Wystartowała Szkoła Pionierów PFR. Młodzi wizjonerzy pojadą do Cambridge

wystartowala szkola pionierow pfr mlodzi wizjonerzy pojada do cambridge
Udostępnij:
Szkoła Pionierów PFR to nowatorski program edukacyjnego Polskiego Funduszu Rozwoju dla młodych, przyszłych przedsiębiorców w branżach nowych technologii. 03.09 odbyła się jej inauguracja.

Na zdjęciu: Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii | fot. materiały prasowe

Spośród blisko 300 złożonych aplikacji komisja rekrutacyjna wybrała 50 uczestniczek i uczestników, którzy będą rozwijać umiejętności biznesowe pod okiem szkoleniowców podczas trzech tygodni intensywnych warsztatów i tygodniowego pobytu na University of Cambridge. Wybrane osoby reprezentują różne ścieżki zawodowe: od programistów, przez architektów, po naukowców z pierwszymi sukcesami.

– Efektem programu Szkoła Pionierów PFR ma być wzmocnienie kluczowych kompetencji potrzebnych dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Współpraca z University of Cambridge ma zapewnić transfer wiedzy do Polski, z której skorzystać mogą dynamiczne i przedsiębiorcze osoby – zarówno z dużych polskich miast, jak i z małych ośrodków – mówi Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Dodaje, że droga od pioniera do lidera nie jest łatwa, ale dzięki udziale w Szkole Pionierów PFR, bardziej realna. Jej zdaniem, rolą państwa jest przede wszystkim stworzenie warunków do prowadzenia i rozwoju biznesu. W długim terminie ma służyć wzmocnieniu polskiego ekosystemu innowacji oraz rozwojowi przedsiębiorczości.

Warsztaty, odbywające się w Warszawie, przygotowywane są w oparciu o model zajęć wzorowany na najnowocześniejszych metodach edukacyjnych przez partnerów merytorycznych programu. Wśród nich są duże firmy technologiczne, odnoszące sukcesy start-upy oraz eksperci innowacyjnych sektorów. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych profesjonalistów, którzy swoją wiedzę czerpią z praktyki. Szkolenia w Cambridge zostały opracowane w zakresie dwóch ścieżek sektorowych – internetu rzeczy i sztucznej inteligencji oraz inteligentnych miast i czystych technologii.

– Edukacja oparta o praktykę i kontakt z przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces jest jednym z najlepszych sposobów kształcenia. Zależy nam, aby Szkoła Pionierów PFR umożliwiła zdobycie najwyższych praktycznych kompetencji biznesowych młodym ludziom w całej Polsce. Dzięki temu mogą rozwinąć się nowe firmy i technologie, które będą jak równy z równym konkurowały na międzynarodowych rynkach. Transfer dobrych praktyk, doświadczeń biznesowych jest kluczowym czynnikiem sukcesu w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy – mówi Paweł Borys,  prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nadzór nad warstwą merytoryczną programu objęła Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Damian Zapłata – Członek Zarządu ds. Komercyjnych w Allegro oraz Oliwia Kwiatkowska – Partner Zarządzająca TDJ Foundation. Wśród członków Rady znajdują się również uznani na świecie polscy przedstawiciele świata nauki, technologii i startupów.

– Udało nam się zaprosić wybitną grupę praktyków, którzy pozwolą uczestnikom rozwinąć umiejętności z zakresu krytycznego myślenia, trendów przyszłości, wyzwań w wybranych sektorach, cyfrowych narzędzi dla biznesu i rozwiązywania problemów. Osobiście cieszy mnie również zaangażowanie profesora Aleksandra Nawrockiego, który przyleciał do nas z Kalifornii, by opowiedzieć o tym jakie rozpoznaje różnice są w prowadzeniu biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Profesor jest najwyżej notowanym dyrektorem NASA, byłym trenerem astronautów i jednym z autorów języka programowania Java. Takich wybitnych osób mamy wśród prowadzących więcej – mówi Eliza Kruczkowska.

Szkoła Pionierów PFR odbywa się w uznanych przez społeczność innowatorów lokalizacjach, ze szczególnym uwzględnieniem co-worków, czyli przestrzeni wspólnej pracy. Przez pierwszy tydzień uczestnicy będą szkolić się w budynku mieszczącym warszawską siedzibę Allegro, by w drugim przenieść się do co-worku Startberry, zlokalizowanym na warszawskiej Pradze. W trzecim tygodniu szkolenia będą prowadzone w co-worku HubHub. Uczestnicy odwiedzą także siedzibę PFR oraz szkołę programowania Coder’s Lab.

– W TDJ wierzymy, że droga do sukcesu wiedzie przez edukację. Jest ona jedną z kluczowych wartości określających naszą firmę. Wierzymy, że inwestycje ukierunkowane na edukację i rozwój osobisty są najwyższą wartością dla społeczeństwa. To przekonanie towarzyszyło nam kiedy przed sześcioma laty tworzyliśmy TDJ Foundation, i to samo przekonanie skłoniło nas do zaangażowania się w Szkołę Pionierów – mówi Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ.

Dodaje że Szkoła Pionierów otwiera szansę na zdobycie know-how wynikającego z doświadczeń TDJ w zakresie budowy wartości firm i zarządzania. Filozofia działania TDJ opiera się na formule Smart Money - łączącej środki finansowe z know-how i kompetencjami.