Przenośna aparatura medyczna
Właściciel chorwackiej firmy Zagreb, Dean Vranić ma szanse zmienić oblicze współczesnej medycyny, a przede wszystkim metody dbania o częstotliwość badań profilaktycznych. Wszystko dzięki urządzeniu Vitastiq, które skonstruował wraz zespołem specjalistów. Opracowane przez Chorwata narzędzie posłuży do pomiaru witamin i minerałów znajdujących się w organizmie. Korzystający z niego pacjenci, aby zbadać poziom mikroelementów nie będą musieli udawać się do placówek medycznych, natomiast wykonają analizę samodzielnie w domu za pomocą nowatorskiego narzędzia.
Na pierwszy rzut oka Vitastiq przypomina gruby długopis, który należy podłączyć do smartfona przy użyciu złącza odpowiadającego wejściu mini jack. Tak skomponowany zestaw stanie się innowacyjną aparaturą medyczną, przy użyciu której dowiemy się jakich pierwiastków brakuje w naszym ciele. Aby tak się stało, użytkownik Vitastiq powinien przyłożyć do wybranych punktów na skórze zaokrągloną końcówkę narzędzia, które zawiera czujnik mierzący zawartość mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
148 tysięcy dolarów zebranych na Indiegogo
Punkty poddawane analizie nie są przypadkowe, a pacjenci o ich wyborze są informowani dzięki aplikacji mobilnej dedykowanej Vitastiq. Podczas badania na ekranie smartfona pojawiają się informacje graficzne prezentujące miejsca na ludzkim ciele, do których należy zbliżyć aparaturę medyczną. Zebrana dane są przetwarzane i na ich bazie powstają wykresy, dzięki którym użytkownicy mogą dowiedzieć się o brakujących witaminach i minerałach. Ale to nie wszystko, bo Vitastiq poinstruuje użytkowników o zdrowych nawykach żywieniowych, dzięki czemu pacjenci będą mogli uzupełnić niedobry decydując się odpowiednią dietę.
Wygląda na to, że projekt będący obecnie w fazie prototypu ma dużą szansę na realizacje, a wskazuje na to pomyślenie przeprowadzona przez zespół Zagreb kampania crowdfundingowa na Indiegogo. Podstawowym celem chorwackich przedsiębiorców było zgromadzenie 49 tysięcy dolarów potrzebnych na rozwój aplikacji mobilnej dla systemu Android, a większa część zebranych środków ma zostać przeznaczona na wyprodukowanie pierwszych egzemplarzy Vitastiq. Urządzenia najpewniej trafi na rynek, ponieważ podczas akcji zebrano ponad 148 tysięcy dolarów.
fot. Indiegogo.com