Zagłosuj na kandydatów do Business Angel of the Year 2021 w kategoriach Nagroda Ekosystemu i Venture Award

Dodane: 04.03.2022

Mam Startup

Udostępnij:

Wydarzenie Business Angel of the Year to wyjątkowa inicjatywa promująca angel investing oraz ekosystem startupowy. Podsumowujemy ostatni rok aktywności inwestorów prywatnych, funduszy VC koinwestujących z aniołami oraz inne trendy na rynku inwestycji prywatnych. W tym roku oprócz pokazania sylwetek aniołów biznesu szczególny nacisk położony zostanie na trend, który szybko rozwija się na rozwiniętych rynkach – impact investing, który poprzez wspiera rozwiązywanie problemów społecznych, szczególnie istotnych w obecnym czasie. Podczas wydarzenia wśród panelistów znajdą się również osoby, które reprezentują aktualnie funkcjonujące organizacje i inicjatywy wspierające Ukrainę.

W ramach konkursu spośród 200 nadesłanych zgłoszeń aniołów biznesu, Kapituła Konkursowa BAY wybrała finalistów w czterech kategoriach. Oprócz Nagrody Ekosystemu by OVHcloud i Venture Award by VCLeaders angelowie nagrodzeni zostaną w kategoriach: Anioł Biznesu Roku 2021 i Debiutant Roku 2021. Przy wyborze zwycięzców pod uwagę brane były:

 • aktywność inwestycyjna,
 • działania budujące ekosystem,
 • nienaganna etyka inwestycji  w ramach współpracy ze startupami.

Do 8 marca możesz zdecydować o wyborze zwycięzców w dwóch kategoriach konkursu Anioł Biznesu Roku 2021! Anioł biznesu, który według internautów wniósł najwięcej w budowę polskich startupów otrzyma Nagrodę Ekosystemu by OVHcloud. Z kolei fundusz Venture Capital najlepiej koinwestujący w 2021 r. z prywatnymi inwestorami dostanie nagrodę Venture Award by VCLeaders. O wygranych zadecydują głosy internautów.

 Zagłosuj!

Zwycięzców konkursu poznamy podczas hybrydowego wydarzenia 15 marca 2022 r. Każdy zainteresowany będzie miał możliwość śledzenia transmisji na żywo poprzez zapisanie się na wydarzenie na na platformie Linkedin

Na kogo możesz zagłosować?

Poznaj finalistów kategorii Nagroda Ekosystemu by OVHcloud i zdecyduj, kto Twoim zdaniem zasługuje na nagrodę:

 • Zofia Dzik

Innowator, impact inwestor, doświadczony C-Level menadżer, pionier rynku fintech w obszarze direct w CEE. Fundator Instytutu Humanites – think&do tank w zakresie rozwoju Spójnego Przywództwa™ i kapitału społecznego, łączącego systemowo tematykę Człowieka i Technologii, współzałożycielka międzynarodowego Centrum Etyki Technologii, autorka Modelu „Wioski” Rozwoju Ekosystemu Społecznego i Modelu Spójnego Przywództwa™. Zofia jest wykładowcą, mentorem, jurorem, fundatorem Akademii Przywództwa Liderów Oświaty – programu rozwoju przywództwa w edukacji; inicjatorem Międzynarodowego Ruchu Społecznego Dwie Godziny dla Rodziny/dla Człowieka na rzecz zbliżania ludzi i przeciwdziałania samotności (udział pracodawców z 18 krajów). Wieloletni członek rad nadzorczych (obecnie: BRW S.A., CCC S.A., PKP CARGO S.A. i Arctic Paper S.A.) oraz członek Rady Ekspertów Forum Rad Nadzorczych przy GPW. Członek rady naukowej IDEAS NCBR oraz Rady Społecznej Politechniki Wrocławskiej. Prywatnie: żona, matka trojga dzieci lubiąca wędrówki po pustyniach świata.

 • Tomasz i Piotr Karwatka

Tomasz jest przedsiębiorcą zainteresowanym tworzeniem oprogramowania dla szeroko rozumianego eCommerce. Współtworzył między innymi takie firmy jak Divante i Vue Storefront. Prowadzi eCommerce Startup Studio: Catch The Tornado, budujące nowe firmy technologiczne. Jest też założycielem organizacji NGO Tech To The Rescue oraz członkiem Young Presidents Organization. Piotr to budowniczy, przedsiębiorca, inwestor. Współzałożyciel Divante, Vue Storefront i Open Loyalty.W ramach Catch The Tornado pomaga inkubować produkty technologiczne na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Tomasz i Piotr wspólnie inwestują i pomagają rozwijać startupy.

 • Wojciech Mróz

Wojciech jest doświadczonym przedsiębiorcą wykorzystującym swoje kompetencje biznesowe w projektach, które zmieniają świat na lepsze. Pełni funkcję współdyrektora największej na świecie sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka i aktywnie wspiera i promuje rynek impact investingu w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat udało mu się zbudować, a następnie sprzedać firmę, która ze średniorocznym wzrostem przychodów o ponad 800 procent znalazła się na 18 miejscu w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2019. Jako Anioł biznesu wspierał również takie spółki jak Explain Everything, Kodilla, Survicate, Testrmy, i Stava. Jest współzałożycielem fundacji Everest, która co roku organizuje charytatywne biegi dla firm. W wydarzeniu brało udział już ponad 50 000 osób z ponad 1000 firm. Jest również jednym z pomysłodawców wydarzeń promujących jazdę na rowerze wśród pracowników firm www.rajdfirmowy.pl Wojciech jest alumnem programu The Leadership Academy for Poland.

 • Michał Nowakowski

Pełni funkcję Head of NewTech w NGL Advisory w obszarze fintech oraz newtech (organizuje m.in. darmowe merytoryczne spotkania FinRegTech Connected dla całej branży) oraz Counsel w NGL Legal, a także jest współzałożycielem w startupie Ceforai zajmującym się tworzeniem rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji godnej zaufania (trustworthy AI). Ekspert fundacji AILAWTECH, lider grupy roboczej ds. Sztucznej inteligencji w sektorze finansowym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wicelider analogicznej grupy dla obszaru prawo i etyka. Intensywnie wspiera rozwój sektora fintech oraz regtech w Polsce poprzez m.in. działania edukacyjne dla branży, oraz początkujących przedsiębiorców na LinkedIn oraz Youtube – Dr Fintech. Podejmuje działania w celu integracji środowiska niezależnie od sektora i rozmiaru instytucji. Istotna kwestia w jego działaniach jest kwestia etyki, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście nowych technologii. Współpracuje również z inwestorami, którzy wspierają startupy z szeroko rozumianego obszaru NewTech, którym udziela wsparcia m.in. w kontekście rozwoju modeli biznesowych oraz odpowiedzialnego (ESG) prowadzenia działalności biznesowej.

 • Katarzyna Pieniądz

Kasia ma szerokie kompetencje zawodowe – jest inwestorką wspierającą startupy z kręgu blockchain i medtech, specjalistką w zakresie ekonomii zdrowia i – co nie mniej istotne – ma doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym w wiodących firmach medialnych, takich jak Reuters i The Wall Street Journal. Kasia zainteresowała się inwestycjami anielskimi w 2017 roku, kiedy fascynacja technologią blockchain zaprowadziła ją do Crypto Valley – ekosystemu startupów z unikalnymi pomysłami i ogromnym potencjałem, ale poszukującymi finansowania. W kolejnych latach rozszerzyła swoje zainteresowania na polską scenę aniołów biznesu. Kasia pozostaje w bliskich relacjach ze wszystkimi startupami, w które zainwestowała. W jednym z nich – polskim startupie z branży blockchain, od 2021 obecnym w Szwajcarii – pełni funkcję członka zarządu. Jest również dumną wiceprezes Swiss-Polish Blockchain Association, która wspiera partnerstwo i współpracę pomiędzy szwajcarskimi i polskimi startupami blockchain.

 • Bartek Pucek

Global Strategy & Ops Manager w IKEA odpowiadający globalnie za strategię digitalizacji oraz autor newslettera łączącego biznes z technologią pucek.com. Na jego łamach dzieli się wiedzą o budowaniu i skalowaniu organizacji oraz dobrych praktykach inwestycji w sektorze technologii. Zainwestował między innymi w Ramp Network, Vue Storefront, Mercury i mycointainer. Ukończył Executive Education na Stanford Graduate School of Business w zakresie Strategic Management.

