Zawodowa olimpiada Worldskills za nami. Polacy stanęli na podium

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

WorldSkills2022

Udostępnij:

W miniony weekend Polacy zadebiutowali w zawodowej olimpiadzie WorldSkills w Luksemburgu w kategorii integracji robotów przemysłowych i stanęli na podium. Szymon Szafranek i Rafał Paszko pod opieką doktora Jarosława Panasiuka zdobyli brązowy medal. Od Polaków lepsi okazali się jedynie Niemcy i Tajwańczycy. To ogromny sukces na największych zawodach branżowych na świecie, które organizowane są od lat 70.

W składzie reprezentacji Polski w Luksemburgu pojawili się Szymon Szafranek, Rafał Paszko oraz ekspert dr Jarosław Panasiuk. Polacy zmierzyli się w konkurencji integracji robotów przemysłowych z zespołami m.in. Indii, Singapuru, Japonii, Węgier czy Niemiec.

Etapy olimpiady

Konkurencja zawodowa przypominała tę na olimpiadzie sportowej, z tym że rywalizacja trwała cztery dni. W tym roku do zadań uczestników należało odtworzenie elementów linii e-commerce składającej się z robota, magazynów, przenośnika, sensorów wykrywających przepływ towarów. Kolejnym etapem było dodanie systemu wizyjnego do odczytu kodów QR oraz rozwiązanie problemów, np. uszkodzenia towaru lub błędnego oznakowania.

Zadanie było realizowane w programie Roboguide firmy Fanuc, dedykowanym do modelowania i projektowania oraz symulacji stanowisk zrobotyzowanych. Projekty musiały wykorzystać tzw. Digital Twins, będące wirtualnym odzwierciedleniem realnych projektów. Podczas konkursu zawodnicy musieli więc nie tylko uruchamiać rzeczywiste stanowisko, ale również tworzyć i testować jego cyfrowy model.

Wykonanie zadania

Uczestnicy wykonali zadanie, jakie na co dzień realizują firmy integratorskie, uruchamiające linie produkcyjne na całym świecie. – Konkurowanie z najlepszymi zawodnikami z innych krajów, a szczególnie Niemiec, Japonii czy Tajwanu, wymagało nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również takiej „polskiej pomysłowości” i odwagi w implementacji nieoczywistych rozwiązań. To była trochę ułańska fantazja połączona z profesjonalną wiedzą i wsparciem eksperta – mówi dr Jarosław Panasiuk.

Zapał polskich zawodników, pracowitość oraz umiejętności oceniane na międzynarodowej olimpiadzie doprowadziły ich na podium mimo wielu trudności po drodze. – Pierwszego dnia okazało się, że mimo że dawaliśmy z siebie maksimum, nie było to wystarczające, bo byliśmy w tyle za innymi państwami. Wyjście z kryzysu zawdzięczamy umiejętnościom liderskim dr. Panasiuka, i to zadecydowało o naszym medalu – powiedział Szymon Szafranek, brązowy medalista z WorldSkills 2022.

WorldSkills2022

Zawodnicy przygotowywali się do startu w WorldSkills2022 przez ponad rok pod opieką dr. Panasiuka, współtwórcy największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej. Ekspert WorldSkills jest adiunktem na Wydziale Mechatroniki Uzbrojenia i Lotnictwa WAT.

Dr Panasiuk zajmuje się projektowaniem układów robotyki i robotyzacją produkcji, np. opracował dedykowane rozwiązania na potrzeby systemów paletyzacji i algorytm umożliwiający wykrywanie zakażenia ASF wśród dzikich zwierząt na podstawie obrazów termowizyjnych. Specjalizuje się również w systemach automatyki budynkowej i algorytmach AI.