Zautomatyzuj zapasowe kopiowanie plików

Dodane: 06.08.2014

Informacja prasowa

Udostępnij:

Niepełne szyfrowanie dysków, częściowe kopie zapasowe czy nieaktualne oprogramowanie. To trzy błędy najczęściej popełniane przez administratorów, które firmę mogą kosztować wiele. Cyberprzestępczość nie oszczędza żadnego, nawet najmniejszego gracza. Warto wiedzieć, jak się przed nią uchronić.

Codziennie małe i mikroprzedsiębiorstwa stają przed trudnym zadaniem zapewnienia sobie bezpieczeństwa IT przy ograniczonych zasobach. Podpowiadamy jak w prosty sposób uniknąć typowych błędów i poprawić bezpieczeństwo IT swojej firmy.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Wszyscy wiemy, że małe przedsiębiorstwa są w nieco trudniejszej sytuacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo IT. Każda, nawet najmniejsza organizacja, w jakimś stopniu uzależniona jest w swoim działaniu od komputerów i potrzebuje przynajmniej podstawowego poziomu zabezpieczeń. Jednakże, zatrudnienie pracowników technicznych to luksus, na który najmniejsze przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić. Małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa muszą szukać rozwiązań które najefektywniej wykorzystują ich ograniczone zasoby. Najczęściej więc koszulkę „specjalisty IT” nosi pracownik uznany w firmie za najmniej „nietechnicznego”. Kimkolwiek by nie była ta osoba, to do niej należy zabezpieczenie komputerów organizacji przed cyberprzestępcami, którzy nie oszczędzą żadnego nawet najmniejszego gracza.

Używanie słabych lub wielokrotnie tych samych haseł przez kilku pracowników naraża na szwank system bezpieczeństwa na każdym poziomie. Podstawą jest więc zadbanie o programy antywirusowe i dobre, mocne hasła. Dopiero wówczas możemy przyjrzeć się innym aspektom bezpieczeństwa IT. Poniżej przedstawiamy listę trzech najbardziej podstawowych błędów, które małe firmy popełniają w zakresie swojego bezpieczeństwa IT, i podpowiadamy jak ich uniknąć.

Błąd numer 1: Niepełne szyfrowanie dysków

Zwykle do złamania większości zabezpieczeń stosowanych w małych firmach, wystarczy prosty program sprawdzający hasło. Hasło składające się ze słowa występującego w słowniku z jedną literą zmienioną na cyfrę, w starciu ze zautomatyzowanym atakiem wytrzymuje zaledwie kilka sekund. Czasem łamanie hasła w ogóle nie jest potrzebne. Informacje na komputerach, które nie używają pełnego szyfrowania dysku można w prosty sposób odczytać nawet nie znając hasła. Wystarczy do tego jedynie uruchomić komputer z rozruchowym dyskiem CD Linux i albo odczytać dane prosto z dysków albo zresetować hasło administratora. Nie jest to możliwe, jeżeli komputery używają pełnego szyfrowania dysku. Dopiero ono sprawia, że dostępu do zapisanych informacji nie będzie miał nikt, kto nie zna hasła.

Dobra wiadomość jest taka, że większość komputerów została już wyposażona w oprogramowania umożliwiające pełne szyfrowanie dysku. W Windowsie jest to BitLocker, a w Makach zainstalowano FileVault. Teraz tylko należałoby je włączyć.

Błąd Numer 2: Niepełne kopie zapasowe

Nietrudno znaleźć osobę, której laptop po prostu się zepsuł. Awaria sprzętu lub zwykła źle postawiona szklanka wody mogą zakończyć żywot każdego komputera. Chcąc ochronić się przed utratą danych wielu z nas decyduje się na tworzenie kopii zapasowych plików. Ręczne tworzenie kopii zapasowych na dysku zewnętrznym rzadko wykonywane jest wystarczająco systematycznie, podobnie jest w przypadku przechowywania danych w chmurze poczty elektronicznej. Należy pamiętać, że kopie zapasowe to ostateczna linia obrony przedsiębiorstwa przed atakiem, a małe firmy jak nikt inny nie mogą sobie pozwolić na straty wynikające z utraty kluczowych informacji.

Oczywiście głównym zadaniem zabezpieczeń IT jest zapobieganie atakom, jednak ważne jest, aby w razie czego, można było przywrócić system do stanu sprzed ataku hackerskiego, wirusa czy akcji sabotażowej przeprowadzonej przez poranną filiżankę kawy. Praktyka pokazuje, że jeśli tworzenie kopii zapasowych wymaga od nas jakiejkolwiek manualnej czynności to jednocześnie wzrasta ryzyko, że będą nam one potrzebne. Dlatego pozwólmy komputerom robić to, co robią najlepiej i zautomatyzujmy zapasowe kopiowanie plików. Dobrze jest również część z nich przechowywać na oddzielnym komputerze w trybie offline, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się wirusów.

Błąd Numer 3: Nieaktualne oprogramowanie

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem