Zainwestowaliśmy w 12 startupów. Podsumowanie roku Czysta3.vc

Dodane:

Szymon Janiak Szymon Janiak

Zainwestowaliśmy w 12 startupów. Podsumowanie roku Czysta3.vc

Udostępnij:

Rok 2021 był dla nas wyjątkowy i… bardzo pracowity. Zamykamy go rekordowo, ponieważ podjęliśmy 12 decyzji inwestycyjnych, czyli średnio angażowaliśmy się w 1 startup miesięcznie. W tym czasie przyjrzeliśmy się ponad 1350 młodym spółkom, co pokazuje, że jesteśmy bardzo wymagający i jedynie około 0,9 proc. startupów ma szansę na pracę z nami. Sprawiło to, że jesteśmy #1 na liście najbardziej aktywnych VC w Polsce i w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Jesteśmy funduszem o kapitalizacji 50 mln złotych, który lokuje średnio milion złotych w spółki znajdujące się we wczesnym etapie rozwoju (tzw. seed capital), które mieszczą się w definicji internet ventures. Oznacza to, że opierają one swój model biznesowy i rozwój, wykorzystując internet oraz oprogramowanie.

Jak wygląda obecnie nasze portfolio?

Portfel inwestycyjny Czysta3.vc szybko się powiększa i na koniec roku 2021 liczył 27 spółek. Wśród nich wymienić można m.in. Applover, Auroria Diamonds, Crisis Propheto, CUX.io, Da Vinci Studio, IdeaTrend, Trusted Software Services, Q2Q Research, Rating Captain, STAFFLY, INKSearch.co, Sunmetric, Kupuje.Live, Dockendo, metriq.cloud, Media Maker czy CloudOval. Pokazuje to dość duże spektrum i zróżnicowanie pod względem obszaru działalności wybranych spółek. Od początku naszego istnienia zrealizowaliśmy już 65 proc. inwestycji w 27 startupów, z łącznie planowanych 42.

Na szczególne podkreślenie działań naszych spółek portfelowych w 2021 roku zasługują sukcesy Applover, który został po raz kolejny wyróżniony przez Deloitte Technology Fast 50 CEE, a także CUX.io, uznany laureatem European Tech and Start-up Days podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Da Vinci Studio pozyskało kapitał na projekt o wartości 4,2 mln złotych z sektora medtech.

Przychody naszych spółek systematycznie rosną

Przede wszystkim cieszy nas fakt, że bazując na szacunkowych danych, nasze spółki odnotowały na koniec 2021 ponad 40 milionów złotych przychodu i ok. 5 mln zysku netto. Jest to o tyle warte podkreślenia, że Czysta jest funduszem, który inwestuje na etapie zalążkowym. W 2021 roku zrobiliśmy też 2 exity – 1 całkowity, kiedy sprzedaliśmy pełny pakiet udziałów spółki Semoni inwestorowi branżowemu, oraz 1 częściowy – w formie management buyout (MBO). Najważniejszym sukcesem jest jednak to, że kilka spółek już osiągnęło próg rentowności.

Aktywny fundusz

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Funduszu Rozwoju, zatytułowanego Transakcje na polskim rynku VC w 2021, znaleźliśmy się na 1 miejscu w rankingu najbardziej aktywnych podmiotów inwestycyjnych na wczesnym etapie w Polsce. Dotyczy to inwestycji do 4 mln złotych, gdzie ex aequo uplasowały się też dwa inne fundusze, które wsparły po 12 start-upów.

Jak wyglądają nasze plany na 2022 rok?

W obecnym roku nie będziemy zwalniać tempa. Chcemy utrzymać tę samą dynamikę rozwoju, co w 2021, również inwestując w 12 startupów. Dodatkowo skupiamy się na pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania dla spółek z naszego portfela. Będziemy również planować kolejne exity. Jest to dość dynamiczne, dlatego o każdym z nich poinformujemy na bieżąco.

Autor: Szymon Janiak, partner zarządzający Czysta3.vc

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem