Zakładasz swój pierwszy biznes? Możesz dostać korzystne „Wsparcie w Starcie”

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

wsparcie dla zakładających biznes

Udostępnij:

Wybuch pandemii spowodował zmiany na rynku pracy. Zmieniło się również nasze życie i postrzeganie świata. Dla niektórych obecna sytuacja jest motywacją do realizacji głęboko skrywanych marzeń o własnym biznesie. Wielu z nas chce wykorzystać nową rzeczywistość, aby otworzyć swoją własną działalność. Jak uzyskać korzystne wsparcie finansowe na start?

Materiał pochodzi z ebooka „E-commerce 2020/2021. Jak skutecznie sprzedawać w Internecie?”.
Pobierz za darmo!

Już ponad 2500 lat temu Heraklit z Efezu zauważył, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Nie przywiązujemy wagi do tej mądrości, bo rzeczy zazwyczaj po prostu się dzieją – te dobre i te złe. Dryfujemy niesieni na falach codzienności, aż do momentu ogromnego sztormu. Kiedy zaczynamy panować nad sytuacją, uświadamiamy sobie, że wiele aspektów naszego bytu zniknęło, albo przybrało zupełnie inny obrót. Jedynym wyjściem jest dostosowanie się do sytuacji, albo wykreowanie zupełnie nowych realiów.

Pandemia zmieniła nasze funkcjonowanie

Tak też się stało w marcu tego roku. Rozprzestrzeniający się wirus pozamykał nas w domach. Wielu ludziom odebrał pracę, zabrał możliwość wyjścia do kina, odwiedzania znajomych czy rodziny. Dla części z nas zastana sytuacja okazała się być ogromnym ciosem. Z kolei inni, postanowili zadbać o siebie i swoją przyszłość, dając sobie nową szansę.

Pandemia stała się czasem przemyśleń i podejmowania wyborów. To, co odkładaliśmy na później, nagle zrobiło się palącym problemem. Rezygnacja z nielubianej pracy, troska o zdrowie, bliskich i środowisko, czy zmiana przyzwyczajeń – od kilku miesięcy w wielu domach wychodzi na pierwszy plan.

Niebezpieczeństwo zakażenia spowodowało, że zamieniliśmy codzienne zakupy w osiedlowym sklepiku na kupowanie zdrowej żywności przez internet. Oprócz tego na liście wielu konsumentów znalazły się sprzęty codziennego użytku, a nawet akcesoria związane z ogrodem, bo sporo osób postanowiło założyć na balkonie swój pierwszy „ogródek”. Zakupy w aptece, nabywanie kosmetyków, czy środków czystości również zmieniły się przeniosły się do internetu.

E-commerce rośnie w siłę!

W czasie kwarantanny, sprzedający swoje produkty i usługi w internecie ucierpieli najmniej. Oczywiście nie wszyscy, bo na początku sprzedawcy oferujący odzież, biżuterię lub kosmetyki odczuli gwałtowny spadek zainteresowania swoimi towarami. Jednak po pierwszym szoku, jakiego doznali konsumenci na wieść o lockdownie, obroty tych sprzedawców wróciły do normy, a w wielu przypadkach nawet przerosły ich oczekiwania.

Eksperci uważają jednogłośnie, że wzrost zainteresowania e-commercem, nie był tylko typowy dla lockdownu. Trend wzrostowy w tej branży ma się zwiększać w najbliższych latach. Co może wieszczyć sporo nowych, całkiem zyskownych biznesów.

Branże, których wirus się nie ima

E-commerce to nie jedyny obszar, który wyszedł z pandemii obronną ręką. Specjaliści z branży IT, analitycy, graficy, doradcy finansowi, prawnicy, szkoleniowcy, księgowi, czy specjaliści Google i Facebook Ads także radzili sobie całkiem dobrze. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie te zawody możemy wykonywać zdalnie. Zatem większą szansę na przetrwanie miały te biznesy, które nie wymagały osobistego kontaktu z klientem.

Spinning online? Można!

Drugimi „wygranymi” stali się ci, którzy zdołali przenieść swoją działalność do internetu. Fryzjerzy i kosmetyczki zaczęli sprzedawać akcesoria i kosmetyki na błyskawicznie powstających stronach. Groomerzy tęskno wyczekujący klientów na czterech łapach, rozpoczęli sprzedaż online gadżetów dla pupili. Kto mógł, przenosił swój warzywniak na stronę www. Każdemu, komu starczało chęci i odwagi organizował swoją biznesową przestrzeń, w zupełnie nowych, nikomu wcześniej nieznanych realiach.

Ludzie zaczęli organizować na stronach internetowych lokalne bazary, gdzie producenci ekologicznych produktów mieli szansę znaleźć nowych nabywców. Dawniej byli ograniczeni tylko do kilku dni na targu. Teraz mogą sprzedawać cały czas, nie bacząc na niedziele bez handlu, święta, ani porę dnia. Czyż to nie wspaniałe? Nagle pojawiło się mnóstwo okazji do zarabiania, a tym samym utrzymania swojej rodziny.

Wiele biznesów świadczących zajęcia rekreacyjne, również przeniosło się w bardziej sprzyjające ostatnio miejsce, czyli do świata wirtualnego. Trenerzy zaczęli organizować sesje spinningu, zumby, jogi czy fitnessu online. Każdy spragniony ruchu może (nadal!) dołączyć do płatnych zajęć, ćwicząc w domowym zaciszu, jednocześnie słuchając komend trenera w internecie.

W taki sposób przedsiębiorcy próbowali ratować swoje biznesy przed upadkiem. Niektórzy śmiałkowie z sukcesem się przebranżawiali. Nasłuchiwali aktualnych potrzeb klientów i dostarczali im szybko deficytowych usług czy produktów. Masa klientów w dalszym ciągu korzysta z zajęć czy zakupów online, choć przedtem zupełnie sobie tego nie wyobrażali.

Zostań swoim szefem

Wszystkich, którzy odważyli się przenieść biznes do internetu, lub rozpocząć całkiem nowe przedsięwzięcie – łączy jedno – są swoimi własnymi szefami. Podjęli ogromne ryzyko, rzucili się w fale nieznanego i głębokiego oceanu, ale są zdeterminowani, by płynąć. Nie chcą być już zwykłym marynarzem wykonującym polecenia. Zapragnęli być kapitanem własnej łajby. Marzą, by sterować okazałym żaglowcem. Snują plany, kreślą mapy, ustalają kurs. Zdarzy się nie raz, że zewnętrzne warunki będą mrozić krew w żyłach. Ale każdy kapitan ma świadomość, że poza naturą, to on wpływa na załogę, prędkość, rodzaj łodzi i destynację. Czasem może być trudno, załoga będzie potrzebować wsparcia już na początku. Dobrze być odważnym, ale także przewidującym i zapobiegawczym. Ważne, by już na starcie dostać dobre koło ratunkowe.

Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie

Każdy, kto planuje założenie własnej firmy boryka się niejednokrotnie z szeregiem wątpliwości: czy mój pomysł wypali? jak poradzę sobie z formalnościami? czy podołam finansowo?

Aby zniwelować tę finansową niepewność, Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje Program Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie. Jest to rządowa inicjatywa, która funkcjonuje na rynku od 2013 r., realizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach Programu można otrzymać nisko oprocentowaną pożyczkę z przeznaczeniem na podjęcie działalności gospodarczej lub utworzenie miejsca pracy. Wnioskodawcy oraz pożyczkobiorcy mogą skorzystać także z bezpłatnych usług szkolenia i doradztwa, co jest dużym ułatwieniem w początkowej fazie prowadzenia biznesu.

Dzięki wsparciu uzyskasz fundusze na założenie firmy i przez rok będziesz płacić max 2,5 zł miesięcznie. To łącznie generuje koszt około 120 zł przy założeniu, że korzystasz z pożyczki w kwocie 100 tys. zł na 7 lat z 12-miesięczną karencją w spłacie kapitału. A więc zwracasz praktycznie tyle samo, co pożyczasz.

Kto może skorzystać ze „Wsparcia w Starcie”?

Program skierowany jest do studentów ostatniego roku, absolwentów szkół i uczelni wyższych, osób bezrobotnych, opiekunów osób niepełnosprawnych. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze 35 lat, nie jesteś zatrudniony, ale szukasz wyzwań na rynku pracy i chcesz rozpocząć swój własny biznes – Wsparcie w Starcie jest właśnie dla Ciebie. Jeśli masz już pomysł na biznes, sprawdź, czy jesteś w grupie objętej wsparciem.

Jak to wygląda w praktyce?

 • składasz wniosek o pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
 • w przypadku pozytywnej decyzji, zakładasz działalność gospodarczą,
 • podpisujesz umowę pożyczki z pośrednikiem finansowym oraz ustanawiasz zabezpieczenie spłaty,
 • otrzymujesz wypłatę środków,
 • jesteś swoim własnym szefem!

Jeśli już prowadzisz działalność gospodarczą, możesz otrzymać wsparcie z pożyczki na utworzenie miejsca pracy.

Sprawdź już teraz czy jesteś w grupie objętej wsparciem!

 1. Pożyczki na utworzenie stanowisk pracy dla bezrobotnych lub poszukujących pracy opiekunów, w tym skierowanych przez PUP udzielane będą:
  1. podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą,
  2. niepublicznym przedszkolom, niepublicznym szkołom,
  3. producentom rolnym.
 2. Pożyczki na utworzenie stanowisk pracy dla bezrobotnych, poszukujących pracy opiekunów lub poszukujących pracy absolwentów, w tym skierowanych przez PUP udzielane będą:
  1. podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rehabilitacyjnych na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych,
  2. żłobkom lub klubom dziecięcym na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć.

Dowiedz się więcej o Programie Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie i zostań swoim szefem!