fot. materiały prasowe
– Wierzymy, że dzięki współpracy z najlepszymi polskimi lekarzami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistami z Politechniki Śląskiej uda się zaproponować radiologom interwencyjnym kompletny system, który wesprze ich w codziennej pracy i tym samym pomoże przyczynić się od podniesienia jakości opieki medycznej w Polsce, skróci czas leczenia i pozwoli pacjentom szybciej wracać do zdrowia – wyjaśnia Maciej Kotok, prezes Evertop.
Małoinwazyjna terapia
Okazuje się, że nowotwory wątroby stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów pacjentów onkologicznych. Według prof. Olgierda Rowińskiego, kierownik II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w ich leczeniu szczególnie liczy się szybkość i dokładność działania. Wyjaśnia, że najbardziej skuteczną metodą są zabiegi wykonywane w ramach onkologii interwencyjnej.
Wspomniana wyżej dziedzina zajmuje się terapią małoinwazyjną, polegającą na przeprowadzeniu zabiegu pod kontrolą między innymi tomografii komputerowej, USG i rezonansu magnetycznego. Niestety w przypadku niektórych pacjentów metody te nie są wystarczająco precyzyjne. Głównie dlatego, że gdy pacjent porusza się, rusza się także jego klatka piersiowa, co powoduje częste zmiany ułożenia narządów.
Technologia
– Guz wątroby to nasz najczęstszy cel dla małoinwazyjnego leczenia w onkologii interwencyjnej, ale czasem jego precyzyjne nakłucie jest bardzo trudne. Wątroba przylega do przepony, więc przemieszcza się i odkształca podczas oddychania – wyjaśnia dr Krzysztof Milczarek z II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Technologia opracowana przez firmę Evertop i polskich naukowców ma szansę to zmienić. Stworzyli bowiem system nawigacji obrazowej, który tworzy model przestrzenny jamy brzusznej, uwzględniając ruchy narządów wewnętrznych oraz odkształcenia oddechowe. Pomysłodawcy rozwiązania tłumaczą, ze dzięki ich systemowi obraz z tomografii komputerowej będzie połączony z bieżącym obrazem ultrasonograficznym. Specjalny program nakłada tak powstały model na pozycję narzędzia chirurgicznego i kieruje operatora, aby jak najbezpieczniej je poprowadził.
3 mln złotych na rozwój
– Spersonalizowany model pacjenta umożliwia precyzyjną, trójwymiarową lokalizację zmiany w otoczeniu jej struktur. W polu widzenia chirurga znajduje się także ruch narzędzi w trakcie zabiegu. Pozwala to na dobór właściwej ich trajektorii, która doprowadzi do zmiany nowotworowej, zwizualizowanej w modelu – mówi prof. Ewa Piętka, kierownik Zespołu Badawczego Projektu Katedry Informatyki i Aparatury Medycznej Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
System Evertop ma zastosowanie we wszystkich zabiegach w obrębie jamy brzusznej, a w przyszłości może zostać zaadaptowany także do leczenia zmian w klatce piersiowej i miednicy. Podobne rozwiązania są już wykorzystywane w chirurgii czaszki lub kręgosłupa. Prace nad technologią wsparło NCBR, które przyznało Evertop 3 miliony złotych finansowania.