XTPL podpisało pierwszą komercyjną umowę z Uniwersytetem w Stuttgarcie

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

XTPL podpisało pierwszą komercyjną umowę z Uniwersytetem w Stuttgarcie

Udostępnij:

Polska spółka XTPL, która rozwija technologię nanodruku 23 listopada podpisała swoją pierwszą komercyjną umowę. Delta Printing System do drukowania układów mikroelektronicznych zostanie dostarczony do Uniwersytetu w Stuttgarcie.

Jak poinformowała spółka XTPL naukowcy pod przewodnictwem prof. Fruehaufa z Uniwersytetu w Stuttgarcie planują wykorzystać Delta Printing System do zaprezentowania w pełni wydrukowanego wysokorozdzielczego wyświetlacza FPD.

– Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z instytutem IGM pod przewodnictwem prof. Fruehaufa. IGM nie tylko znajduje się w światowej czołówce instytucji badawczych w dziedzinie zaawansowanych wyświetlaczy, ale także ściśle współpracuje z globalnymi liderami z tej branży. Umowa na dostawę naszego pierwszego demonstratora technologii dla IGM jest kamieniem milowym na drodze w kierunku komercjalizacji naszej technologii UPD. Decyzja IGM potwierdza wysoki poziom gotowości technologicznej naszego rozwiązania oraz jego unikalne własności umożliwiające innowacje i rozwój w branży wyświetlaczy FPD – powiedział w komunikacie dr Filip Granek, prezes XTPL

Współpraca z chińskim potentatem

Pod koniec zeszłego roku spółka XTPL podpisała umowę z firmą Hefei BOE Joint Technology. Umowa dotyczyła wtedy przetestowania polskiej technologii.  Wcześniej podobne partnerstwa odbyły się z amerykańskim producentem inteligentnego szkła oraz z chińskim dostawcą urządzeń do produkcji wyświetlaczy. Jednak BOE to największy gracz, z jakim polska spółka współpracowała. 

– Ta umowa dotyczy znanego nam obszaru wyświetlaczy, jednak nowego dla nas obszaru w ramach tej branży. Nie chodzi o naprawę defektów, tylko o rozwiązanie innej klasy wyzwań, jakie sprawia produkcja najnowszej generacji wyświetlaczy, takich jak OLED czy QLED, zwłaszcza w przypadku wyświetlaczy o dużych średnicach – mówił wtedy Filip Granek.

Kamienie milowe na drodze do komercjalizacji

Dla XTPL kluczowy okazał się 2019 rok. To właśnie wtedy spółka wykonała największy postęp w kierunku komercjalizacji swojego rozwiązania. Proces ten w przypadku firm takich jak XTPL składa się przynajmniej z kilku faz, a każda z nich może trwać do kilkunastu miesięcy. Zawarte w 2019 i 2020 roku umowy to wejście na kolejne poziomy współpracy z poszczególnymi partnerami. 

– Rok 2019 okazał się dla XTPL okresem, w którym zrealizowaliśmy ważne kroki milowe w komercjalizacji naszej ultraprecyzyjnej metody nanodruku. Zacieśnienie współpracy ze światowymi liderami branży wysokich technologii, udane wydruki linii przewodzących o szerokości jedynie 1,4 µm, rozwój globalnej chmury patentowej rozwiązań XTPL, debiut na Głównym Rynku GPW w Warszawie, założenie spółki zależnej w Stanach Zjednoczonych i przygotowania do startu pierwszych komercyjnych zamówień – sfinalizowanych w marcu 2020 roku – to wydarzenia, z których jesteśmy naprawdę dumni – mówił w kwietniu tego roku dr Filip Granek.

Jak widać spółka, mimo kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa nie zwolniła i osiągnęła swój cel, a umowa z Uniwersytetem w Stuttgarcie jest tego dowodem. – Cieszymy się, że będziemy mogli zastosować XTPL Delta Printing System w naszym clean-roomie na naszej pilotażowej linii produkcyjnej zaawansowanych wyświetlaczy i dalej rozwijać współpracę z zespołem XTPL – powiedział prof. Norbert Fruehauf, dyrektor IGM.