Zakończył się Polish Tech Day. W wydarzeniu wzięło udział ponad 700 osób

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Zakończył się Polish Tech Day. W wydarzeniu wzięło udział ponad 700 osób

Udostępnij:

W tym roku spotkaliśmy się zarówno na konferencji online, jak i spotkaniach fizycznych w trzech europejskich miastach. Skupiając się na temacie „Łączenia społeczności” (”Connect to the Community”), zapoznaliśmy uczestników z ekspertami technologicznymi, polskimi startupami i tymi, którzy sukcesywnie promują polskie innowacje zagranicą, połączyliśmy startupy z inwestorami oraz po prostu członków polskiej społeczności technologicznej. Poniżej przedstawiamy podsumowanie wszystkich wydarzeń Fundacji PLUGin zorganizowanych przy okazji Polish Tech Day w pierwszej połowie czerwca.

Polish Tech Day 2022 – Connect to the Community

Stworzony w 2015 roku, Polish Tech Day (PTD) jest jedną z najważniejszych konferencji technologicznych, a także największym projektem Fundacji PLUGin, organizacji non-profit, prowadzoną przez członków społeczności polskiej diaspory technologicznej z całego świata. Celem konferencji Polish Tech Day jest łączenie (connect), inspirowanie (inspire) oraz wzmacnianie (empower) członków społeczności, by rozwijali nowatorskie biznesy technologiczne i mieli wpływ na tworzenie zmian na skalę globalną. Goszczący do tej pory już ponad 100 partnerów i sponsorów, 3000 uczestników, PTD jest organizowany przez tuzin wolontariuszy z sześciu różnych krajów, odzwierciedlając tym samym różnorodność Polonii.

– Od 2020, spotykaliśmy się wyłącznie wirtualnie. Pandemia wpłynęła nie tylko na postrzegane roli technologii w kontaktach międzyludzkich, ale również na nasze postrzeganie bliskości i pomocy. Chociaż nie zdążyliśmy odetchnąć po ostatnich dwóch latach, stajemy dziś przed kolejnym wyzwaniem — wojną na terytorium Europy, która jest wielką tragedią naszych sąsiadów. Obserwujemy jednakże w pewien sposób rozwój tego, czemu podwaliny dała nam pandemia i o czym też mówiliśmy na zeszłorocznym Polish Tech Day — rozwój rozwiązań technologicznych służących społeczeństwu i dobru drugiego człowieka. Na tegorocznej edycji chcemy więc spojrzeć na innowacje i łączenie się ze społecznością – mówił przed konferencją Kuba Janas, dyrektor projektu Polish Tech Day.

Konferencja online – 10 czerwca

Na tegoroczną edycję konferencji, odbywającą się wirtualnie za pomocą platformy Hopin, zarejestrowało się prawie 300 osób, aktywnie korzystających z opcji chatu i networkingu 1:1. Chociaż większość uczestników pochodziła z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, gościliśmy również osoby z Chile, Kanady, Argentyny i krajów azjatyckich. “Pokazuje to tylko, że Polish Tech Day jest szansą na połączenie się z polską diasporą technologiczną z całego świata” – mówi Kuba Janas.

Konferencja online oferowała uczestnictwo w zróżnicowanych panelach, przybliżających tematy społeczne i technologiczne. W dwóch krótkich panelach dowiedzieliśmy się więcej na temat Fundacji PLUGin oraz sponsora strategicznego konferencji, Google for Startups. Podczas sesji “Biznes i organizacje wspomagające Ukrainę – perspektywa technologiczna” połączyliśmy się z dwoma prelegentami, przebywającymi na terenie Ukrainy, Evgeny Galkin (Dyrektorem Google Ukraine) i Oleksandrą Bernatską (współzałożycielką i CPO w Skyworker), a także z Marią Smerechuk (współzałożycielka i COO w Mindly) i Maciejem Szczepaniakiem (inwestorem i współzałożycielem Ukraine Tech Collective) w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak ukraińskie startupy radzą sobie w czasie wojny i jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników w tak trudnych czasach. Następnie Muzeum Emigracji w Gdyni przedstawiło szczegóły swojego nowego projektu “Femigracja”, dotyczącego wysoko wykwalifikowanych polskich emigrantek, ich sytuacji życiowej i zawodowej, przyczyn i uwarunkowań wyjazdów.

Marcin Kosicki (Fundacja PLUGin; Associate Partner w Foster + Partners) rozmawiał z architektem, Adrianem Krężlikiem (Dosta Tec; School of Form) porozmawiają na temat “Technologii designu w architekturze”, zastanawiając się, jak innowacje technologiczne mogą zmienić przemysł budowlany i projekty architektoniczne, a tym samym przyczynić się do transformacji naszych miejsc do życia. Podczas panelu “Technologia i dane w sporcie”, Berta Hampel (Fundacja PLUGin, Senior Analytics Consultant w Curve Analytics) zaczęła od rozmowy na żywo z Pawłem Osterreicherem (ReSpo.Vision), Adamem Szummerem (Analityk.edu.pl) i Andreu Casadellá (improfit.ai) na temat tego, jak dane kształtują rozgrywki sportowe oraz jak mogą wpływać na nasze życie. Następnie obejrzeliśmy wcześniej nagrany wywiad z medalistą olimpijskim i biznesmenem, Mateuszem Kusznierewiczem, o tym, jak bazy danych mogą wpłynąć na zdobycie mistrzostwa.

Poprzednie edycje miały formę całodniową. W tym roku Polish Tech Day zdecydował się na popołudniowe wydarzenie. “Bardzo nam się podoba formuła krótkich, acz treściwych wydarzeń raz do roku – jest to szansa na zbudowanie festiwalu technologii otwartego dla wszystkich” – dodaje Kuba Janas.

Nagrania z konferencji online są dostępne na kanale YouTube PLUGin Foundation tutaj.

Ambasadorzy Polskich Innowacji – 10 czerwca

Konferencja online zakończyła się rozdaniem nagród API – dla Ambasadorów Polskich Innowacji, doceniających osoby, które swoimi działaniami w sektorze innowacji i technologii najskuteczniej promują Polskę na arenie międzynarodowej. Tegoroczna edycja odbyła się już po raz czwarty. Zwycięzcy zostali wybrani wspólnie z partnerami API, Polonium Foundation i Kulczyk Investments. W tym roku nagroda została przyznana w trzech kategoriach – API Rising Star, API Scientific Research oraz API Business Leader. Decyzja co do wybrania zwycięzcy opierała się na globalnym sukcesie, osiągniętym indywidualnie, lub z firmą lub organizacją reprezentowaną przez kandydata, zaangażowanie w sektor technologiczny i innowacyjny, a także znaczące przyczynienie się do tworzenia pozytywnego obrazu Polski.

Nagrodę API 2022 zdobyli:

  • API Rising Star: Fryderyk Sitnik (twórca TeenCrunch) za stworzenie inkubatora dla startupów założonych przez nastolatków,
  • API Business Leader: Ela Madej (przedsiębiorczyni i inwestorka, współtwórczy i partnerka w Fifty Years) za odważne dążenie do rozwiązania największych problemów świata za pomocą jej inteligencji, a także wspomaganie innych w robieniu tego samego jako liderzy biznesu,
  • Scientific Research: Joanna Jurek (doktor nauk nt. żywienia człowieka i immunologii) – za dzielenie się nowatorską, opartą na dowodach wiedzą z dziedziny odżywiania na temat tego, jak skutecznie poprawić ogólny stan zdrowia społeczeństwa i jakość posiłków.

Zwycięzcy otrzymali wyjątkowe wirtualne statuetki NFT, przygotowane przez Agnieszkę Pilat, artystkę-rezydentkę w Boston Dynamics, która swoją działalnością wpisuje się w tematykę tegorocznej edycji Polish Tech Day. Artystka nie tylko czerpie inspiracje z technologii i używa jej do tworzenia swoich dzieł, ale również wspiera akcje charytatywne – jej obraz został niedawno wylicytowany za czterdzieści tysięcy dolarów, sumę, która została przekazana przez Pilat na pomoc Ukrainie.

Nagranie z Gali oraz rozmowy z laureatami są dostępne na kanale YouTube PLUGin Foundation tutaj.

Spotkania networkingowe – 14-16 czerwca

Nową formą na tegorocznym Polish Tech Day były spotkania networkingowe organizowane w trzech europejskich miastach, podczas których najważniejszym elementem byli uczestnicy. Poznawanie nowych ludzi i czerpanie inspiracji z rozmów z innymi doświadczonymi osobami zawsze było kluczowe dla naszej konferencji. Udział był bezpłatny, tak samo, jak w konferencji online. Zainteresowanie było tak duże, że musiała zostać wprowadzona selekcja ze względu na limit miejsc. Spotkaliśmy się z ciekawymi, podobnie myślącymi ludźmi, zarówno z polskiej diaspory innowacyjnej, jak i społeczności technologicznej i wszystkich tych, którym bliskie są nasz wartości.

Spotkanie w Warszawie odbyło się 14 czerwca w siedzibie Google for Startups Campus (Plac Konesera), wzięło w nim udział 105 osób, będących przede wszystkim przedstawicielami środowiska startupowego i firm wspierających startupy pod względem marketingowym. Nie zabrakło też inwestorów gotowych usłuszeć o kolejnych przedsiębiorczych pomysłach oraz członków i zarządzających organizacjami społecznymi, np. fundacjami. Wydarzenie w Warszawie różniło się od pozostałych tym, że nie było na nim panelu dyskusyjnego. Zamiast tego uczestnicy wzięli udział w grze Kahoot na temat polskiego ekosystemu startupowego, mając szansę wygrać nagrody od sponsora, Google for Startups. “Dostaliśmy świetny feedback, kilka osób powiedziało wprost, że jest to chyba najlepszy event networkingowy, na jakim byli. Uczestnicy byli zachwyceni społecznością, z którą mieli szansę się spotkać. Z tego prostego powodu, że mieli ogrom wspólnych tematów oraz występowała bardzo duża kompatybilność pomiędzy biznesami” – mówi Kamil Kozłowski z Fundacji PLUGin, odpowiedzialny za organizację wydarzenia w Warszawie.

W Paryżu spotkaliśmy się 15 czerwca w Ambasadzie RP w urokliwym budynku Hotel de Monaco. W wydarzeniu wzięło udział 200 osób, pochodzących głównie z Polski i Francji, ale nie zabrakło również uczestników z innych krajów europejskich oraz z USA, przebywających w mieście przy okazji konferencji VivaTech. Gościliśmy profesjonalistów z m.in. głównych banków, komunikacji, edukacji, energetyki, transportu, ubezpieczeń oraz organizacji państwowych. “Spotkanie łączyło w sobie oficjalne protokoły Ambasady z dynamiką i energią Fundacji PLUGin” – podkreślają Katarzyna Moritz i Natalia Wrzesień z Fundacji PLUGin, odpowiedzialne za organizację spotkania w Paryżu. Wspólnie ze współorganizatorami (Ambasadą Rzeczpospolitej w Paryżu, Polską Agencją Inwestycji i Handlu i Polską Funduszem Rozwoju), uważamy wydarzenie za sukces pod względem uczestników, zainteresowania i treści merytorycznej (debata i prezentacja startupów). Wśród uczestników znaleźli się m.in. laureaci tegorocznej Nagrody API, a także Zofia Kierner (zeszłoroczna zwyciężczyni API Rising Star oraz Forbes under 30).

 Ostatniego dnia, 16 czerwca, spotkanie odbyło się w Londynie w Eight Moorgate Club z widokiem na panoramę miasta. Wydarzenie było zorganizowane wspólnie z Polish City Club i sponsorowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu i Leaware Software House. Udział wzięło ponad 100 osób, przedstawicieli lokalnej i międzynarodowej społeczności technologicznej. Ale, “co najważniejsze, było to międzynarodowe wydarzenie networkingowe, co znaczy, że startupy z Europy Środkowo-wschodniej mogli poznać brytyjskich inwestorów. Dla nas jest to dokładnie to, co chcemy osiągać” – mówi Kuba Janas, który był również odpowiedzialny na londyńskie spotkanie.

Zdjęcia z wydarzeń fizycznych są dostępne tutaj.

Investor Lunch – 16 czerwca

Nowością w tym roku również był ekskluzywny Lunch Inwestorski, będący naturalną ewolucją jednego z projektów Fundacji PLUGin – Pitch To London. PLUGin od zawsze starał się wspierać polskie startupy. Podczas gdy dzięki Pitch To London polskie startupy miały okazję zaprezentować się przed brytyjskimi inwestorami, wiemy, że konkursy startupowe mają szczególnie ustrukturyzowaną formułę i tym samym nie sprzyjają bezpośrednim kontaktom między przedsiębiorcami i inwestorami. Podczas naszego Lunchu staramy się to zmienić.

16 czerwca, przed wydarzeniem networkingowym, spotkaliśmy się w Londynie z wyselekcjonowaną grupą startupów zainteresowanymi pozyskaniem funduszy od brytyjskich inwestorów lub wejściem na rynek brytyjski. Celem było stworzenie przestrzeni na prezentację, rozmowę i budowanie relacji biznesowych. Inwestorami byli Piotr Bukanski (Beringea), Eleonora Mantovani (PROfounders Capital) i Chris Church (Kreos Capital). “Chociaż pierwszy Lunch był trochę eksperymentalny, żeby dowiedzieć się, czy taki format w ogóle działa i czy jest to coś, czym zarówno startupy i inwestorzy byliby zainteresowani, możemy z pełną pewnością powiedzieć, że był to sukces, owocujący ważnymi relacjami” – mówią Adrian Kondrat i Paulina Spaccarotella z Fundacji PLUGin, organizujący Lunch Inwestorski.

MamStartup był patronem wydarzenia.