Wydarzenia, które pozwolą poznać startupy z regionu Bliskiego Wschodu

wydarzenia ktore pozwola poznac startupy z regionu bliskiego wschodu
Udostępnij:
Środowisko startupowe regionu Bliskiego Wschodu nadal musi pokonać daleką drogę, by dorównać prężnie rozwijającym się ekosystemom na Zachodzie. Trudno jednak nie zauważyć ogromnego postępu, jaki dokonał się w ciągu ostatnich kilku lat.

Zdjęcie główne artykułu by startupturkey.com/photos

Dzisiaj w wielu miejscach, w których brakowało rzetelnego rozkładu jazdy autobusów, a wielogodzinne stanie w korku było codziennością, problemy z publicznym transportem rozwiązują aplikacje mobilne typu carpooling, które powstają w takich miastach jak Kair, czy Beirut. W wielu krajach na Bliskim Wschodzie powstają również technologiczne rozwiązania problemów, na Zachodzie nieznana jest aplikacja działająca w Iranie, która pozwala użytkownikom uniknąć spotkania policji obyczajowej.

Coraz większy dostęp do najnowszych technologii w krajach, gdzie największą grupę społeczną stanowią młodzi obywatele, pozwala mieć nadzieję, że technologiczna rewolucja w regionie MENA będzie postępować. W państwach, w których podstawowym problemem jest bezrobocie dla wielu młodych przedsiębiorców rozwijanie własnego startupu jest najlepszą alternatywą, a znaczący udział kobiet w branży technologicznej w świecie arabskim pokazuje, że w przyszłości może ona pozytywnie wpłynąć również na zwiększenie ich aktywności zawodowej.

Rozwój branży i wspieranie innowacyjności na rynkach wschodzących jest nie tylko szansą dla lokalnej społeczności. Potencjał sektora IT w krajach rozwijających się jest coraz częściej dostrzegany na Zachodzie, a zainteresowanie krajami Bliskiego Wschodu i osiągnięciami lokalnych startupów wzrasta dzięki znaczącym sukcesom przedsięwzięć podejmowanych w tym regionie. Możliwości i potencjał rozwijanych lokalnie inicjatyw zwrócił szeroką uwagę po przejęciu przez Yahoo w 2009 roku portalu Maktoob.com. Jeden z największych arabskich serwisów internetowych stworzony w Jordanii był wówczas wart dla amerykańskiego koncernu, chcącego konkurować z już obecnym na arabskim rynku Google, 175 milionów dolarów. Dzisiaj, po pięciu latach od arabskiej wiosny, gospodarka w regionie powoli się stabilizuje, a przedsiębiorcy chcący rozwijać własny startup mają coraz większe możliwości na rozwój firmy i osiągnięcie sukcesu. Pojawiają się liczne programy akceleracyjne takie jak Oasis500 w Jordanii, czy MIT Enterprise Forum Pan Arab, który obecnie prowadzi rekrutacje do dziewiątej edycji programu w regionie MENA.

fot. startupturkey.com/photos

Na Bliskim Wschodzie organizowane są również liczne międzynarodowe eventy, których celem jest promowanie lokalnych przedsięwzięć poza regionem, a także zintegrowanie rynku z zachodnimi przedsiębiorcami i inwestorami. Dzięki organizowanym wydarzeniom możliwa jest wymiana doświadczeń i wiedzy, a także poznanie bliżej osiągnięć lokalnych startupów w regionie Bliskiego Wschodu, który ma szanse odgrywać coraz istotniejszą rolę na globalnym rynku. W ostatnim roku w konferencjach organizowanych na Bliskim Wschodzie brali udział między innymi Mike Butcher z TechCrunch, Boris Veldhuijzen Van Zanten z TheNextWeb, czy Dave McClure z 500 startups. Warto przyjrzeć się kilku najważniejszym wydarzeniom na Bliskim Wschodzie, których kolejne edycje odbędą się w tym roku:

Głównym celem organizatorów wymienionych konferencji jest zebranie na scenie specjalistów z branży technologicznej, którzy pragną podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ważnym punktem wydarzeń takich jak ArabNet, Startup Turkey, czy Startup Istanbul jest prezentacja na scenie startupów, których twórcy przez cały czas trwania konferencji uczestniczą w licznych warsztatach i współzawodniczą o możliwość zaprezentowania się przed inwestorami. Podczas wydarzeń organizowanych przez Webrazzi w Turcji, a także na RiseUP Summit, konferencji poświęconej najnowszym technologiom w Egipcie, twórcy najlepszych startupów mają również możliwość spotkania się z uczestnikami konferencji i zaprezentowania swoich idei w wyznaczonych strefach na terenie festiwalu. Organizowany w Bejrucie MENA GAMES jest z kolei jednym z największy festiwali poświęconych grom komputerowym w tym regionie.

Organizatorzy wierzą, że upowszechnianie lokalnych innowacji i promowanie przedsięwzięć w branży technologicznej w regionie Bliskiego Wschodu może okazać się kluczowe dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego i konsekwentnego podnoszenia jakości życia w regionie. Historie wielu lokalnych startupów odnoszących sukces mimo wielu wyzwań, mogą również okazać się inspirujące dla zachodnich przedsiębiorców, którzy coraz częściej myślą o ekspansji na rynki wschodzące.

-

Katarzyna Zajic

Absolwentka iranistyki i kulturoznawstwa krajów Bliskiego Wschodu. Oprócz podróży i poznawania obcych kultur pasjonuje ją świat najnowszych technologii. Z zaciekawieniem przygląda się branży technologicznej w Iranie i pozostałych państwach regionu. Angażuje się w promowanie osiągnięć lokalnych przedsiębiorców i potencjału rynku IT w krajach rozwijających się.