Wystartowaliśmy i zweryfikowaliśmy nasz pomysł na biznes. Podsumowanie roku Cryptiony

Dodane:

Bartosz Milczarek Bartosz Milczarek

Wystartowaliśmy i zweryfikowaliśmy nasz pomysł na biznes. Podsumowanie roku Cryptiony

Udostępnij:

W Cryptiony nie mogliśmy sobie pozwolić na opóźniony start naszej platformy, ponieważ działalność, którą prowadzimy jest aktualnie mocno skorelowana z terminem składania zeznań rocznych przez podatników. Spóźnienie się z wystartowaniem usługi kosztowałoby nas dodatkowy rok bez weryfikacji przyjętych przez nas założeń.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Start bez możliwości opóźnienia

Rok 2021 to pierwszy rok działalności Cryptiony, dlatego tym bardziej warto go podsumować. Pod koniec lutego uruchomiliśmy platformę webową w oparciu o MVP, która powstawała już od drugiego kwartału 2020.

Platforma Cryptiony to aplikacja webowa, która upraszcza rozliczenie się z obrotu na cyfrowych aktywach (kryptowalutach). W Cryptiony nie mogliśmy sobie pozwolić na opóźniony start naszej platformy, ponieważ działalność, którą prowadzimy jest aktualnie skorelowana z terminem składania zeznań rocznych przez podatników. Spóźnienie się z wystartowaniem usługi kosztowałoby nas dodatkowy rok bez weryfikacji przyjętych przez nas założeń.

Decyzja o wystartowaniu w pierwszym kwartale 2021 w oparciu o MVP była jak najbardziej trafiona. Dzięki temu zweryfikowaliśmy pomysł wśród realnych użytkowników tego rynku, a oni wskazali nam, jakie dodatkowe funkcjonalności czy integracje chcieliby widzieć na naszej platformie.

Sprzyjający czas – aktualna sytuacja ekonomiczna oraz dynamiczny rozwój branży blockchain

Jakkolwiek nieskromnie to zabrzmi, idealnie wstrzeliliśmy się czasowo z wystartowaniem usługi. W mediach co chwilę słyszymy o kolejnych rekordach inflacji, ceny pędzą coraz szybciej, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego mamy w Polsce inflację najwyższą od 20 lat. Do tego niskie oprocentowanie lokat powoduje, że Polacy coraz częściej lokują swoje środki właśnie w kryptowaluty.
Nie da się ukryć, że jest to globalny trend. Według raportu opublikowanego przez crypto.com w styczniu 2021 na świecie było ponad 100 milionów użytkowników kryptowalut, w maju było ich już ponad 200 milionów. Podwojenie liczby użytkowników zaledwie w 5 miesięcy. Rozwój nie tylko kryptowalut, ale przede wszystkim branży blockchain jest nieunikniony. Szacuje się, że rynek branży blockchain będzie on rósł nawet 68% rocznie w ciągu najbliższych 5 lat.

Dla nas to oczywiście doskonała wiadomość. Tak duży wzrost użytkowników kryptowalut w roku 2021, oznacza, że będą oni musieli się rozliczyć z fiskusem do 30 kwietnia 2022. Dlatego w Cryptiony już teraz szykujemy się na duży przyrost użytkowników w pierwszej połowie 2022 – skalujemy usługę, przeprowadzamy dodatkowe testy wydajnościowe oraz optymalizujemy wydajnościowo działanie platformy.

Nagrody

W tym roku wzięliśmy udział w wydarzeniu Fintech Summit Poland 2021 w StartUp Arena – konkursie dla topowych startupów związanych z technologią i finansami. Nasz debiut możemy zaliczyć do udanych, ponieważ nie dość, że zakwalifikowaliśmy się do TOP 3 startupów (drugie miejsce), to jeszcze skradliśmy serca publiczności zdobywając nagrodę publiczności.

Podsumowanie roku 2021

W 2021 roku dołączyliśmy do programów dla startupów: AWS Activate oraz Scaleway Startup Program. Udział w tych programach pozwala nam dostarczać najlepsze doświadczenia dla użytkownika w najlepszych technologiach oraz znacząco obniżyć koszty utrzymania infrastruktury. Rok zamykamy czterocyfrową liczbą użytkowników naszej platformy. Obecnie oferujemy integracje z 8 najpopularniejszymi wśród polskich użytkowników giełdami/ brokerami kryptowalutowymi i nie zamierzamy zwalniać tempa, aby dodawać kolejne integracje.

Nasz platforma spotkała się z zainteresowaniem użytkowników, ponieważ dzięki Cryptiony mogą zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze na przygotowaniu zeznania rocznego z obrotu na cyfrowych walutach. Co więcej jako pierwsi w Polsce umożliwiamy użytkownikom możliwość monitorowania zobowiązań podatkowych w czasie rzeczywistym. To realne korzyści dla użytkowników, stąd też chcą polecać naszą usługę – właśnie finalizujemy uruchomienie atrakcyjnego dla użytkowników programu afiliacyjnego.

Plany na rok 2022

Główne plany na rok 2022, to dalszy wzrost: pięciocyfrowa liczba użytkowników oraz zwiększanie liczby dostępnych integracji z giełdami. Bogatsi o rok doświadczeń zweryfikowaliśmy dotychczasowe kanały marketingowe oraz dopracowaliśmy strategię marketingową – dlatego w naszej ocenie plany choć są ambitne, to możliwe do zrealizowania.

Poza funkcjonalnością związaną z rozliczeniem podatku od cyfrowanych aktywów planujemy wprowadzić nowe funkcjonalności, które sprawią, że Cryptiony będzie narzędziem ułatwiającym / wspierającym inwestowanie, czy też obrót na cyfrowych aktywach.

Ten rynek bardzo dynamicznie się rozwija, cały czas go obserwujemy i będziemy reagować na zmiany jakie się na nim pojawią.

W planach mamy ekspansję zagraniczną. Oferujemy usługę, która została doceniona przez obecnych klientów, rozwiązujemy realny problem użytkowników kryptowalut, dlatego chcemy ruszyć z Cryptiony poza Polskę. Kolejnym celem na rok 2022 jest pozyskanie finansowania na wyjście na rynki zagraniczne.

Autor: Bartosz Milczarek, co-founder Cryptiony