ZEME – polski startup wspiera ekologię i rewolucjonizuje rynek odpadów przemysłowych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ZEME – polski startup wspiera ekologię i rewolucjonizuje rynek odpadów przemysłowych

Udostępnij:

ZEME jest polskim startupem łączącym nowoczesne technologie z branżą odpadów przemysłowych. Chociaż działa on na rynku zaledwie półtora roku, to odbiera odpady w 300 lokalizacjach, co pokazuje, że rynek odpadów przemysłowych prawdopodobnie dojrzał już do zmian.

ZEME jest startupem związanym z rynkiem odpadów przemysłowych. Działalność firmy polega na cyfryzacji procesu odbioru odpadów, tj. tworzeniu algorytmów, które zapewnią odpadom najkrótszą drogę do ich ponownego przetworzenia w nowy produkt. Startup integruje nowoczesne technologie i zasila je danymi, które zbiera od czasu powstania.

ZEME zapewnia odbiór i transport odpadów, kontenery, prasokontenery i belownice, a także dokumenty środowiskowe. Co więcej działania startupu ograniczają emisję dwutlenku węgla oraz zapewniają, że część odpadów, która trafiała na składowiska, jedzie od razu do ponownego przetworzenia. Grupą docelową startupu są fabryki, sklepy, hale logistyczne i hurtowe, biura, drukarnie i centra handlowe. Po zaledwie półtora roku działalności odbiera on odpady już w 300 lokalizacjach.

Startup powstał z pasji twórców do gospodarki odpadami oraz przekonania popartego doświadczeniem, że każdy proces można wykonać sprawniej i w konsekwencji – niższym kosztem. – Kiedyś chciałem budować ekologiczne domki z gliny, miałem również hodowlę dżdżownic kalifornijskich w mieszkaniu. Rodzice nadal czasami mówią „Synu, inwestowaliśmy w Ciebie, a Ty teraz wozisz śmieci, babcia nadal chciałaby żebym pracował w banku” – śmieje się Kacper Adamowicz, współzałożyciel ZEME, związany od 10 lat z branżą ochrony środowiska. – Ja czuję akurat ten biznes, widzę w nim potencjał na zrobienie dużo dobrego dla świata przy okazji budowania wartościowej firmy – dodaje współzałożyciel ZEME.

ZEME jest pierwszą inwestycją zrealizowaną w programie Starter.