Zasady działania biznesu franczyzowego

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Zasady działania biznesu franczyzowego

Udostępnij:

Obecnie jak nigdy dotąd można przebierać w ofertach biznesu franczyzowego. Polega on na prowadzeniu działalności na podstawie systemu przygotowanego przez innych. Dzięki temu pomija się etap tworzenia marki, dbania o marketing i logistykę. Jednak wejście w ten rodzaj biznesu należy odpowiednio przemyśleć i się do niego przygotować. Oto kilka rad.

Zdecyduj się na właściwą branżę

Gotowy model biznesowy nie zawsze gwarantuje rentowność prowadzonego biznesu. Na sukces składa się kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest podjęcie decyzji, co będzie się robić. Najlepiej, gdy branża jest środowiskiem, w którym poruszasz się bardzo swobodnie. Oszczędzisz czas na naukę i aklimatyzację w danej dziedzinie biznesu. Jeśli nie wiesz, jaką franczyzę na start wybrać, zadaj sobie kilka pytań, które określą Twoje preferencję, mocne strony i zainteresowania.

Odpowiednia branża to nie tylko miejsce, w którym czujesz się dobrze i które znasz. Musi ono również być odpowiedzią na potrzeby klientów. Może się zdarzyć, że jakaś rozpoznawalna sieć będzie świetnym sposobem na biznes w jednym miejscu, a w innym nie wypali kompletnie. Nasycenie rynku nie jest równomierne, dlatego zbadaj jego potrzeby bardzo dokładnie.

Poznaj franczyzodawcę i jego ofertę

Jest wiele sposobów na to, by zaznajomić się z propozycjami konkretnych podmiotów. Można ich szukać na targach franczyz lub w katalogach. Polska Organizacja Franczyzodawców zrzesza firmy, które zgadzają się na przestrzeganie europejskich norm etycznych i biznesowych. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć franczyzę i gdzie szukać dobrego modelu, możesz szukać właśnie tam. Rynek oferuje również pośredników w kontaktach z sieciami i szkoleniu przygotowawczym do takiego biznesu.

Współpraca z dużą firmą zawsze odbywa się na określonych przez nią zasadach. Dlatego trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Licencja, jaką uzyskasz, obarczona jest nie tylko przywilejami, ale również obowiązkami z Twojej strony i pewnymi ograniczeniami. Dlatego zapoznaj się bardzo dobrze z wymaganiami stawianymi przez franczyzodawcę i poświęć czas na zrozumienie ich sensu.

Kolejnym krokiem jest osobisty kontakt z przedstawicielem danej firmy. Informacje, jakie uzyskasz, pozwolą Ci na określenie poziomu jakości przyszłej współpracy. Powinieneś również porozmawiać z osobami, które już prowadza taki biznes na podstawie licencji. Oczywiście informacje takie traktuj ostrożnie. Celem takiego researchu jest zbudowanie obrazu danej sieci i podjęcie decyzji o współpracy.

Oblicz koszty i prognozuj zyski

Kapitał, jakim dysponujesz, również należy do kluczowych elementów biznesu franczyzowego. Dlatego na początek trzeba stworzyć plan finansowy, który możesz stworzyć na podstawie biznesplanu franczyzy dostarczonego przez dawcę licencji. Zawiera on koszty, które musisz ponieść na początku, wymagania finansowe stawiane przez franczyzodawcę i miesięczne zobowiązania względem niego. W związku z charakterem konkretnej branży może się okazać, że będziesz potrzebował kredytu, by zaangażować się w ten biznes. Dlatego dobrze oblicz swoje możliwości finansowe.

Nie bez znaczenia jest także skompletowanie dobrego zespołu pracowników dzięki którym nasz biznes będzie miał szansę zaistnieć z powodzeniem na rynku. Ważne są nie tylko ich kompetencje, ale również zaangażowanie. Aby móc zbudować zespół należy pamiętać o zapewnieniu dobrych standardów pracy. Pomocne w tym będą szkolenia, jak i systemy motywacyjne. Mogą to być benefity sportowe dla dyscyplin takich jak np. tenis itd. czy też pakiety medyczne lub premie.

 

Artykuł powstał we współpracy z LVBET