Wyższe opłaty za wywóz śmieci i nowe eko-zasady segregacji odpadów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Wyższe opłaty za wywóz śmieci i nowe eko-zasady segregacji odpadów

Udostępnij:

Od tego miesiąca czeka nas podwyżka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Każde z polskich miast uchwaliło odmienne stawki opłat oraz kary za niesegregowanie odpadów.

Począwszy od tego roku, każde miasto w Polsce musi odzyskiwać połowę z masy odpadów komunalnych. Przepisy, które obowiązują od września ubiegłego roku, wprowadziły wyższe opłaty dla osób, które nie segregują śmieci.

W zależności od decyzji samorządu (rady miasta lub gminy) takie osoby zapłacą nie mniej niż dwukrotność, a nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

Przyjrzyjmy się, jak wyglądają zmiany odnośnie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.

Warszawa

Nowe przepisy przewidują w Warszawie ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej 65 zł za miesiąc.

W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie wyższe. W stolicy obowiązuje także odpowiedzialność zbiorowa – wystarczy, że jeden mieszkaniec bloku nie będzie segregował odpadów, aby podwójną opłatą obciążono wszystkich.

Teraz przy naliczaniu opłat za odbiór śmieci w mieście stosuje się metodę mieszaną. Jedna osoba zamieszkująca dom jednorodzinny za odbiór segregowanych śmieci płaci 30 zł miesięcznie, dwie osoby  45 zł, a trzy i więcej 60 zł. W przypadku lokalu w domu jednorodzinnym opłaty wynoszą odpowiednio: 15 zł, 23 zł i 30 zł.

W blokach mieszkalnych i kamienicach stawka dla jednej osoby za odbiór segregowanych śmieci to 10 zł, dwóch osób  19 zł, trzech 28 zł, a czterech i więcej 37 zł. W razie niesegregowania śmieci dolicza się 20%.

Poznań

W Poznaniu opłata od jednego mieszkańca w nieruchomości do 4 lokali mieszkalnych za odpady zbierane selektywnie wynosi 16 zł. Mieszkańcy budynków powyżej 4 lokali za odpady zbierane selektywnie zapłacą po  14 zł od osoby. Osoby, które nie selekcjonują śmieci, płacą 30 zł od każdego lokatora zamieszkującego dany lokal.

Gdańsk

Od stycznia w Gdańsku stawki opłaty wynoszą: 0,88 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 mkw. oraz 0,10 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw. Jeżeli właściciel nieruchomości nie zbiera odpadów w sposób selektywny, to obowiązują go stawki, odpowiednio, 1,76 zł oraz 0,20 zł za mkw. powierzchni.

Dodatkowo Gdańszczanie zapłacą podwójnie w przypadku, gdy nie segregują odpadów.

Jak segregować śmieci?

Od 1 lipca 2017 r. wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów. Zgodnie z nim należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Odpady komunalne podzielone są na 4 główne frakcje oraz odpady mieszane.

Przypomnijmy jak należy segregować odpady:

Niebieski pojemnik (papier)

 • papier,
 • tektura,
 • makulatura.

Zielony pojemnik (szkło)

 • butelki po napojach,
 • słoiki po żywności i kosmetykach.

Żółty pojemnik (metale i tworzywa sztuczne)

 • plastik,
 • metal,
 • styropian.

Brązowy pojemnik (BIO)

 • części roślin,
 • skorupki z jaj,
 • fusy z kawy i herbaty.

Czarny pojemnik (odpady mieszane)

 • odpady, które nie nadają się do recyklingu.