xAI rusza do „agresywnej rywalizacji”: startup Elona Muska pozyskuje 6 miliardów dolarów od Valor, a16z i Sequoia

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

xAI rusza do „agresywnej rywalizacji”: startup Elona Muska pozyskuje 6 miliardów dolarów od Valor, a16z i Sequoia

Udostępnij:

xAI, czyli zajmujący się sztuczną inteligencją startup Elona Muska, pozyskał 6 miliardów dolarów w nowej rundzie finansowania. Celem ekscentrycznego milionera jest, jak sam przyznał „agresywna konkurencja z rywalami” takimi jak OpenAI, Microsoft i Alphabet.

Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity, Prince Alwaleed Bin Talal i Kingdom Holding są także wśród partnerów, którzy zainwestowali w finansowanie serii B xAI. Musk zadbał również o to, aby X, czyli sieć społecznościowa, której jest obecnie właścicielem i którą kontroluje, również posiadała udziały w xAI. Ma to zapewnić serwisowi X dostęp do korzyści, które daje technologia sztucznej inteligencji.

xAI planuje wykorzystać fundusze z nowej rundy finansowania, aby wprowadzić na rynek swój pierwszy zestaw produktów, zbudować zaawansowaną infrastrukturę oraz przyspieszyć badania i rozwój przyszłych technologii. Firma – której nowymi sponsorami są również osoby, z którymi Musk ma bliskie powiązania, w tym Ken Howery, współzałożyciel PayPal i Founders Fund – twierdzi, że jej celem jest opracowanie „prawdziwych” systemów sztucznej inteligencji.

Relacja z AI? To skomplikowane

Mimo że Elon Musk należy do najbardziej znanych przedsiębiorców działających w dziedzinie sztucznej inteligencji, to jego relacja z tą technologią do łatwych nie należy. Tesla, firma samochodowa, którą kieruje, jest czołowym producentem samochodów elektrycznych z technologią autonomicznej jazdy. Musk to także współzałożyciel OpenAI, startupu, w który zainwestował dziesiątki milionów dolarów. Jednak obecne stosunki Muska z OpenAI do najlepszych, mówiąc oględnie, nie należą. W marcu pozwał OpenAI i jej współzałożyciela Sama Altmana za rzekome zdradzenie jej misji i stanie się „de facto spółką zależną o zamkniętym kodzie źródłowym” Microsoftu. Oskarżył również Google o „stronnicze kodowanie” w swoich produktach AI.

Grok do przodu w rozwoju AI

Po utworzeniu xAI w listopadzie Musk wypuścił swój model chatbota ChatGPT Grok 1.0. Później firma udostępniła ten model za pośrednictwem chatbota użytkownikom Premium+ – którzy płacą 16 USD miesięcznie – na X. W kwietniu firma wydała nowy model Grok 1.5, a także umożliwiła użytkownikom Premium na X dostęp do chatbota. Ponadto firma należąca do Muska zaprezentowała w kwietniu multimodalne możliwości Groka. Na początku tego roku firma udostępniła model Grok, ale bez żadnego kodu szkoleniowego.

Jak zwracają uwagę eksperci, podobnie jak w przypadku innych chatbotów AI, funkcja podsumowania wiadomości Grok na X ma tzw. halucynacje i generuje wprowadzające w błąd informacje.

Zdjęcie: Etienne Laurent/AFP / Getty Images

Czytaj także:

Badanie EY: Polska w dziesiątce krajów, które najbardziej zyskają na implementacji AI

DeepL zyskuje 300 milionów dolarów w rundzie z Index Ventures. Wzrost wyceny spółki do 2 miliardów dolarów