Zainwestowaliśmy 9,5 miliona złotych. Podsumowanie roku Movens Capital

Dodane:

Movens Capital Movens Capital

Zainwestowaliśmy 9,5 miliona złotych. Podsumowanie roku Movens Capital

Udostępnij:

W ciągu niecałych 6 miesięcy przeprowadziliśmy 6 inwestycji. Zainwestowaliśmy łącznie ok. 9,5 mln zł, co daje blisko 1,6 mln zł zaangażowania na jedną spółkę. Każda z inwestycji ma bardzo duży potencjał międzynarodowy. Pięć z sześciu naszych spółek silnie wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego i/lub sztucznej inteligencji.
Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Fundusze działające pod marką Movens Capital

Movens Capital buduje grupę funduszy inwestycyjnych. Obecnie koncentrujemy się na dwóch obszarach:

 • Movens VC wspiera firmy technologiczne z międzynarodowym potencjałem znajdujące się na relatywnie we wczesnym etapie rozwoju (europejskie pre-seed, seed, rundy A).
 • Movens Growth Equity inwestuje w firmy bardziej dojrzałe, które są blisko lub osiągnęły już BEP oraz mają sprawdzony model biznesowy.

Największą siłą Movensa są doświadczenia przedsiębiorcze i transakcyjne partnerów funduszu oraz kilkudziesięciu inwestorów, którzy zdecydowali się wesprzeć naszą koncepcję. Bliski jest nam model hands-on, gdzie staramy się aktywnie dzielić naszymi doświadczeniami, aby wspierać założycieli w budowie świetnych firm.

Ze względu na profil MamStartup w podsumowaniu skupiamy się głównie na części VC.

Kiedy zaczęliśmy wspólnie inwestować w startupy?

Zespół Movens VC łączy pasja do budowy silnych firm technologicznych. Wcześniej rozwijaliśmy bądź wspieraliśmy spółki w różnych sektorach i modelach biznesowych m.in.: martech (Netsprint, Adrino, Datarino, Waytogrow), marketplaces (Packhelp, iTaxi, Whitepress) fintech (Skycash, Fenige), medtech (Medicalgorithmics) czy HRtech (Nais). Te doświadczenia wnosimy do naszego funduszu VC. Cel jest jasny: to zapewnienie 20 polskim diamentom technologicznym realnego wsparcia na etapie go-to-market oraz ekspansji międzynarodowej.

Przed uruchomianiem Movens VC realizowaliśmy inwestycje działając w modelu deal by deal. Pierwszą transakcją był wykup managerski Netsprinta, którego wieloletnim prezesem był Artur Banach. Do spółki udało nam się pozyskać później fundusze Dirlango, a następnie Innova Capital, co umożliwiło powstanie Grupy Netsprint, do której dołączyły spółki będące liderami najważniejszych segmentów marketingu internetowego w Polsce.

Później zostaliśmy m.in. największym inwestorem w pierwszej rundzie Packhelp (obecnie najszybciej rosnąca spółka technologiczna CEE w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe), dynamicznie rozwijającym się fintechu Fenige ale tez inwestowaliśmy w inne klasy spółek m.in. Salad Story. W końcu w 2018 roku zdecydowaliśmy się, że czas sformalizować nasze działania i ja z Michałem Olszewskim skupiliśmy się na części startupowej, a pozostali partnerzy na bardziej dojrzałych spółkach.

Warto też dodać, że w tym czasie Movens Capital został partnerem finansowym w funduszu LT Capital, który inwestuje od 2019 roku.

W jakie startupy inwestujemy? (branża, kraj, etap rozwoju)

Mamy do zainwestowania 58 mln zł w polskie/działające w CEE firmy technologiczne będące na wczesnym etapie rozwoju i mające potencjał do rozszerzenia swojej działalności na skalę europejską lub globalną. Przewidujemy, że wiele szans na budowę firm zmieniających sposób funkcjonowania dużych branż zapewni wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI/ML).

Wierzymy, że polski talent technologiczny wsparty dobrym finansowaniem i silnym networkiem z zachodnimi funduszami VC ma potencjał na budowę przełomowych firm międzynarodowych.

Skupiamy się na firmach działających w Polsce, które potrzebują od 1M do 4M PLN. Ze względu na model biznesowy najaktywniej analizujemy marketplace’y, SaaS’y oraz enterprise software.

