Zainwestowaliśmy w 10 nowych startupów. Podsumowanie roku SMOK Ventures

Dodane:

Borys Musielak Borys Musielak

Zainwestowaliśmy w 10 nowych startupów. Podsumowanie roku SMOK Ventures

Udostępnij:

2021 był przełomowym rokiem w rozwoju SMOK Ventures. 90% spółek z naszego portfolio pozyskało kolejne rundy finansowania, zainwestowaliśmy w 10 nowych startupów i przygotowujemy się do ekspansji w regionie CEE w 2022 roku!

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Fundusz SMOK Ventures uruchomiliśmy w końcówce 2019 roku. Celem, który od początku nam towarzyszy jest wspieranie ambitnych founderów z Polski i regionu CEE w budowie globalnych biznesów szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki połączeniu ich z ekosystemem Doliny Krzemowej i ułatwieniu ekspansji na rynki zagraniczne. Robimy to wykorzystując międzynarodową sieć kontaktów jednego z naszych partnerów, Paula Bragiela oraz pomocy naszych lokalnych partnerów: mnie i Diany. W tym wpisie podsumowujemy kończący się rok i jak SMOK wygląda dziś, po 2 latach od startu.

W 2021 zainwestowaliśmy w 10 nowych startupów

Po 12 inwestycjach w 2020 roku, udało nam się utrzymać podobny poziom aktywności. Nasz cel inwestycyjny nie zmienił się: startupy w fazie pre-seed i seed działające w obszarze software / gamedev, tworzone przez wyjątkowych przedsiębiorców.

Nasze nowe inwestycje w 2021 roku obejmują:

 • MX Labs  – spersonalizowana diagnostyka zdrowia w Twojej kieszeni, tworzona przez Remiego Kościelnego (Vivid Games) i Przemka Jaworskiego (Zmorph). Tutaj przeczytacie dlaczego zainwestowaliśmy w MX Labs,
 • Omnipack  – full-stack fulfillment dla ecommerce, założony przez ekipę ex pracowników takich firm jak Westwing, McKinsey i iProspect, spółka została wyróżniona przez The Next Web nagrodą za najlepszy scale-up z Polski w 2021 roku. Obecnie prowadzi działalność w Polsce i w Niemczech,
 • ProperGate  –  inteligentne zarządzanie dostawami materiałów budowlanych, spółka założona przez dwóch braci Rafała i Roberta Grudzień oraz seryjną founderkę Annę Walkowską,
 • Stepapp  – Uber dla prac domowych w formie subskrypcji, założony przez polsko-szwedzki duet 20-latków, ostatnio wyróżniony przez magazyn Forbes,
 • Quantum Flytrap  – Polsko-izraelski startup dostarczający interfejsy użytkownika dla komputerów kwantowych,
 • Heroify –  codility dla marketerów autorstwa Pauliny Wardęgi – absolwentki ReaktorX,
 • Plan Be  –  digital green manager autorstwa Agi Maciejowskiej (znanej z założenia i sprzedaży firmy Evenea),
 • i trzy kolejne zamknięte, ale jeszcze nieujawnione inwestycje, o których już niedługo usłyszycie!

Startupy z portfolio SMOK’a pozyskały blisko 170 milionów złotych!

11 z naszych początkowych 12 inwestycji z 2020 r. pozyskało finansowanie kontynuacyjne w 2021 r., co daje bezprecedensowy wskaźnik kontynuacji na poziomie 91,6%!

Vue Storefront rozbiło bank pozyskując 70 mln zł w krócej niż rok od naszej inwestycji pre-seed, przy 11-krotnie wyższej wycenie.

Pozostałe znaczące rundy kontynuacyjne pozyskane przez nasze spółki portfelowe obejmują Return Entertainment (24m zł), Sunroof (22.5m zł), Exit Plan Games (11.3m zł), Authologic (6.3m zł) inSTREAMLY (5m zł), HiPets (3.2m zł), Smart Hotel (3m zł), Rezuro i Gaminate (~1.35m zł każdy).

80% kapitału kontynuacyjnego pozyskanego spoza regionu CEE

Tylko 20% dalszego finansowania naszych startupów pochodziło od aniołów i funduszy VC z Europy Środkowej i Wschodniej, podczas gdy pozostałe 80%, czyli 135 mln zł, pochodziło z Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej.