 • Olga Sobieraj

Olga jest konsultantką biznesową i marketingową, certyfikowanym coachem biznesowym i mentorką EMCC. Efektywnie wspiera firmy w opracowywaniu strategii oraz taktyk marketingowych, zwiększających sprzedaż, budujących markę oraz wzrost skali biznesu. Jako Certyfikowany Mentor i Coach pomaga jak najlepiej wykorzystać drzemiący w zespołach potencjał, uwalniać ich energię oraz wiedzę do realizacji przyjętych strategii. Z sukcesami pełniła rolę CEO w międzynarodowej Agencji marketingowej Ogilvy oraz była Szefową Marketingu biznesów handlowych działających w Polsce, Europie Centralnej i Rosji. Specjalizuje się w Handlu Detalicznym offline i online (sieci sklepów spożywczych, odzieżowych, restauracji, kawiarni), Fintech, RetailTech, MarTech oraz branży Zdrowie i Uroda. Wieloletni Ekspert Superbrands oraz Mentor Biznesowy MIT Enterprise Forum CE, Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Fundacji Liderek Biznesu EY. Doświadczony członek eksperckich Rad Nadzorczych dla Black Red White, Wójcik Fashion, WeGirls. Autorka publikacji w pismach branżowych, Mówca publiczny, inspiratorka i trenerka.

Poznaj finalistów w kategorii Venture Award przyznawanej przez VCLeaders i zagłosuj na fundusz, który zasługuje na nagrodę:

Nagroda przyznawana dla wyróżniającego się funduszu Venture Capital za współinwestycje z aniołami biznesu i działania budujące ekosystem inwestycyjno-startupowy. Wybierz, który Fundusz inwestuje w sposób etyczny i może poszczycić się ponadprzeciętnymi wynikami koinwestycji z aniołami biznesu.

 • Black Swan

Black Swan to fundusz Venture Capital, który współinwestuje z aniołami biznesu w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju do kwoty 4mln złotych. Black Swan jest jednym z funduszy wybranych w programie PFR Biznest FIZ, zarządzanym przez PFR Ventures o kapitalizacji 30 mln PLN. Black Swan ma na swoim koncie inwestycje w Medical Marketplace, WoshWosh i HiCash.

 • Inovo Venture Partners

Inovo Venture Partners to fundusz VC inwestujący w ambitnych przedsiębiorców z Europy Środkowo-Wschodniej. Wspierają startupy na wczesnym etapie działalności i pomagają im budować globalne marki. Są inwestorami w ponad 30 firmach m.in. Booksy, Spacelift, Tidio, Zowie, Infermedica, Jutro Medical czy Packhelp. W ramach drugiego funduszu Inovo Venture Partners zarządza kapitałem o wartości 245 mln zł (54 mln euro). Ściśle współpracują z polskimi i zagranicznymi aniołami biznesu. 70% ich inwestycji została zrealizowana we współpracy właśnie z nimi. Kładą także duży nacisk na stymulowanie rozwoju lokalnego ekosystemu startupowego. Realizują to m.in. poprzez inicjatywy budujące społeczność oraz wspierające dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Organizują własne eventy i biorą udział w konferencjach branżowych. Realizują inicjatywy edukacyjne takie jak: raporty, blog, newsletter, czy też podcast, w którym prowadzą rozmowy z founderami, funduszami VC i angelami.

 • Kogito Ventures

Kogito Ventures to fundusz inwestujący w polskie startupy na etapach od pre-seed do serii A. Inwestują w proporcji 50/50 z budowanymi przez nich syndykatami aniołów biznesu (w ramach programu PFR Biznest) dając im preferencyjny podział zysku z inwestycji. Dzięki dostępowi do kolektywnego deal flow kompetencji i kontaktów całej sieci, Aniołowie Biznesu mogą przy wsparciu Kogito Ventures zbudować szerokie i zdywersyfikowane portfolio inwestycji prywatnych. W każdej inwestycji partnerzy funduszu ryzykują też swoim kapitałem. Maksymalna kwota inwestycji to 4mln zł. Fundusz najchętniej inwestuje w sektorach: e-commerce, Fintech, SaaS, Industry 4.0 oraz Marketplece. W portfolio Kogito Ventures znalazły się takie startupy jak Packhelp, punch punk games, czy PAPU.io.

 • Market One Capital

Market One Capital to fundusz VC inwestujący na wczesnym etapie w europejskie marketplace i platformy cyfrowe. Zespół MOC składa się z byłych przedsiębiorców i doświadczonych inwestorów, którzy sami założyli 4 marketplace i zainwestowali łącznie w ponad 60 innych, w tym w Tier Mobility, Docplanner, Brainly i Packhelp. Dzięki doświadczeniu zespołu i rozległemu networkowi składającemu się z ponad 250 osób, spółki portfelowe MOC mogą liczyć na ścisłą współpracę i cenne wsparcie. Segment angel investing stanowi podwalinę ekosystemu startupowego. Dlatego niemal w każdej inwestycji MOC jest rezerwowana oddzielna pula przeznaczona dla aniołów biznesu. Jedną z zasad MOC jest całkowita otwartość i dzielenie się wiedzą. Członkowie zespołu są zawsze do dyspozycji oraz chętnie pomagają i doradzają każdemu na rynku. Wynikiem tego jest uznanie MOC za najczęściej cytowany i wzmiankowany fundusz w 2021 roku przez PFR Ventures. Kluczowe w rozwoju ekosystemu jest skuteczny transfer wiedzy i networku. Dzięki wielu sukcesom inwestycyjnym w Europie Zachodniej jak choćby Tier, Jokr czy Genially, MOC udało się zgromadzić unikalne doświadczenie oraz relacje. Starają się w jak największym stopniu przenosić to nasz rodzimy rynek. W portfolio MOC znalazły się także: booksy, Shoplo, Allani i Preply.

 • Movens VC

Movens VC to fundusz wspierający młode polskie firmy technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej. Fundusz skupia się na spółkach potrzebujących od 1 do 4 mln złotych, działających w Polsce, w szczególności na dwóch grupach podmiotów: wykorzystujących algorytmy uczenia maszynowego i AI do rewolucjonizowania sposobu funkcjonowania dużych branż oraz budujących międzynarodowe spółki w modelu marketplace lub dostarczających rozwiązania dla eCommerce. Fundusz stara się jak najczęściej koinwestować z aniołami biznesu (ma to miejsce w sześciu z jedenastu naszych spółek). Jako fundusz prowadzony przez byłych przedsiębiorców partnerskich Movens VC doskonale rozumieją wartość zaangażowania aktywnych aniołów dla spółek portfelowych. Jednocześnie, starają się, aby koinwestujacy z nimi inwestorzy prywatni mieli tożsame z warunki ekonomiczne oraz uprawnienia bazujące na standardach międzynarodowych. W ich spółce inwestowali renomowani Aniołowie Biznesu z CEE, Niemiec, UK i USA. Warto też dodać, że w gronie LPs funduszu jest 40 inwestorów prywatnych (w tym wielu międzynarodowych), którzy często jednocześnie działają w roli Aniołów. Movens VC ma na koncie inwestycje m.in. w StethoMe, Talkie.ai, czy Nethansa.

 • Pomerangels

POMERANGELS każdą inwestycję realizuje razem z aniołami biznesu. Inwestujemy przede wszystkim z doświadczonymi przedsiębiorcami, którzy budowali swoje firmy od zera i często sprzedali je strategicznym inwestorom. Fundusz pracuje tylko z aktywnymi business angels, którzy inwestują co najmniej 100 tys. zł w jedną transakcję, a proporcja wkładu funduszu oraz aniołów biznesu w każdą rundę wynosi 50%/50%. W portfolio Pomerangels można znaleźć spółki o bardzo szerokim spektrum działalności – od handlowych, przez produkcyjne, po startupy internetowe. Interesują nas startupy, które już mają pierwszą trakcję oraz zostały wstępnie zweryfikowane rynkowo. W projektach wysoce technologicznych jesteśmy gotowi inwestować na wcześniejszym etapie. Fundusz zainwestował m.in. w Car Scanner, Piesotto, czy xpress delivery.

 • Rubicon Partners Ventures

Rubicon Partners Ventures to mocno elastyczny fundusz VC specjalizujący się w aktywnym budowaniu startup’ów na etapie seed i seria A z obszarów IT (Big Data, SaaS, AI, E-zdrowie) oraz Life Science (nowe materiały, kosmetyki, chemia). W DNA funduszu wpisane jest działanie w modelu „hands-on approach” (aktywne budowanie wartości poprzez zaangażowanie operacyjne) oraz rola partnera wspierającego m.in. w pozyskiwaniu inwestorów ze smart money, którzy wnoszą również swoje doświadczenie, wiedzę ekspercką i sieć kontaktów – do obecnych spółek portfelowych fundusz pozyskał ponad 96,5 mln PLN zewnętrznego finansowania w ramach ponad 30 transakcji. W samym tylko w 2021 roku fundusz zrealizował 7 transakcji z prawie 90 inwestorami indywidualnymi. Fundusz wchodzi w skład grupy Rubicon Partners – wiodącego butiku inwestycyjnego realizującego usługi bankowości inwestycyjnej i inwestycje własne, który od 2008 roku zrealizował ponad 110 inwestycji oraz transakcji o łącznej wartości ponad 3,3 mld PLN. Rubicon może pochwalić się inwestycjami w startupy takie jak: mediguard, MediBox i pricely.

