Zaprojektuj meble z aplikacją Tylko

Dodane: 28.09.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

Polski startup Tylko.com właśnie miał swoją europejską premierę na Designjuction 2015 – głównej wystawie London Design Festival. Razem ze światowej sławy projektantem wzornictwa przemysłowego Yves‘em Béhar zaprezentowali nowy aplikację dedykowaną branży meblarskiej.

Designerskie projekty w pełni skoordynowane w mobilną aplikacją reprezentują innowacyjne podejście do projektowania i kupowania mebli. Regał Ivy shelf, stół Hub Table oraz młynek do soli i pieprzu Totem Mill dostępne są w sprzedaży na terenie Polski, Niemiec, Austrii oraz Wielkiej Brytanii.

Masowa customizacja i automatycja produkcji w smartfonie czyli design XXI wieku

Tylko.com to aplikacja na smarfon lub tablet reprezentująca nowe podejście do designu i kupowania mebli. Wykorzystana w aplikacji technologia rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) umożliwia zaprojektowanie i dopasowanie mebla do swoich potrzeb. Klient może wejść w kolaborację z designerem i dostosować jego produkt według swoich preferencji w sposób przewidziany przez projektanta. Każdy mebel możliwy jest do skonfigurowania również na stronie internetowej Tylko.

Na zdjęciu: twórcy aplikacji Tylko | fot. materiały prasowe 

Aplikacja nie narzuca określonej formy mebla, lecz umożliwia wybór każdego z jego elementów, zarówno pod względem wielkości, kształtu, materiału, jak i koloru. Meble są umieszczane w rzeczywistej wielkości w pomieszczeniu, co daje klientowi możliwość oszacowania odpowiedniej wysokości i szerokości zaprojektowanego produktu. Aplikacja pozwala poczuć, jak zamówione meble będą wyglądały w przestrzeni domu lub biura, zanim się tam pojawią – tłumaczy Jacek Majewski, współzałożyciel i projektant Tylko.

Model biznesowy Tylko.com oparty jest na zautomatyzowanej produkcji i systemie dostaw prosto do klienta. Jeden klik i pliki produkcyjne wysyłane są bezpośrednio do fabryki, by następnie gotowy mebel trafił do klienta bez dodatkowych pośredników.

– Produkcja odbywa się wyłącznie w polskich fabrykach obsługujących ekskluzywne marki meblowe. Podczas gdy inne firmy zamawiają̨ tysiące sztuk, Tylko produkuje pojedyncze egzemplarze. Dzięki eliminacji pośredników, sprzedawców i problemu magazynowania, możemy zaoferować́ klientom dobrze zaprojektowane, wysokiej jakości produkty w przystępnej cenie – mówi Benjamin Kuna, współzałożyciel Tylko.

Rozkochać w sobie Dolinę Krzemową i inwestorów

Na początku 2014 roku w San Francisco Tylko.com (wtedy jeszcze pod nazwą CSTM) został zwycięzcą prestiżowego Launch Festival w kategorii Best Technical Achievement. Jury i uczestnicy konferencji docenili zaawansowaną technologię Tylko.com. Tym samym startup dołączył do grona takich zwycięskich projektów biznesu jak: Dropox, Fitbit czy Spacemonkey.

Niecały rok później startup pozyskał 1.6 mln USD od 8 zagranicznych inwestorów,wśród nich znalazł sie także wspomniany, Yves Béhar – najbardziej wpływowy designer na świecie. Jest także dyrektorem kreatywnym w Jawbone, właścicielem wielokrotnie nagradzanego fuseproject, a także doradcą oraz designerem jednego z pierwszych produktów Tylko. Jego realizacje wykorzystują inteligentne rozwiązania w taki sposób, aby odbiorcy mogli w nich odnaleźć zupełnie nowe zastosowania. Meblową rewolucję wsparli także m.in.:

  • Paua Ventures – jeden z najlepiej perfomujących funduszy w Niemczech. W tym roku sprzedał grupie mediowej ProSiebenSat.1 udziały w dwóch projektach e-commerce – Flaconi i Amorelie.
  • Jos White – inwestor prywatny, co-founder i partner w nowojorskim funduszu Notion Capital. Jos był co- foundererm i szefem marketingu w RBR Network (sprzedany Datatec za 60 mln $), Star (sprzedany Claranet za 90 mln $) oraz MessageLabs (sprzedany Symantecowi za 700 mln $).
  • Joanne Wilson – anioł biznesu, zaangażowana kapitałowo w kilkanaźcie startupów m.in. Blue Bottle Coffe, Spring czy Architizer.
  • Marcus Segal – wiceprezes ds. operacyjnych w Zynga Games, amerykańskim producencie gier przeglądarkowych m.in: FarmVille, CityVille czy Zynga Poker.

Zespół zarządzający przekonał inwestorów, dla których były to pierwsze inwestycje w Polsce, do objęcia udziałów w spółce z o.o. Założyciele Tylko.com to wszechstronni projektanci Hanna Kokczyńska i Jacek Majewski, przedsiębiorca Benjamin Kuna, architekt Mikołaj Molenda oraz specjalista od designu parametrycznego Michał Piasecki.

Ivy, Hub, Totem – trzy produkty, które zyskały uznanie na London Design Festiwal

Regał Ivy, wykonany z najwyższej jakości sklejki importowanej z Finlandii lub drewna jaworowego, to pierwszy produkt stworzony przez projektantów Tylko.com. Łączy klasyczny design z nowoczesnymi metodami produkcji. Projektując swoją półkę klient może wybrać spośród czterech proponowanych układów przestrzennych: Slant, Gradient, Mosaic and Grid i dostosować ich ostateczny wygląd za pomocą aplikacji.

Owocem współpracy projektanta Yves’a Béhar i założycieli Tylko.com jest stół Hub Table, który może pełnić funkcję stołu konferencyjnego, stołu do jadalni, biurka czy stolika kawowego. Hub Table wykończony jest wytrzymałym, matowym laminatem o dużej gęstości lub naturalnym dębowym fornirem. Z kolei modułowy młynek do pieprzu i soli Totem Mill to dzieło utalentowanego projektanta, Krystiana Kowalskiego. Elementy urządzenia mogą być sześciokątne lub owalne, wysokie i niskie, wykończone bezbarwnym lub kolorowym lakierem.

https://youtu.be/x4RWuw6_gYE