Uwolnij kosmiczny potencjał! Weź udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Uwolnij kosmiczny potencjał! Weź udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Udostępnij:

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Absiskey Polska i Krakowski Park Technologiczny ruszyły z drugą edycją konkursu ESA Technology Transfer, który jest okazją do zaprezentowania pomysłów na komercyjne wykorzystanie technologii kosmicznych.

Eksploracja kosmosu to nie tylko badanie odległych planet. To także wiele technologii, które – choć opracowane na potrzeby agencji kosmicznych – od dekad znajdują zastosowanie w codziennym życiu. I właśnie to chcemy pokazać wszystkim, zachęcając do transferu tych technologii i zastanowienia się jak można je wykorzystać w użytku komercyjnym – powiedział Jarosław Chojnacki, ESA Technology Broker.

Jakie rozwiązania zyskaliśmy dzięki transferowi tych technologii?

Termometry na podczerwień umożliwiające błyskawiczny pomiar temperatury bez kontaktu fizycznego z pacjentem, korzystają z tej samej technologii, która została opracowana do oceny temperatury odległych planet.  Folia termiczna, którą powszechnie stosuje się w ratownictwie, turystyce i wspinaczce to także rozwiązanie wywodzące się z rozwoju technologii kosmicznych.

Zaprojektowana została, by chronić satelity w kosmosie przed wahaniami temperatur i odbijać promieniowanie podczerwone. Dobrze znane nam oczyszczacze powietrza, które wykorzystujemy w domach, szpitalach, czy restauracjach, były na początku używane przy uprawie roślin w sztucznym środowisku statków kosmicznych.

To tylko kilka przykładów transferu technologii z sektora kosmicznego. Agencje kosmiczne, jak i prywatne firmy dążą do tego, by technologie nie pozostawały jedynie w domenie kosmosu, ale trafiały do codziennego użytku. Zmieniają one nasze życie i przyśpieszają rozwój technologiczny. Konkurs ESA Tech Transfer jest idealną okazją do dalszych działań w tym kierunku. To możliwość zapoznania się z innowacjami wywodzącymi się z sektora kosmicznego i opracowania pomysłu na wykorzystanie wybranych rozwiązań na ziemskie potrzeby, w użyciu całkiem komercyjnym.

Nastał idealny moment do podjęcia wyzwania ESA dla tych, którzy szukają pomysłu na biznes, dla firm chcących wykorzystać technologie do usprawnienia procesów, dla naukowców myślących o opracowaniu nowego rozwiązania, dla specjalistów chcących połączyć swoją wiedzę z innych obszarów z kosmicznymi technologiami, dla studentów, którzy chcą zrealizować ekscytujący pomysł i założyć startup.

W konkursie ESA Technology Transfer można zgłosić projekty w jednym z trzech obszarów:

  • wykorzystanie patentu lub oprogramowania dostępnego dzięki ESA w zupełnie innym celu niż pierwotnie zamierzony,
  • wykorzystanie technologii zaprezentowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego,
  • wykorzystanie dowolnej technologii z sektora kosmicznego z krajów członkowskich ESA.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  1. Wystarczy pobrać i wypełnić formularz konkursowy dostępny na stronie konkursu.
  2. Przesłać w formacie PDF na adres e-mail: [email protected] do 16 listopada 2023 roku do godziny 23.59.
  3. A następnie zaprezentować swój projekt podczas wydarzenia ESA TT Competition Demo Day.

W ramach Konkursu przyznane zostaną cztery nagrody o łącznej wartości 30 000 EUR. Dwie nagrody po 10 000 EUR i dwie nagrody po 5 000 EUR dla firm i zespołów spoza sektora kosmicznego oraz do 5 000 EUR dla firm z sektora kosmicznego.

Dodatkowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Krakowski Park Technologiczny jest partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a Jarosław Chojnacki jako ESA Technology Broker, wspiera współpracę między organizacjami kosmicznymi i przemysłem, aby generować innowacyjne rozwiązania.