GŁOSUJĘ

 

O konkursie Business Angel of the Year

W składzie szacownego grona Kapituły Konkursu Anioł Biznesu Roku 2021 znaleźli się:

 • Wiktor Namysł (Przewodniczący) – Senior Partner w firmie consultingowej, finalista BAY 2020

 • Tomasz Ciąpała – Prezes Lancerto S.A., Finalista BAY 2020
 • Marcin Jarkiewicz – Dyrektor Generalny UBS Switzerland AG, Przedstawicielstwo w Polsce
 • Paweł Kastory – CEO DDB Group, Anioł Biznesu Roku 2020
 • Maciej Kawecki – Prezes Instytutu Stanisława Lema, Prorektor ds. Innowacji w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie
 • Wojciech Kostrzewa – CEO Billon Group, Anioł Biznesu Roku 2019
 • Ela Kozera – Założycielka ELMA Ventures, finalistka BAY 2020
 • Robert Ługowski – Założyciel i Partner Zarządzający w COBIN Angels
 • Paweł Michalski – Partner Zarządzający w COBIN Angels, CEO w VCLeaders
 • Bartłomiej Pawlak – Wiceprezes Zarządu w Polskim Funduszu Rozwoju
 • Marcin Tchórzewski – Założyciel i CEO w Coders Lab, Debiutant Roku BAY 2020
 • Katarzyna Wierzbowska – współzałożycielka kobiecej sieci aniołów biznesu Black Swan
 • Paweł Woźniak – Regional CEE Manger w Komtur Pharmaceuticals, Finalista BAY 2020
 • Paweł Zylm – anioł biznesu, laureat nagrody BAY 2020 Ecosystem Award

Prace Kapituły są nadzorowane przez kancelarię prawną Lawarton, w celu zapewnienia rzetelności i przejrzystości obrad.

Wcześniejsi laureaci nagrody Anioł Biznesu Roku to doświadczeni inwestorzy wspierający rozwój i wzrost startupów, które ma pod swoimi skrzydłami. W poprzednich latach Kapituła nagrodziła: Pawła Kastory (2020), Marcina Tchórzewskiego (2020, Debiutant), Pawła Zylma (2020, Nagroda Ekosystemu), Wojciecha Kostrzewę (2019) i Dawida Urbana (2018).

Komentarz od Organizatora

– W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny wzrost rynku startupów na świecie i w Polsce. 2021 rok był rekordowy pod kątem wartości transakcji na rodzimym rynku VC i równie intensywny dla business angels – komentuje Robert Ługowski, założyciel i partner zarządzający COBIN Angels –  Porównując strukturę naszego rynku do rynków dojrzałych sądzimy, że ilość aniołów w Polsce powinna wzrosnąć co najmniej kilkukrotnie. Misją COBIN Angels jest wspieranie tej inwestorskiej rewolucji. Widzimy ogromny potencjał w budowaniu, edukacji i łączeniu polskiego środowiska aniołów biznesu, także ze społecznością międzynarodową. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu w konkursie Business Angel of the Year 2021 i udziału w Gali finałowej 15 marca.

Komentarz od Partnera Kategorii

– Przyszłością europejskiego ekosystemu startupowego są wizjonerzy, którzy potrafią przekuć innowacyjne pomysły w rzeczywiste zastosowania, spełniające konkretne potrzeby. OVHcloud także powstała jako efekt śmiałego marzenia polskiego założyciela i obecnie oferuje usługi globalnie, operując na czterech kontynentach – mówi Tomasz Sobol, Cloud Product Manager CEE w OVHcloud. – Polska to rezerwuar talentów światowej klasy. Musimy jednak wciąż uwalniać potencjał przedsiębiorczości i dzięki Aniołom Biznesu wspierać założycieli firm na drodze ich sukcesu już od startu. Porozmawiajmy o tym podczas Business Angel of the Year 2021 już 15 marca.