Zeiss ZX1 – pierwszy pełnoklatkowy aparat z Androidem już do kupienia

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Zeiss ZX1 – pierwszy pełnoklatkowy aparat z Androidem już do kupienia

Udostępnij:

Mimo że o tym sprzęcie mówiło się już dwa lata temu, dopiero teraz ruszyła przedsprzedaż ZEISSa ZX1. Czy ten sprzęt wyznaczy nową jakość w fotografii?

Model aparatu Zeiss ZX1 po raz pierwszy zaprezentowano we wrześniu 2018 roku na targach Photokina 2018, ale data jego premiery oddalała się coraz bardziej. Gdy wszyscy miłośnicy fotografii stracili już nadzieję, że ten sprzęt w ogóle wejdzie do normalnej sprzedaży, w końcu dowiadujemy się, że można go już zamawiać.

Wielu specjalistów zastanawia się, czy warto było właśnie w takim momencie zacząć sprzedaż modelu, którego nie można już zaliczyć do nowości sprzętowych. Mimo wszystko wydaje mi się, że ten aparat może być dla wielu osób interesujący. Na uwagę zasługuje sam wygląd – korpus jest minimalistyczny, ale też sprawia wrażenie porządnie wykonanego. Z tyłu mamy ekran dotykowy LCD o przekątnej 4,3 cala (całkiem sporo jak na aparat fotograficzny), a wokół niego wąską przestrzeń bez przycisków. Do tego wizjer w technologii OLED i trzy pokrętła do kontroli przysłony, czasu naświetlania i czułości ISO.

Nie oceniajmy jednak książki po okładce – warto przyjrzeć się parametrom technicznym tego sprzętu. Po samej specyfikacji można się spodziewać, że mamy do czynienia z naprawdę niezłym aparatem. Zeiss ZX1 jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 37,4 megapiksela – takie same pojawiają się w aparatach z górnej półki.

Aparat ma wbudowany na stałe obiektyw Zeiss Distagon T* 35 mm f/2 – to bardzo uniwersalny stałoogniskowy obiektyw o dobrym świetle, który sprawdzi się zarówno do portretów jak i zdjęć we wnętrzach.

Największą „atrakcją” tego modelu jest jednak system, który został w nim zainstalowany. Po raz pierwszy producent zdecydował się na wykorzystanie w pełnej klatce systemu Android, który kojarzy nam się dzisiaj raczej ze środowiskiem smartfonów. Jednak takie rozwiązanie pozwoliło na zainstalowanie w tym modelu programu Lightroom do profesjonalnej obróbki zdjęć. Z pewnością ten proces ułatwia intuicyjny, duży ekran.

Czy Zeiss ZX1  ma jakieś wady? Niestety aparat nie ma slotu na karty SD i możemy korzystać tylko z wbudowanej pamięci o pojemności 512 GB. Z pewnością odstraszająca może być też cena, która ostatecznie wynosi 6 tys. dolarów (z podatkiem ok. 27 tys zł).