Wystartował inkubator przedsiębiorczości w Radomiu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Od poniedziałku 20 października działa pierwszy w Radomiu inkubator przedsiębiorczości założony wspólnie przez Radomskie Centrum Innowacji i Technologii oraz sieć Inkubatorów AIP. To świetna wiadomość dla radomian, którzy noszą się z myślą o rozkręceniu własnego biznesu. Niektórzy z nich będą mogli szlifować umiejętności pod okiem specjalistów Siemensa. Silny zastrzyk przedsiębiorczości odczuje także miasto, które będzie mogło śmiało rywalizować z innymi ośrodkami na startupowej mapie Polski.

Radom to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Średnia wieku jego mieszkańców nie przekroczyła jeszcze 40-stki, więc w niejednej głowie kiełkują na pewno innowacyjne pomysły na biznes. Z myślą o tych ludziach swoje podwoje w budynku Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (ul. Krasickiego 54) otworzył właśnie Inkubator AIP Radom. 

Na młodych przedsiębiorców czeka sporo możliwości. Najlepsi mogą liczyć na wsparcie finansowe z funduszu AIP Seed Capital w wysokości 100 tys. zł w zamian za 15 proc. udziałów w startupie. Co istotne, prowadzenie biznesu w ramach Inkubatora AIP zwalnia z obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, gdyż AIP udostępnia firmom swoją osobowość prawną. Ponadto radomscy przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach mentoringowych i szkoleniach oraz będą mieli możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. W znalezieniu nowych inspiracji z pewnością pomogą wydarzenia z cyklu StartUpMixer, czyli networking połączony z prezentacją trzech startupów.

Radomski Inkubator AIP zajął 50-metrowy, kreatywnie zaaranżowany lokal. Oprócz stanowisk pracy, do dyspozycji firm są salka konferencyjna oraz miejsce do chilloutu, w którym można się odprężyć i zregenerować baterie do dalszej pracy. Całość uzupełnia nowoczesne zaplecze informatyczne. 

Założycielem nowego Inkubatora AIP jest Radomskie Centrum Innowacji i Technologii (RCIT), placówka stawiająca sobie za cel ożywienie lokalnej gospodarki. To właśnie ona m.in. sfinansowała wynajęcie lokalu w budynku UTH. – Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich rodzajów startupów, a szczególnie ciekawe możliwości otwierają się przed tymi działającymi w branży metalowej – mówi Hubert Zalewski, dyrektor Inkubatora AIP Radom. Wszystko dzięki współpracy z firmami zrzeszonymi w Radomskim Klastrze Metalowym. Wybrane startupy staną się ich podwykonawcami, a szkolenia z zakresu obsługi specjalistycznych maszyn zapewni koncern Siemens. – Naszą ambicją jest, aby swoje pomysły biznesowe rozwinęło w Inkubatorze AIP Radom 250 startupów – dodaje dyrektor Zalewski. 

W kwestię promocji zaangażowało się miasto. W siedzibie magistratu powstanie specjalny punkt informacyjny, w którym osoby szukające wsparcia w rozpoczęciu swojej przygody z biznesem, będą zachęcane do skorzystania z oferty Inkubatora. Miasto udostępniło ponadto powierzchnię na bilbordach i miejskich autobusach, dzięki czemu informacja o działalności inkubatora dotrze do jak największej rzeszy radomian. 

Nowy Inkubator ma szansę zmienić obraz Radomia w oczach jego mieszkańców. Zgodnie z badaniem „Diagnoza społeczna 2013”, tylko 5,5 proc. radomian jest zadowolonych z jakości życia, a wśród powodów takiego stanu rzeczy wymienia się m.in. niekorzystny klimat do rozwoju przedsiębiorczości. Metodą kolejnych kroków RCIT realizuje więc plan mający podnieść biznesową atrakcyjność Radomia. Oprócz Inkubatora AIP ma powstać Park Naukowo-Technologiczny (swoje miejsce znajdą w nim najciekawsze startupy) i Centrum Druku 3D specjalizujące się w druku w takich surowcach jak metal czy plastik. 

Inkubator AIP pozwoli nam lepiej poznać potrzeby rynku i miejscowych przedsiębiorców. Bogatsi o tę wiedzę, wyposażymy Park Naukowo-Technologiczny tak, aby zapewnić im jak najlepsze możliwości rozwoju. Od połowy 2015 roku beneficjenci Inkubatora AIP będą już mieli do dyspozycji najnowocześniejsze drukarki 3D – mówi Tomasz Tarczyński, prezes RCIT.

Domyślnym celem jest zbudowanie w Radomiu całego ekosystemu wspierającego lokalną przedsiębiorczość i innowacyjność.