Jeśli chodzi o branże to najsilniejsze kompetencje mamy w fintech, martech, wsparcie dla ecommerce, logistykę, industry 4.0, medtech oraz sport & wellness, ale nie zamykamy się na inne sektory.

Chętnie koinwestujemy z innymi dobrymi funduszami, a w najwcześniejszych etapach też z aniołami biznesu.

Tegoroczne inwestycje

Movens VC ruszył operacyjnie 3 lipca 2020r. W ciągu niecałych 6 miesięcy przeprowadziliśmy 6 inwestycji (3 z nich zostały już zakomunikowane). Zainwestowaliśmy łącznie ok. 9,5 mln zł, co daje blisko 1,6 mln zł zaangażowania na jedna spółkę (przewidujemy follow ons).

Każda z inwestycji ma bardzo duży potencjał międzynarodowy. Pięć z sześciu naszych spółek silnie wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego i/lub sztucznej inteligencji.
Zmiana sposobu funkcjonowania konsumentów związane z pandemią Covid-19 w przypadku większości naszych spółek przyśpieszają ich rozwój.

W tym roku zainwestowaliśmy już w:

 1. StethoMe – pierwszy stetoskop cyfrowy (AI/ML) oferowany w modelu SaaS (certyfikacja UE). Na obecnym etapie spółka skupia się na rozwiązaniu problem ok. 10 milionów dzieci z astmą w Europie, które wymagają stałego  monitoringu. StethoMe pozwala identyfikować anomalie odsłuchowe bez wychodzenia z domu oraz zachować całą historię badań dziecka. Posiadane IP  stanowi istotną barierę wejścia.
 2. Talkie – spółka działa na rynku rozwiązań AI dla call centers/contact centers w EU i US. Umożliwia łatwe uruchamianie voicebotów przez wykorzystujące je firmy generując dla nich znaczące oszczędności i znacząco podwyższając jakość obsługi klientów.
 3. Versabox – wdraża w pełni autonomiczne roboty dla zastosowania w obszarze intralogistyki w halach fabrycznych oraz systemy zarządzania flotami takich pojazdów. Spółka aktywnie sprzedaje swoje roboty w CEE oraz rusza ze sprzedażą na rynkach Europy Zachodniej.

Nie komunikowane jeszcze inwestycje:

 • Nasza pierwsza inwestycja zagraniczna (Litwa, spółka otwiera oddział w Polsce). Umowę inwestycyjną podpisaliśmy całkowicie zdalnie. Doskonale nam się współpracuje z całym zespołem, ale jak dotąd nigdy nie spotkaliśmy się fizycznie,
 • Najszybciej na świecie rozwijający się frontendowy projekt open source na GitHubie,
 • Spółka oferująca rozwiązanie automatyzujące proces sprzedaży, logistyki na platformie Amazon.

Co jest Waszym największym sukcesem w 2020 roku?

Uruchomienie funduszu z 31 inwestorami na pokładzie w trakcie pandemii (kto przeszedł tę drogę, wie jak trudne jest to zadanie.

 • Zainwestowanie w 6 wspaniałych spółek z silnym potencjałem międzynarodowym – fundusz znalazł w gronie najaktywniejszych VC w CEE wg platformy Vestbee w Q3 2020 czy też w raporcie Dealroom w wąskim gronie europejskich funduszy VC inwestujących aktywnie w rundach seed w spółki Industry 4.0.
 • Koinwestujemy z renomowanymi funduszami – m.in. TDJ Pitango, Manta Ray, SMOK VC, Speedup, Open Circle Capital (Litwa)
 • Rozbudowana została oferta wsparcia dla spółek :
 • Uruchomiliśmy Movens Academy – przedsięwzięcie edukacyjne dla najlepszych founderów (zaczęliśmy od Pricing for Startups – unikalnych kompetencji, jakie posiadają partnerzy Movens Capital)
 • Utworzyliśmy Movens Talent Pool – platformę dla osób zainteresowanych dołączeniem do naszych startupów
 • Rozbudowaliśmy bazę doradców funduszu i spółek portfelowych
 • Nawiązaliśmy kilkaset nowych bezpośrednich relacji z zachodnimi funduszami VC – kluczowe dla zapewnienia kolejnych rund finansowania.

Autorzy: Artur Banach, Michał Olszewski, Przemysław Jurgiel-Żyła i Yaroslav Krempovych z Movens VC

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem