Zaczęliśmy nowy etap rozwoju polskiego rynku venture capital. Podsumowanie roku PFR Ventures

Dodane:

Maciej Ćwikiewicz Maciej Ćwikiewicz

Zaczęliśmy nowy etap rozwoju polskiego rynku venture capital. Podsumowanie roku PFR Ventures

Udostępnij:

Przekładając nasze działania na język biznesu: w 2021 roku rozwijaliśmy istniejące linie produktowe, dodaliśmy nowe oraz wprowadziliśmy kilka ulepszeń do systemu. Jesteśmy zadowoleni z pozycji polskiego rynku w regionie, ale wciąż mamy dużo do nadrobienia względem bardziej rozwiniętych rynków, do których aspirujemy.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Patrząc szeroko na cały polski rynek i ekosystem innowacji, rok 2021 był kolejnym rokiem wzrostów i rekordów. W drugim kwartale odnotowaliśmy mega rundę Uncapped, w której spółka pozyskała 301 mln PLN. Co jeszcze ważniejsze, rośnie liczba rund inwestycyjnych – i to nie tylko tych na wczesnym etapie. W polskim ekosystemie dominują rundy zalążkowe, ale rośnie też liczba rund A i ich średnia wartość.

Jednak to ostatnie miesiące roku na dobre rozbudziły apetyty przedsiębiorców i inwestorów venture capital. We wrześniu Polskę obiegła wciąż niepotwierdzona informacja o rundzie inwestycyjnej DocPlannera, dzięki której miał zyskać status jednorożca. W listopadzie Packhelp pochwalił się rundą B, w której pozyskał 190 mln PLN, a w grudniu do grona kandydatów na polskiego jednorożca dołączył Ramp, który w rekordowej rundzie A pozyskał aż 220 mln PLN. Wszystkie te spółki sprowadzają do Polski międzynarodowe fundusze venture capital, a ich sukcesy przynoszą szansę dla kolejnych generacji polskich startupów.

W przyszłym roku spodziewamy się zobaczyć w Polsce pierwszego oficjalnego jednorożca. I to nie jednego, lecz kilka. To będzie symboliczne zamknięcie pierwszej, jeszcze niemowlęcej fazy rozwoju naszego ekosystemu. Rozdział drugi zaczęliśmy już wcześniej.

W 2022 rok wejdziemy z ośmioma programami inwestycyjnymi. Większość z nich skupi się na dalszym lokowaniu środków w funduszach VC/PE, dwa będą głównie nadzorować bieżące inwestycje, a w ramach ostatniego będziemy dalej nadzorować wyjścia ze spółek. Poza naszą bazową działalnością inwestycyjną mamy ambitne plany na zmiany w otoczeniu naszego ekosystemu i chcemy sięgnąć po dodatkowe środki krajowe oraz te z Unii Europejskiej.

Venture Capital

Zapowiada się, że ten rok, pod względem wartości transakcji, zamknie się na pułapie 3-3,5 mld PLN. To kolejny skok względem 2020 i 2019. Rośnie też liczba przeprowadzanych rund. Mix kapitału prywatnego i publicznego wciąż wykazuje dominację środków krajowych i unijnych. Zakładamy, że udział środków prywatnych powinien w kolejnych wzrastać. Podejmujemy w tym obszarze liczne działania, by zachęcać inwestorów prywatnych do inwestowania, zwłaszcza poprzez budowę zaufania oraz wdrażanie dobrych standardów rynkowych opartych o doświadczenia zachodnie, a także oraz zachęty podatkowe.

Zainwestowaliśmy w dwa lokalne zespoły: Freya Capital i jeden, o którym poinformujemy wkrótce. Pierwszy z nich będzie inwestował w młode projekty i ma na to 63 mln PLN. Drugi to fundusz o podobnej charakterystyce. Łącznie, razem z inwestorami prywatnymi, od 2018 roku udostępniliśmy dla krajowych innowatorów blisko 3 mld PLN. Wiele z tych środków nadal jest na stole.

Rozwijamy też nasz portfel międzynarodowych funduszy. Zainwestowaliśmy w kolejny fundusz Finch Capital, a także weszliśmy na pokład inwestorski w DN Capital oraz White Star Capital, które już wcześniej interesowały się polskim rynkiem. W przyszłości chcemy mieć więcej pieniędzy dla tego typu funduszy wzrostowych – polskich i międzynarodowych. Jesteśmy świadomi luki na poziomie rund A/B.

Uruchomiliśmy też nowy program dla zielonych funduszy VC. Chcemy zainwestować 200 mln PLN w 3-4 fundusze. Tu również myślimy o połączeniu inwestycji lokalnych i międzynarodowych. To kwota na start i myślimy nad zwiększeniem budżetu. Już na start spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony zespołów zarządzających.

Wspólnie z Ministerstwem Finansów wprowadziliśmy również ulgę dla osób inwestujących w fundusze venture capital lub koinwestujących np. jako aniołowie biznesu. Dzięki niej można odliczyć od podstawy opodatkowania połowę zainwestowanego kapitału. Limit wynosi 250 tysięcy PLN w skali roku.

Private Equity

Zgodnie z deklaracjami z połowy 2021, zwiększamy nasze zaangażowanie – będziemy więcej inwestować w fundusze Private Equity. Dotychczas zainwestowaliśmy 600 mln PLN. Do alokowanego budżetu dokładamy 0,5 mld PLN dla kolejnych zespołów.

Podobnie jak w przypadku funduszy VC – chcemy napędzać powstawanie nowych polskich zespołów tzw. first time teams oraz wspierać istniejące już lokalne zespoły w rozwoju i zbieraniu kolejnych funduszy. Będziemy kontynuować budowanie wizerunku Polski i Grupy PFR jako profesjonalnego inwestora na międzynarodowych rynkach private equity poprzez inwestycje w najbardziej doświadczone i uznane fundusze na świecie. Te inwestycje mają też służyć jako przykłady dla zarządzających PPK i OFE, które do tej pory nie inwestowały w fundusze private equity, podczas gdy zachodnie i amerykańskie fundusze emerytalne inwestują w nie ok. 10% aktywów i ten poziom stopniowo rośnie.

Chcemy, by w niedalekiej perspektywie inwestowanie środków emerytów w fundusze Private Equity stało się codziennością. Te pieniądze muszą dobrze zarabiać, aby można było z nich wypłacać lepsze emerytury.

 

Autor: Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures