Wyniki finansowe Ubera. Spółka straciła miliard dolarów

Dodane: 06.11.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

W poniedziałek 4 listopada Uber opublikował wyniki finansowe za III kwartał. Spółka odnotowała w tym okresie 1,16 mld USD straty netto. Pomimo tego prezes Ubera, Dara Khosrowshahi, wierzy, że w 2021 r. firma zacznie zarabiać.
W trzecim kwartale 2019 r. Uber osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 3,81 mld dolarów. To wynik wyższy od oczekiwań. Analitycy ankietowani przez Refinitiv spodziewali się 3,69 mld USD przychodów. Osiągnięty wyniki oznacza wzrost przychodów o 30% w skali roku.

Strata netto w tym okresie wyniosła 1,16 mld dolarów. Rok wcześniej strata osiągnęła 986 mln dolarów. To oznacza zwiększenie straty o ponad 17%.

Strata pojedynczej akcji wyniosła 68 centów. Była także niższa od rynkowych oczekiwań. Prognoza przewidywała wartość akcji w wysokości 81 centów.

401 mln dolarów z poniesionej straty stanowią odpisy na wynagrodzenia dla pracowników. To jednak nadal mniej niż 3,9 mld dolarów kosztów, jakie w związku z debiutem na nowojorskiej giełdzie Uber poniósł w II kwartale. Ta sytuacja doprowadziła wtedy do 5,2 mld dolarów straty netto.

Natomiast Uber Eats, spółka-córka oferująca dowóz jedzenia, w trzecim kwartale odnotowała wzrost przychodów o 64%. Osiągnęła tym samym wynik 645 mln dolarów.

Główna działalność Ubera, czyli pośrednictwo w płatnych przejazdach, dała 2,9 mld dolarów przychodów, co oznacza wzrost o 19% w porównaniu do ubiegłego roku.

Z kolei Uber Freight, jednostka świadcząca usługi spedycyjne, osiągnęła wzrost o 78% i odnotowała 218 mln dolarów przychodu.

Plany Ubera

Dara Khosrowshahi powiedział, że Uber chce osiągać pierwsze zyski z działalności w 2021 r. Przyznał również, że spółka wchodzi w bardziej dojrzały etap działalności. Teraz firma nie będzie skupiać się na utrzymaniu wysokiej dynamiki wzrostu, ale na generowaniu oszczędności i przyszłych zysków.

Pomimo braku rentowności, Uber zwiększa swoje przychody — trzecim kwartale posiadał środki w wysokości 12,7 mld dolarów. Wynik ten oznacza wzrost o 900 mln USD k/k.

Obecnie Uber Technologies notowany jest po 31,08 USD za akcję (spadek o prawie 1%).

Notowania Ubera spadły od debiutu o 25%. Analitycy uważają, że akcje spółki w najbliższym czasie będą w opałach. Ponieważ 6 listopada przestaną obowiązywać umowy typu lock-up, część inwestorów, która do tej pory nie mogła sprzedawać akcji, może zacząć je spieniężać.

Zwolnienia w Uberze

O problemach finansowych Ubera świadczą także zwolnienia pracowników, jakie miały niedawno miejsce. We wrześniu Uber zwolnił 435 pracowników. Pracę stracili specjaliści ds. produktów i inżynierii. Łącznie zwolnienia objęły około 8% organizacji. 170 osób opuściło zespół ds. produktu i 265 osób zespół inżynierów.

Powyższe zmiany nastąpiły zaraz po zwolnieniu przez Uber 400 osób z zespołu marketingowego.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem