

Blue Carpet

Komisja zapowiada także działania na rzecz zatrzymania talentów w Europie i przyciągania nowych. W tym celu uruchomiona zostaje inicjatywa Blue Carpet (2025-2026), obejmująca reformy opodatkowania opcji na akcje pracownicze, wsparcie edukacji przedsiębiorczej oraz uproszczone procedury wizowe dla założycieli spoza UE.

Dodatkowo uproszczony zostanie dostęp do infrastruktury badawczej i przemysłowej, dzięki tzw. karcie dostępu, a nowa europejska ustawa o innowacjach wprowadzi regulacyjne piaskownice.

Monitoring

Wdrożenie strategii będzie monitorowane za pomocą specjalnej tablicy wyników i corocznej ankiety, a jej formalny przegląd zaplanowano na koniec 2027 roku.

– Strategia ta pozwoli nam przekształcić bogactwo kreatywności, badań i ambicji Europy w prosperujące nowe przedsiębiorstwa, wysokiej jakości miejsca pracy i realne efekty – stwierdziła Ekaterina Zaharieva, komisarz ds. startupów, badań i innowacji.

Z kolei wiceprzewodniczący wykonawczy Stéphane Séjourné podkreślił, że UE „chce umieścić Europę w samym centrum globalnej mapy innowacji” oraz „przewodzić na własnych warunkach”.

Czytaj także: