„Z uwagą będę śledził jego dalsze kroki” – Tim Cook z Apple chwali Wita Owczarka, licealistę i programistę

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

„Z uwagą będę śledził jego dalsze kroki” – Tim Cook z Apple chwali Wita Owczarka, licealistę i programistę

Udostępnij:

Dyrektor generalny Apple zwrócił uwagę na ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Rejtana w Warszawie podczas WWDC, corocznej konferencji Apple dla deweloperów.

Pompkami na szczyt

Wśród uczestników WWDC jest 50 młodych programistów z całego świata, wyróżnionych jako zwycięzcy tegorocznego konkursu Apple Swift Student Challenge. Jednym z nich jest Polak – to właśnie Wit Owczarek, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Rejtana w Warszawie. Młody programista z Warszawy zgłosił do konkursu grę Pushaton, która w unikalny sposób łączy wirtualną zabawę z ćwiczeniami fizycznymi. Gracze wykonują pompki przed ekranem, aby wykonać skoki podczas biegu przez dżunglę pełną przeszkód.

Przed konferencją WWDC24 młodzi programiści mieli zaszczyt spotkać się z dyrektorem generalnym Apple, Timem Cookiem. Podczas tego inspirującego spotkania Tim Cook pochwalił ich innowacyjne projekty, w tym projekt Polaka.

– W Apple wiele dla nas znaczy, że młodzi ludzie odkrywają różne sposoby, w jakie technologia może pomóc ludziom nawiązywać kontakty, tworzyć i dobrze się bawić. Wspaniale było spotkać się z Witem w tym tygodniu, ponieważ jego aplikacja wykorzystuje tego samego ducha innowacji i pomysłowości, aby stworzyć coś, co w wyjątkowy sposób łączy grę i ćwiczenia. Wit należy do niesamowitego pokolenia talentów, wykorzystujących swoje umiejętności, aby wpływać na życie ludzi i kształtować lepszą przyszłość. Z uwagą będę śledził jego dalsze kroki – powiedział Tim Cook.

Polski sukces w światowym konkursie dla programistów

Apple wspiera nowe pokolenie programistów poprzez konkurs Swift Student Challenge, jedną z wielu inicjatyw pomagających rozwijać się młodym deweloperom, twórcom i przedsiębiorcom. W tym roku 50 laureatów otrzymało zaproszenie na trzydniowy pobyt w Apple Park, podczas którego wezmą udział w specjalnych wydarzeniach w ramach konferencji WWDC24.

Wit Owczarek, jedyny Polak w gronie tegorocznych zwycięzców, zaczął programować w wieku 13 lat. – Początkowo była to Java, w której tworzyłem proste algorytmy. Poza tym bardzo mnie interesowały mody do Minecrafta i wówczas dużo czasu poświęciłem nauce programowania – wspomina Wit Owczarek.

Pushaton: gra, która łączy świat wirtualny z rzeczywistością

Wit na tegoroczny konkurs Apple Swift Student Challenge zgłosił grę Pushaton.

– To gra 2D zbudowana we frameworku SpriteKit, w której biegasz przez dżunglę, pokonujesz przeszkody i zdobywasz punkty. Jest wyjątkowa za sprawą sposobu interakcji – skoki wymagają od gracza wykonania pompek w rzeczywistości – tłumaczy młody programista. Kamera na żywo rejestruje ruchy gracza, a model deep learning, który Wit samodzielnie przygotował w Pythonie, ocenia wykonanie pompki.

– Główną częścią aplikacji jest model, który zbudowałem w celu rozpoznawania poszczególnych etapów ruchu pompki. Spędziłem nad nim półtora miesiąca, tworząc ponad 20 wersji – opowiada Wit Owczarek. Zebrał on ponad 80 000 zdjęć osób wykonujących pompki, aby trenować modele 3D CNN. Chociaż początkowe wyniki nie były zadowalające, kontynuował swoje wysiłki.

– Zwróciłem się w stronę transfer learningu, ale to podejście również nie spełniło oczekiwań – przyznaje warszawski licealista. Ostatecznie zastosował on model LSTM, trenowany bezpośrednio na podstawie punktów położenia ciała, zarejestrowanych przez kamerę. To podejście znacząco poprawiło dokładność detekcji.

Inne projekty i przyszłość w branży IT

Zainteresowania Wita nie kończą się na programowaniu – lubi także ćwiczyć i buduje customowe klawiatury.

– Rok temu zrealizowałem projekt, który – analizując kształt dłoni i rozmieszczenie palców – generował optymalny układ klawiszy dla klawiatury – wspomina. – Obecnie pracuję nad aplikacją Wigion, która oferuje nowe widżety do Notion. To popularna aplikacja, ale oferuje bardzo podstawowe widżety. Postanowiłem to zmienić i stworzyć bardziej interaktywne widżety, wykorzystujące funkcjonalności iOS – mówi Wit.

Młody programista rekomenduje YouTube, dokumentację techniczną Apple, a także materiały wideo z konferencji WWDC jako najlepsze źródła do nauki kodowania w języku Swift.

– Swift jest przyjazny dla początkujących, ponieważ zawiera całkiem prosty syntax i pozwala na tworzenie różnorodnych aplikacji oraz na szybkie pisanie kodu – radzi Wit.

Wit Owczarek chciałby zostać niezależnym deweloperem i realizować własne pomysły na aplikacje. Choć nie zdecydował o kierunku studiów, będzie on związany z IT. – Chciałbym, aby moje aplikacje stały się moim źródłem utrzymania – mówi z determinacją.

Czytaj także: