Zalety i wady stosowania nowoczesnej technologii w biurze

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Zalety i wady stosowania nowoczesnej technologii w biurze

Udostępnij:

Rozwiązania technologiczne niejednokrotnie okazują się być genialnym pomysłem, który usprawnia pracę i ułatwia wykonywanie zadań. Szybka komunikacja z klientem, możliwość kooperacji z współpracownikami on-line, a także bezproblemowe i natychmiastowe załatwienie formalności bez wychodzenia z biura to tylko niektóre korzyści. Niestety, przy wielu zaletach technologii, nie można bezkrytycznie chwalić postępującej cybernetyzacji i uzależnienia powodzenia firmy od obecności w sieci. Jakie są plusy i minusy korzystania z nowoczesnej technologii w biurze?

Zalety stosowania rozwiązań technologicznych

Bez wątpienia pierwsze, o czym pomyślimy słysząc „rozwiązania technologiczne w firmach”, będą zalety i ułatwienia płynące ze stosowania laptopa, smartphone’a, a nawet rzutnika czy urządzenia wielofunkcyjnego. Wśród nich można wymienić:

  • Szybszy przepływ informacji – nie musimy organizować odpraw pracowniczych, spotkań z partnerami czy odręcznie sporządzać raporty; wystarczy aplikacja do zarządzania zadaniami zespołowymi czy kontakt przez social media.
  • Oszczędność kosztów – zakup takich rozwiązań jest wyłącznie wydatkiem jednorazowym, który w przyszłości okazuje się tańszym i bardziej ergonomicznym rozwiązaniem niż zatrudnienie dodatkowego personelu.
  • Możliwość pracy w dowolnym miejscu – home office, który zyskuje na wartości w kolejnych przedsiębiorstwach, nie byłby możliwy bez laptopa, tabletu czy innego urządzenia mobilnego.
  • Łatwy wgląd do potrzebnych danych – nie musisz przynosić ze sobą sterty papierów, licznych segregatorów i teczek pełnych dokumentów; wystarczy, że masz dostęp do urządzenia mobilnego z dostępem do wewnętrznych baz danych.

Wady stosowania rozwiązań technologicznych

Zachwyt nad technologią jest oczywiście uzasadniony, jednak bezkrytyczne patrzenie na korzyści może uśpić naszą czujność, co w konsekwencji przyniesie katastrofalne skutki. Warto zdać sobie sprawę z tych zagrożeń:

  • Narażenie na cyberataki – hakerzy nie próżnują, ich celem padają nie tylko gigantyczne korporacje, ale i małe przedsiębiorstwa, a ich metody i sposoby na kradzież danych stają się coraz bardziej zuchwały i perfidny.
  • Pokusa nadużycia zaufania – w biurze możemy bez problemu rozliczyć pracownika z czasu, który faktycznie przepracował, zaś w mieszkaniu zatrudnionego nie możemy nadzorować postępów jego obowiązków.
  • Niska aktywność fizyczna – nie musisz wstawać po segregatory, przesył informacji również odbywa się z biurka; na tym wszystkim mogą ucierpieć Twoje stawy, kręgosłup i mięśnie pleców, jeśli nie będziesz ćwiczyć po pracy.
  • Koszty wdrożenia – niektóre technologie, szczególnie te związane z produkcją i magazynowaniem, mogą się okazać na tyle kosztowne, że większości z nas zwyczajnie nie będzie na nie stać.

Odpowiedni balans między przesytem a niedosytem technologicznym znacznie ułatwi organizację pracy w firmy. Mając tego świadomość, SKEPP proponuje biura do wynajęcia Wrocław w dogodnej lokalizacji i z odpowiednim wyposażeniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i zadawaniem pytań naszym doradcom, którzy chętnie udzielą Państwu informacji.