Z Autopay korzysta na autostradach już 170 tys. użytkowników

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Z Autopay korzysta na autostradach już 170 tys. użytkowników

Udostępnij:

Autopay to systemem automatycznego poboru opłat za przejazd autostradą. Liczba kierowców korzystających z aplikacji przekroczyła 170 tys. osób. Autopay wystartował w lipcu tego roku. Do tej pory kierowcy rozliczyli ponad 900 tys. przejazdów.

Użytkownicy Autopay są zwolnieni z procedury wnoszenia opłaty za przejazd autostradą A1 oraz na odcinku A4 Kraków-Katowice. Kierowcy, którzy wcześniej zarejestrowali się w aplikacji, podjeżdżają po prostu do specjalnie oznaczonej bramki. Potem system odczytuje dane z tablicy rejestracyjnej samochodu, podnosi bramkę i pobiera opłatę.

Gdzie najczęściej kierowcy korzystają z Autopay?

Najwięcej opłat za pośrednictwem Autopay, bo aż 10-15% pobieranych jest na odcinku AmberOne autostrady A1. Na autostradzie A4 na trasie Kraków-Katowice korzystających z aplikacji jest o połowę mniej, bo tylko 5%.

Okazuje się, że kierowcy najczęściej korzystają z aplikacji w długie weekendy i święta. Używanie Autopay może skrócić czas podróży od kilku do kilkunastu minut.

Od wakacji tego roku z Autopay można skorzystać na autostradzie A1 na trasie od Gdańska do Torunia oraz na autostradzie A4  prowadzącej z Katowic do Krakowa – w obu kierunkach. W roku 2020 r. usługa pojawi się także na innych odcinkach autostrad w Polsce.

Co warto wiedzieć o Autopay?

Po zainstalowaniu aplikacji należy dodać dane swojego auta oraz karty płatniczej.

Przejeżdżając przez bramki objęte systemem Autopay, nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć jej przy sobie. System wykorzystuje videotolling — rozpoznaje pojazd po podanym wcześniej numerze rejestracyjnym. Płatność jest pobierana w momencie, gdy samochód zjedzie z autostrady.

Najlepiej wybierać bramki specjalnie oznakowane, ponieważ to oznacza, że wszyscy kierowcy jadący przed nami również korzystają z aplikacji. Wtedy przejazd zajmuje znacznie mniej czasu.

Videotolling to metoda płatności opartą o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z pominięciem motocykli). Aby móc korzystać z Autopay, wystarczy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację, dostępną w sklepach Google Play oraz App Store.