Za 10 lat sztuczna inteligencja przewyższy swoją inteligencją ludzi. Od nas zależy jak ją „wychowamy” – Amelia Kallman (The Big Reveal)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Za 10 lat sztuczna inteligencja przewyższy swoją inteligencją ludzi. Od nas zależy jak ją „wychowamy” – Amelia Kallman (The Big Reveal)

Udostępnij:

Amelia Kallman to futurystka, spikerka i autorka, która zajmuje się wpływem technologii na biznes i społeczeństwo. Przewiduje także globalne trendy oraz doradza instytucjom i firmom w sferze innowacji. Przy okazji tegorocznej odsłony Infoshare rozmawiamy z nią o zmianach, jakie w przyszłości spowoduje technologia oraz tech-etyce.

Jedno z kluczowych pytań, które padło w naszej rozmowie z Amelią Kallman, dotyczyło najbardziej wpływowych technologii. Jakie spośród wielu dostępnych mają największy impact na nasze obecne życie? Futurolożka wskazała sztuczną inteligencję. Co więcej, stwierdziła, że SI już teraz jest obecna w każdym aspekcie naszego życia, a w przyszłości stanie się jeszcze bardziej powszechna i zyska na znaczeniu.

Amela Kallman– Świat okiem futurystki, czyli prawdziwy potencjał nowych technologii

Zbuntowany nastolatek? Wychowanie SI

– Według niektórych już za 10 lat sztuczna inteligencja przewyższy swoją inteligencją nas, ludzi. Pytanie więc, co to dla nas oznacza? Co gdy przestańmy być najinteligentniejszymi istotami na planecie? – mówi Amelia Kallman. No właśnie, czy czeka nas bunt maszyn i walka o wyższość ras przedstawiona w kultowym Terminatorze, czy może jednak górowanie nad technologią przyszłości? To zależy od nas.

Zdaniem naszej rozmówczyni mamy to szczęście, że to my tworzymy sztuczną inteligencję. Możemy zatem być jej trenerami czy wręcz ojcami i matkami, którzy wychowują ją i kształcą. A SI rozwinie się tak czy siak. Lepiej więc świadomie wziąć odpowiedzialność za jej ukształtowanie, zanim SI stanie się np. „zbuntowanym nastolatkiem”.

Dane – wciąż moje?

Wzięcie odpowiedzialności to tylko jeden z etycznych aspektów dotyczących rozwoju technologii przyszłości. Kolejny to wykorzystanie danych – naszych danych.

– Internet powstał z inicjatywy naukowców, inżynierów i rządów jako sposób dzielenia się informacjami bez geograficznych ograniczeń. Dziś z kolei nową generację internetu – internet 3.0 – tworzą giganci technologiczni. A ich celem jest konsumpcjonizm, to żebyśmy kupowali. I tu powstaje dylemat, bo z jednej strony chcemy, żeby internet był dostępny dla wszystkich, a z drugiej, żeby to technologia działała dla nas, a nie na odwrót – mówi Amelia Kallman.

Tyle że dostępność i użyteczność internetu zasilana jest naszymi danymi, także tymi biometrycznymi. Ale czy wciąż one należą do nas? To problem, któremu dziś przyglądają się futurolodzy.

 

Partnerem naszych rozmów jest PKO Bank Polski.

Konferencja Infoshare 2021 zgromadziła ponad 4500 tysiąca uczestników, ponad 300 technologicznych startupów, korporacje oraz blisko 150 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 5 scenach Infoshare. Ta największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się w październiku 2021 w Gdańsku.

 

Kolejne wywiady będą pojawiały się w najbliższych dniach na naszej stronie! Znajdziesz je tutaj: Człowiek w świecie wielkich technologii. Startujemy z nowym cyklem wideo wywiadów