Wypróbuj akcelerację od KPT ScaleUP

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wypróbuj akcelerację od KPT ScaleUP

Udostępnij:

Specjaliści KPT ScaleUP, akceleratora Przemysłu 4.0, wiedzą, jak skutecznie wspierać technologiczne startupy. Z powodzeniem robią to od lat, a z ich recepty skorzystały już 54 młode spółki. Trwa nabór do kolejnej edycji z bogatym menu: do 200 000 zł dotacji, współpraca z przemysłowym gigantem oraz szkolenia i mentoring.

Kulinarnym mistrzom dojście do idealnej receptury, takiej ze starannie wyselekcjonowanymi i odpowiednio zbilansowanymi składnikami, może zająć lata, jeśli nie dziesięciolecia. Na szczęście dla Przemysłu 4.0, eksperci z KPT ScaleUP znacznie szybciej opracowali swoją metodę efektywnej akceleracji młodych firm. Dzięki swojemu autorskiemu know-how nie tylko mają świadomość, czego potrzebują takie spółki, ale także wiedzą, jak im pomóc. I robią to już od czterech edycji KPT ScaleUP.

Kluczowe składniki

Zasada jest prosta: im mniej składników, tym bardziej wartościowy oraz zdrowszy jest dany produkt. Tym samym kierowali się specjaliści KPT ScaleUP, tworząc swój program wsparcia. Składa się na niego pięć elementów. „Doświadczony zespół, przemysłowi partnerzy, oferta szkoleń, warsztatów i mentoringu, bezzwrotne dofinansowanie do 200 000 złotych, a także proste zasady rozliczeń” – wylicza Angelika Popławska, kierowniczka KPT ScaleUP. „Nasi kolejni absolwenci nie tylko chwalą nas za prawidłowe proporcje składników akceleracji, ale też po zakończeniu akceleracji świetnie radzą sobie w biznesie” – dodaje.

Na wysoką skuteczność, ale też na inspirującą atmosferę panującą podczas akceleracji duży wpływ mają partnerzy przemysłowi czyli tzw. odbiorcy technologii. Tak uznane marki jak Grupa TAURON, Grupa Azoty, Lafarge Polska, ASTOR czy Velvet Care delegują swoich pracowników, by ci przez sześć miesięcy wspierali młode spółki w udoskonalaniu, testowaniu oraz wdrażaniu rozwiązań dla Przemysłu 4.0. Aby zyskać możliwość takiej kooperacji, aplikujące do akceleratora startupy powinny podkreślić innowacyjność swojego rozwiązania i jego dopasowanie do wyzwań wskazanych przez odbiorców technologii. Im bardziej dane rozwiązanie wpisuje się w wyzwania technologiczne partnerów, tym większe szanse na udział w akceleracji. Ocenie podlega też poziom zaawansowania produktu, jego dojrzałość, gotowość do wdrożenia oraz potencjał biznesowy i skalowalność. Nie bez znaczenia jest też poziom kompetencji zespołu zarządzającego startupem.

Prosty przepis

Firmy, które na poważnie myślą o rozwoju poprzez nawiązanie współpracy z dużymi graczami powinny odwiedzić stronę scaleup.kpt.krakow.pl. Znajdą tam listę wszystkich 13 partnerów technologicznych, przebieg dotychczasowych edycji akceleracji, które jednocześnie są najlepszymi referencjami KPT ScaleUp, a także listę wyzwań technologicznych. Wyzwania odbiorców technologii stanowią kluczową inspirację dla startupów do odpowiedniego wypełnienia formularza aplikacyjnego. To dzięki nim można zrozumieć, jakie projekty mają największe szanse na realizację. Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy odbiorcy technologii pozostają otwarci na całe spektrum rozwiązań. Umieszczone na stronie wyzwania to bowiem przykłady i preferencje, ale nie zamknięty katalog.

Dlatego jeśli w kimś drzemie przekonanie, że potrafi poprawić rozwiązania stosowane w fabryce mebli VOX, szklarniach JMP Flowers, hali produkcyjnej Werner Kenkel, niech wypełni formularz aplikacyjny, opisując swój pomysł. Przemysł 4.0 to zarówno Industrial IoT, przetwarzanie danych, kontrola jakości, logistyka, BHP. Ale to też szkolenie pracowników, komunikacja, zarządzanie procesami w firmie. Zakres tematyczny akceleracji z KPT ScaleUP jest rozległy, dlatego tylko najciekawsze zgłoszenia będą miały szansę na realizację.

Akceleracja wysokokaloryczna

Im więcej kalorii przyswajamy, tym więcej energii mamy do tworzenia. To właśnie kalorie pozwalają nam nabierać rozpędu i utrzymywać wysokie tempo działania. W programie akceleracyjnym rolę kalorii spełnia dofinansowanie. Bezzwrotna dotacja może wynieść nawet 200 000 złotych, gwarantując tym samym stabilność działań startupu. A w tak niepewnych i trudnych czasach jak obecnie, kiedy obserwujemy spadek PKB, hamowanie gospodarki i kryzys ekonomiczny, co do którego nie ma już wątpliwości, takie finansowe wsparcie ma znaczenie podwójne.

KPT ScaleUP nie tylko zapewnia paliwo do działania, ale także pozwala na oszczędzanie energii. Umożliwiają to krótkie, ale intensywne zjazdy (lub obecnie spotkania online), doradztwo szyte na miarę i uproszczona dokumentacja. „Robimy wszystko, aby nie zawracać głowy naszym startupom. Stwarzamy im warunki do kreatywności oraz skupienia się na tym, co najważniejsze, czyli pracą nad innowacjami dla Przemysłu 4.0” – wyjaśnia Małgorzata Chmielewska, specjalistka ds. akceleracji w KPT ScaleUP.

Rekomendacje jak gwiazdki Michelin

Najlepszą rekomendacją niech będzie wciąż rosnąca liczba zgłoszeń do programu. Do tej pory eksperci KPT ScaleUP ocenili prawie 500 aplikacji, z których wybrano i z sukcesem wsparto już 54 startupy. A o tym, że akcelerator Krakowskiego Parku Technologicznego potrafi znacząco przyspieszać rozwój biznesu niech świadczą osiągnięcia wychowanków akceleratora: Airly, Insignes Labs, Optimo Light, Seedia, Sense Monitoring, 1000 realities czy ExMetrix.

Rekrutacja do KPT ScaleUP trwa do 15 lipca. Aplikować należy poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie http://scaleup.kpt.krakow.pl.

Akcelerator KPT ScaleUP jest współfinansowany przez PARP z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

KPT ScaleUP jest zarządzany przez Krakowski Park Technologiczny, firmę która już ponad 20 lat budzi zaufanie przedsiębiorców. KPT dysponuje pełną paletą narzędzi, dzięki którym klienci Parku mogą rozwijać się lepiej i szybciej. Zbudowany przez KPT ekosystem liczy około 350 przedsiębiorstw, które przy wsparciu Parku mogą rozwijać się w optymalnych warunkach.

 

Publikacja przygotowana we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym