Wyciekły dane 267 mln użytkowników Facebooka

Dodane: 23.12.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

4 grudnia na hakerskim forum pojawiła się baza danych 267 mln użytkowników Facebooka. Informacje widniały niezabezpieczone w internecie przez dwa tygodnie.
Skradzione dane odkryła firma badawcza Comparitech. Bob Diachenko, specjalista od zabezpieczeń, zajął się ochroną dowodów i śladów nielegalnego pozyskania bazy.

Jakie dane zostały skradzione?

Bazę danych zdobyli wietnamscy hakerzy. Możliwe, że wykorzystali do tego celu metodę scrapingu albo API – interfejs Facebooka.

Wykradziona baza zawierała ID 267 mln użytkowników, numery telefonów i imiona. Dane dotyczyły w większości amerykańskich użytkowników portalu. Baza pojawiła się 4 grudnia i została zdjęta po ponad 2 tygodniach. Nie wiadomo niestety kto i ile razy pobrał tę bazę.

Pozyskane przez hakerów dane mogą zostać użyte do wyłudzania pieniędzy lub danych metodą phishingu. Możliwe jest także ich użycie do tworzenia reklam kierowanych do konkretnych osób.

Zawartość wspomnianej bazy danych nie daje na szczęście dostępu do profili użytkowników.

Wcześniejsze problemy z kradzieżą danych

Także we wrześniu tego roku Facebook oznajmił, że w internecie pojawiła się baza danych zawierająca ID i numery telefonów 419 mln użytkowników serwisu. Zuckerberg zapewniał wtedy, że cały zespół pracuje nad rozwiązaniami, które mają zniweczyć ewentualne przyszłe próby kradzieży danych.

Rok temu hakerzy pozyskali i upublicznili prywatne informacje należące do 29 mln użytkowników Facebooka. Wtedy okazało się także, że 20 tys. pracowników serwisu miało dostęp do haseł 600 mln osób.

Facebook chce płacić za przekazywane dane

W listopadzie Facebook uruchomił nową aplikację – Viewpoints. Narzędzie umożliwia użytkownikom zarabianie pieniędzy w zamian za udostępnianie danych na swój temat. Chętni przekazują informacje poprzez wypełnianie specjalnych ankiet.

Za wypełnienie pierwszej ankiety użytkownicy otrzymali 1000 punktów, których wartość to 5 dolarów. Punkty można wymienić na pieniądze przy pomocy PayPal.

Zebrane w ankietach dane będą wykorzystywane do targetowania reklam. Facebook zapewnił, że nie będzie ich udostępniał partnerom zewnętrznym.

Viewpoints dostępny jest na Android i iOS. Nie podano jeszcze, kiedy aplikacja pojawi się w innych krajach.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem