Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmieni się w wirtualne biuro rachunkowe

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmieni się w wirtualne biuro rachunkowe

Udostępnij:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął plan działań na lata 2021-2023. Wśród kluczowych celów jest zbudowanie w ciągu najbliższych trzech lat wirtualnego biura rachunkowego. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą musieli już sami się rozliczać, zrobi to za nich ZUS.

– Staniemy się wirtualnym biurem rachunkowym dla osób prowadzących firmy. W ciągu najbliższych trzech lat sposób funkcjonowania ZUS-u ulegnie daleko idącej transformacji. Zakład chce wziąć na siebie ciężar obliczania i rozliczania składek w firmach. To ma znacznie zredukować liczbę błędów, a co za tym idzie liczbę kontroli. Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Chcemy, żeby cała operacja była uproszczona, podobnie jak w przypadku zeznań podatkowych – mówi w rozmowie z money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u.

W praktyce wyglądałoby to tak, że to ZUS przygotowywałby wszystkie rozliczenia, a przedsiębiorca musiałby jedynie zatwierdzić dokument. Dzięki temu Polacy raz na zawsze będą mogli pożegnać się z mozolnym wypełnianiem dokumentów za siebie i swoich pracowników, co z pewnością wpłynie również na zmniejszenie ilości błędów. Dodatkowo przedsiębiorcy będą ponosili mniejszą odpowiedzialność w przypadku pojawienia się niezgodności. 

Uścińska w rozmowie z money.pl podkreśliła również, że dzięki planowanym zmianom zostanie przyspieszone przyznawanie zasiłków, emerytur i rent. Stanie się tak dzięki mniejszej ilości procedur wyjaśniających, które obecnie obciążają pracę urzędników.