W wielu przypadkach inwestycje w nasze spółki portfelowe były pierwszymi inwestycjami tych funduszy w regionie CEE, co oznacza, że ​​nasi założyciele, z pomocą naszych partnerów, przyciągnęli do regionu wielu nowych inwestorów z całego świata.

Niektóre z topowych funduszy, które zainwestowały w nasze start-upy portfelowe to: Creandum (Szwecja), Tencent (Hong Kong), colopl (Japonia), Earlybird (Turcja), Paua Ventures (Niemcy), Verge Healthtech (Singapur), Xffirmers (USA), Supernode Global (Wielka Brytania), Sisu Game Ventures (Finlandia), RealtyCorp (Wielka Brytania), Peak Capital (Holandia) czy Bitkraft (Niemcy).

Do grona aniołów biznesu, którzy wspólnie z nami inwestowali zaliczają się founderzy topowych firm technologicznych m. in. James Park (Fitbit), Aaron Patzer (Mint, Carbon Health), Ragnar Sass i Martin Tajur (Pipedrive), Niklas Hed (Rovio) czy Michał Kiciński (CD Projekt RED, Mudita).

Założycielom naszych startupów portfelowych zawsze powtarzamy, że inwestycja SMOKa to ostatnie finansowanie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej którego potrzebują. Potwierdzeniem słuszności naszych słów niech będą powyższe dane dot. rund follow-on.

Dwie z naszych spółek przeszły akcelerator Y Combinator

W SMOK mamy specjalną ścieżkę dla startupów, które chcą przejść akcelerację w Y Combinator, prowadzoną przez naszego venture partnera, Dana Bragiela z San Francisco.

Dan spędza czas z naszymi founderami udoskonalając ich aplikację i prezentację swojego biznesu przed pokazaniem jej partneromi YC. Founderzy otrzymują też szansę poznania dziesiątek byłych absolwentów YC, zarówno z Polski, jak i USA. Oni również służą im pomocą w dopracowaniu pitchu i dostarczają cennych informacji zwrotnych.

W edycji Winter 2021 najlepszego programu akceleracyjnego na świecie wzięły udział dwa polskie startupy – Vue Storefront i Authologic. Obie firmy są naszymi spółkami portfelowymi, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jest to dowodem na to, że nasze podejście się sprawdza w praktyce.

Statystyki naszych zespołów założycielskich

Oto niektóre z ciekawszych statystyk dot. założycieli naszych spółek portfelowych (dane aktualne na grudzień 2021):

 • 90% naszych startupów portfelowych zostało założonych przez seryjnych przedsiębiorców,
 • 60% naszych startupów portfelowych zostało założonych przez założycieli z wcześniejszym exitem na koncie,
 • 45% naszych startupów portfelowych posiada kobietę w zespole założycielskim. Jedna z ekip w 100% składa się w całości z kobiet (Plan Be).
 • Nasze startupy mają średnio 2,7 founderów w zespole.
 • Średni wiek naszego foundera to 36,2 lat, a mediana to 35 lat.

Tak, 45% startupów SMOKa jest współtworzonych przez kobiety

Zgadza się. Prawie połowa wszystkich startupów, w które zainwestowaliśmy, ma przynajmniej jedną założycielkę, czyli o 20 punktów procentowych więcej niż rok temu.

Mimo że nie mamy żadnej oficjalnej strategii dotyczącej różnorodności (tzn. inwestujemy w najlepsze zespoły, jakie możemy znaleźć), wierzymy, że sam fakt, że nasz team jest zróżnicowany (jesteśmy jednym z nielicznych funduszy w Europie Środkowo-Wschodniej z kobietą – partnerką zarządzającą na pokładzie) pomaga nam w uzyskaniu bardziej wszechstronnego spojrzenia w procesie oceny zespołów.

Chcielibyśmy utrzymać podobny poziom obecności założycielek w naszych startupach w kolejnych latach!

Statystyki naszego dealflow

Aby udowodnić, że posiadamy system CRM prezentujemy garść statystyk z naszego procesu inwestycyjnego w 2021 roku:

 • Przejrzeliśmy ponad 1000 potencjalnych inwestycji. Ta liczba obejmuje wszystkie projekty, łącznie z losowymi, niespersonalizowanymi mailami.
 • Przeanalizowaliśmy z tego 513 startupów. Reszta została automatycznie odrzucona ze względu na niewłaściwy region geograficzny, fazę rozwoju spółki lub nie interesującą nas branżę (inwestujemy w software i gry).
 • Rozmawialiśmy z 127 zespołami, częściowo na spotkaniach na żywo, ale w większej poprzez wideokonferencje.
 • Gruntownie przeanalizowaliśmy 59 z powyższych. Zazwyczaj oznacza to kilka spotkań z założycielami, wstępne due dilligence oraz poświęcenie czasu na analizę rynku i konkurencji przez naszych analityków.
 • 20 firm trafiło do naszego ostatniego etapu selekcji (tzw. faza Bragiel Brothers), gdzie w proces inwestycyjny zaangażowani zostali również Paul lub Dan Bragiel.
 • Ostatecznie, w całym 2021 roku zdecydowaliśmy się zainwestować w 10 nowych firm.

Anty-portfolio

Inwestycje, które przegapiliśmy wylądowały w naszym anty-portfolio. Antyportfele większości funduszy VC wyglądają o wiele bardziej imponująco niż ich rzeczywiste portfele. Nie inaczej jest w naszym przypadku.

Do naszych największych przegapionych szans w 2021 roku możemy zaliczyć:

 • RAMP Network  – mieliśmy szansę zainwestować w rundzie seed przy wycenie ~27 mln zł. Ostatnia runda A ogłoszona w grudniu 2021, w której lead inwestorem był Balderton opiewała na kwotę 220 mln zł, przy wycenie spółki na co najmniej €200m (dokładna wycena nie została ujawniona).
 • Sat Revolution – rozważaliśmy inwestycję na początku 2021 roku przy wycenie w okolicach 45 mln zł. Virgin Orbit właśnie zainwestował przy wycenie 600 mln zł.
 • Inne niesamowite startupy, które albo odrzuciliśmy, przeoczyliśmy, albo nie mogliśmy zainwestować z innych powodów, to Pilot, GamerHash, Hiro, RespoVision, Spacelift, Enso, nomagic, merXu, Formation, MyContainer czy Mindgram.

Wszystkim powyższym oczywiście życzymy wszystkiego najlepszego 🙂

Co dalej ze SMOKiem w 2022?

Za nami dwa bardzo udane lata. SMOK wyrósł na fundusz pierwszego wyboru dla seryjnych przedsiębiorców w Polsce. Kolejnym wyzwaniem dla nas będzie powtórzenie tego sukcesu w skali całego regionu Europy Wschodniej.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem okazję odbyć wiele rozmów z przedsiębiorcami i członkami społeczności startupowej w regionie CEE. W czasie tych rozmów zauważyłem kilka charakterystycznych, często przewijających się wniosków:

 • „Lokalni inwestorzy VC są aroganccy i nie rozumieją założycieli (w większości są to byli finansiści).”
 • „Wszyscy tylko czekają na trakcję, a nikt nie chce inwestować pre-seed, gdy nie ma jeszcze działającego produktu czy pierwszych przychodów.”
 • „Inwestorzy obiecują ogromną wartość dodaną, ale zwykle oznacza to, że chcą angażować się w moje codzienne zarządzanie firmą, co wcale nie jest tym, czego od nich potrzebuję. Chcę, aby pomogli mi zdobyć klientów i pozyskać dalsze finansowanie spoza Europy Środkowo-Wschodniej. Większość z nich zapewnia niewielką lub zerową pomoc w tym zakresie”.

Wierzę, że mamy szansę zmienić postrzeganie branży VC w szerszym regionie CEE, poprzez zaopatrzenie lokalnych founderów w szybki dostęp do kapitału i wspierać ich w pozyskiwaniu dalszego finansowania za granicą.

Aby to osiągnąć uruchamiam w 2022 roku nowy większy fundusz – cel to ok 200m PLN na inwestycje w rejonie CEE. Chcę też zatrudnić w SMOK Ventures od 3 do 5 osób, które pomogą nam stać się funduszem VC pierwszego wyboru w Europie Wschodniej dla startupów poszukujących finansowania pre-seed. Mam bardzo „bycze” nastawienie do rynków Ukrainy, Rumunii i czy krajów bałtyckich.