Y Combinator przeniósł Summer 2020 do internetu. Zmienił także politykę inwestowania

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Y Combinator przeniósł Summer 2020 do internetu. Zmienił także politykę inwestowania

Udostępnij:

Po wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych Y Combinator (YC) został zmuszony do szybkiej zmiany planów. Akcelerator ogłosił, że przeniesie letnią edycję programu Summer 2020 do zdalnego formatu.

Zmiana funkcjonowania akceleratora jest związana z troską o bezpieczeństwo founderów i osób należących do YC.

– Zdecydowaliśmy się uruchomić edycję S20 zdalnie, bo w czasie epidemii, bezpieczeństwo założycieli i pracowników YC jest naszym priorytetem – poinformował Michael Seibel, CEO YC.

Przeprowadzka do online’u

Grupa „Summer 2020” będzie działać w pełni online, a wywiady, godziny pracy biura, wieczorne rozmowy i spotkania będą odbywać się w formie wideokonferencji. Można przypuszczać, że zdalnie odbędzie się także Demo Day, choć nie zostało to wyraźnie zaznaczone. W ostatniej edycji programu akceleracyjnego Y Combinator umożliwił startupom przeniesienie Demo Day na późniejszy termin.

Zmiana warunków programu inwestycyjnego

W zeszłym tygodniu TechCrunch poinformował, że YC będzie inwestować w startupy na zasadzie jednostkowych przypadków, zmieniając swoją wieloletnią politykę inwestowania w rundach seed i serii A.

YC rozpoczął inwestowanie w rundach seed i serii A swoich spółek portfelowych w 2015 r. Od tego czasu akcelerator przejmował 7% udziałów w każdym startupie, który zebrał wyznaczone fundusze w wyżej wymienionych rundach. W ten sposób YC zainwestował w ponad 300 spółek w 500 rundach.

W ramach nowej polityki Y Combinator zmniejsza wielkość obejmowanych udziałów z 7% do 4% i będzie inwestować tylko w pojedyncze firmy. Powodem zmian jest m.in. zbyt duża liczba spółek, które znalazły się w portfelu YC.

– Przetwarzanie setek kolejnych rund w ciągu roku stworzyło zawiłości operacyjne dla YC, których nie przewidzieliśmy. Po prostu inwestowanie w każdą rundę wymaga więcej kapitału, niż chcemy zebrać i którym chcemy zarządzać. Zawsze mówimy początkującym firmom, aby pozostały małe i ostrożnie zarządzały swoim budżetem. W tym przypadku nie zastosowaliśmy się do naszych własnych rad – podano w oficjalnym komunikacie, cytowanym przez TechCrunch.

YC zapowiedział, że dokona inwestycji tylko w ok. ⅓ startupów ze swojego portfela. Zmiany wejdą w życie  8 maja 2020 r.

 

Fot.mat.pras. Y Combinator