Zakończyła się dwudniowa konferencja „Sektor 3.0”, która dotyczyła wykorzystania internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe. Podczas wydarzenia wręczono nagrodę pieniężną Fundacji Katarynka, a hashtag #MoreDigital okazał się jednym z najpopularniejszych hashtagów w Polsce.

W wydarzeniu (pierwszego dnia w Centrum Nauki Kopernik, drugiego - w siedzibach instytucji, organizacji i firm wspierających konferencję), zorganizowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wzięło udział blisko 500 osób z całej Polski - członkowie organizacji pozarządowych z niemal 100 miejscowości, a także przedstawiciele biznesu, administracji publicznej i świata nauki. Podczas konferencji wręczono nagrodę PAFW - Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0” o wartości 40 tysięcy złotych, która trafiła do wrocławskiej Fundacja Katarynka. Fundacja ta stworzyła pierwszy w Polsce (i prawdopodobnie na świecie) portal pod nazwą Adapter, który w oparciu o nowoczesną technologię udostępnia filmy dla osób niewidomych i słabosłyszących.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Portal internetowy Adapter to bezpłatna, dostępna dla wszystkich skarbnica filmowa. Każdy materiał jest tutaj dostosowany do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących, co jest zupełnym ewenementem na polskim podwórku. Dzięki audiodeskrypcji, osoby niewidzące mogą obejrzeć filmy i odebrać je w całkowicie nowy sposób, a co za tym idzie - lepiej je zrozumieć oraz obcować z kulturą w pełnym wymiarze - wyjaśnia Mariusz Trzeciakiewicz, współzałożyciel Fundacji.

Podczas inauguracji konferencji Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawił ideę związaną z hasłem przewodnim konferencji #MoreDigital i opowiedział o tym, co tak naprawdę oznacza bycie człowiekiem w erze cyfrowej. – Dzięki takim konferencjom rozumiemy lepiej to, co dzieje się w czasie rewolucji cyfrowej. Zmienia ona wszystko dookoła, jesteśmy w każdej chwili połączeni właściwie z każdym wokoło. Istotą zmieniającego się świata jest możliwość przetwarzania różnorodnych danych, w oparciu o które powstają zupełnie nowe usługi. #MoreDigital to więcej cyfrowości. Ale więcej cyfrowości pod ludzką kontrolą - powiedział.

Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Roman Dmowski, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji mówili o idei Cyfrowej Polski, wcielaniu jej w życie i postępującym rozwoju technologicznym naszego kraju. - Trudność postępu nie polega na tym, że nie mamy środków, ale aby wykorzystać te środki na dobre, użyteczne projekty. Polska Cyfrowa jest jedynymprogramem w UE, który zintegrował wszystkie projekty cyfrowe korzystające z Funduszy Europejskich - stwierdziła Wasiak.

Podczas „Sektora 3.0” nie zabrakło międzynarodowych autorytetów. W wystąpieniu „Człowiek, technologia, rozwój?” profesor Junseok Hwang z Uniwersytetu Seulskiego przedstawił swoją koncepcję zależności pomiędzy rozwojem społeczeństw a postępem technologicznym. Ivan Owen, reprezentujący fundację e-NABLE Community, opowiedział o tym, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie do czynienia dobra w służbie społecznej, m.in. drukarki 3 D do tworzenia i taniego wytwarzania protez– W garażu można stworzyć projekt, który stanie się globalną inicjatywą – powiedział .

Pierwszego dnia odbyło się równolegle 18 seminariów, wśród wiodących tematów znalazły się m.in.: „Trzy media społecznościowe, które zdominują polski rynek”, „Grywalizacja z wykorzystaniem urządzeń mobilnych”, „Drony, kamery, wearables - moda czy rzeczywistość”, „Big Data a selekcja treści w organizacji” czy „Zbiórka funduszy w Internecie na przykładzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Odbyły się także pokazy nowych technologii.

Partnerem głównym tegorocznego „Sektora 3.0” była firma Intel, zaś technologicznie wspierały go Orange i Microsoft. Patronem spotkania było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Honorowym patronatem objęła je również Pani Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju. Wydarzenie wpisało się w cele Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych. Konferencję wspierało także Centrum Nauki Kopernik.

„Sektor 3.0” to jeden z elementów programu „Nowe Technologie Lokalnie” - przedsięwzięcia Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem programu jest promocja wykorzystania technologii informacyjno- komunikacyjnych przez organizacje pozarządowe, w szczególności na poziomie lokalnym.

fot. materiały prasowe 

Komentarze (0)