Wyjątkowe wzory przemysłowe nagrodzone podczas konkursu DesignEuropa Awards w Warszawie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Firma Marcus Pedersen ApS otrzymała nagrodę dla małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw za system nadawania bagażu AirGo 2.0, a w kategorii przemysł nagrodę za zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno otrzymała firma Siemens Healthcare GmbH.

27 listopada br. w Warszawie wyróżniono dwa wyjątkowe wzory przemysłowe podczas ceremonii wręczania nagród w konkursie DesignEuropa Awards.

Duńska firma Marcus Pedersen ApS otrzymała nagrodę dla małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw za system nadawania bagażu AirGo 2.0, zaprojektowany przez Sarę Clement.

W kategorii Przemysł nagrodę za zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno, zaprojektowany przez Nadję Roth i Tobiasa Reese, otrzymała firma Siemens Healthcare GmbH.

Nagroda za całokształt osiągnięć trafiła do rąk Hartmuta Esslingera, niemieckiego projektanta o światowej sławie, który jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych designerów. Jest on znany ze współpracy ze Stevem Jobsem i firmą Apple, czego owocem było stworzenie w latach 80. języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”. W ciągu swojej kariery zawodowej Esslinger projektował dla największych światowych przedsiębiorstw, w tym dla Sony, Microsoftu, Lufthansy czy Disneya.

Konkurs DesignEuropa Awards jest zorganizowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), zdecentralizowaną agencję UE. Wydarzenie stanowi okazję, by uhonorować doskonałe wzornictwo oraz zarządzanie wzorami przemysłowymi wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW). ZWW jest jednolitym prawem własności intelektualnej, regulowanym przez EUIPO i ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.

– Mieliśmy czterech doskonałych finalistów w każdej z dwóch kategorii i każdy z nich wyróżnia się, jeśli chodzi o jakość, doskonałość designu oraz wpływ i rozpoznawalność na rynku. Wybór dwóch zwycięzców z tak wysoce wydajnego sektora był bardzo trudny, ale przyniósł naszemu jury wiele satysfakcji – powiedziała Luisa Bocchietto, przewodnicząca jury konkursu DesignEuropa Awards oraz prezes Światowej Organizacji Designu.

– Siłę talentu, jaki drzemie w europejskim wzornictwie naprawdę widać podczas konkursu DesignEuropa Awards. Mamy dwóch wspaniałych zwycięzców, którzy zaprezentowali swoje wzornictwo jako kluczowy atut biznesowy. Zwycięzca nagrody za całokształt osiągnięć pokazał, w jaki sposób design może może stać się  przełomowym osiągnieciem na światowym poziomie. Ta doskonałość w zakresie wzornictwa ukazuje europejską kreatywność i innowacyjność na najwyższym poziomie – mówi Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO.