Wybrano 12 firm do udziału w pilotażowym programie akceleracyjnym KPT ScaleUp

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Do programu ukierunkowanego na rozwój młodych firm technologicznych zgłosiło się ponad 100 startupów. Wybrana dwunastka przez 3 miesiące będzie pracować w Krakowskim Parku Technologicznym z ekspertami i przedsiębiorcami nad „przyspieszeniem” swoich biznesów. Prace ruszają 30 maja.

Programy akceleracyjne przeznaczone są dla firm, które mają już produkt lub usługę albo przynajmniej działający prototyp. Ich celem jest zwiększenie skali działania startupów, przygotowanie ich do liczących się wdrożeń u dużych klientów i wreszcie zwiększenie ich rynkowej konkurencyjności.

– KPT ScaleUp dedykowany jest innowacjom dla przemysłu i smart city. W Polsce oba te segmenty mają perspektywy dużego wzrostu, stąd uznaliśmy, że należy inwestować w startupy, które są pionierami w tych tematach. Jestem przekonany, że z połączenia potencjału Parku oraz naszych partnerów wyniknie świetny i mocno praktyczny program akceleracji dla tych firm – mówi Bartosz Józefowski koordynujący program.

Strategicznymi partnerami programu są inżynierska EC Grupa oraz Kraków Airport – największy port regionalny w Polsce. Grono przemysłowych ekspertów współtworzących program obejmuje takie firmy jak ASTOR, Oknoplast, Fideltronik, ES-SYSTEM, Protech czy Radionika.

– Już sam proces rekrutacji dostarczył nam sporo wrażeń. Podczas rozmów z firmami kilka razy byłem zaskoczony tym, jak śmiałych projektów się podejmują. Cieszę się, że coraz więcej startupów zajmuje się innowacjami przemysłowymi. Ten sektor bardzo tego potrzebuje – mówi Andrzej Garbacki, członek zarządu firmy ASTOR dostarczającej automatykę przemysłową.

Pośród wybranych firm znajdują się m.in. producenci komponentów, na których bazuje przemysłowy internet rzeczy (IIoT), twórcy nowych materiałów dla przemysłu czy systemów detekcji różnego rodzaju zagrożeń.

– Działanie portu lotniczego zależy od wielu skomplikowanych i zależnych od siebie procesów, które wymagają współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Między innymi dzięki temu lotnisko jest unikalnym środowiskiem testowym. Cieszy mnie, że aplikujące firmy dostrzegły ten potencjał i wskazały na chęć współpracy z Kraków Airport. Nasi specjaliści zaangażowani w proces rekrutacji potwierdzają, że poziom projektów był wysoki, a wybór trudny – mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Poza doradztwem ekspertów i pracą z partnerami nad rozwojem produktów, firmy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł. Nazwy wybranych podmiotów zostaną podane do publicznej wiadomości po podpisaniu stosownych umów. Nabór do 2. edycji programu rozpocznie się już w sierpniu.

O programie:

KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce.